Ofis Çalışanları Kas İskelet Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeli? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Ofis Çalışanları Kas İskelet Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Ofis ortamı ve kapalı alanlarda çalışmak birkaç açıdan sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Bunlardan ilki hareketsizlik.

Haber: Ofis Çalışanları Kas İskelet Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeli?


Ofis ortamı ve kapalı alanlarda çalışmak birkaç açıdan sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Bunlardan ilki hareketsizlik. Ofis ortamı günlük olarak yapmamız gereken hareket düzeyine ulaşmamıza engel oluyor. Eski zamanlarda çalışanlar günün büyük kısmını açık havada, güneşli ortamda ve yoğun fiziksel aktivite ile geçirirlermiş. Günümüzde durum farklı; kapalı ortamlarda ve düşük fiziksel aktivite ile çalışıyoruz.

Masa başında ve bilgisayar başında geçirilen uzun saatlerde ergonomiye dikkat edilmemesi durumunda kas-iskelet ağrıları kaçınılmaz oluyor. Kapalı ortamlarda yeterli güneş ışığının alınmamasına bağlı D vitamini eksikliği görülüyor. Besinlerle alınan D vitamini düzeyini artırmak çok önemlidir. Ancak kandaki D vitamini seviyesini artırmak kolay değildir.

Günlük D vitamini ihtiyacını karşılamak için önerileri inceleyin. Tıklayın!

Özellikle yetişkinler için günde 1000 IU vitamin D3 takviyesi bu sorunun çözümüne yardımcı olabilir. Bu vitaminler farklı formları bulunmakla beraber örneğin sprey formu günlük iş temposu içinde doz ayarı ve basit kullanımıyla daha pratik bir seçenek olabiliyor. D vitamini eksikliğini hissedenler mutlaka doktorlarına danışarak bu takviyeleri uygun dozlarda alabilir. Örneğin D vitamini beklenen değerin altındaysa günlük idame dozdan önce daha yoğun olarak tedavi amaçlı depo doz kullanılır ve daha sonra rutin takviyeye devam edilir.

Ofiste çalışanların ergonomik kurallara dikkat etmeleri gereklidir. Oturma pozisyonu, bilgisayar başındaki boyun, omuz ve kol pozisyonu önemlidir. Aynı pozisyonda 30 dakikadan fazla kalınmamalıdır. Sık sık ayağa kalkılmalı ve ofis içi küçük bir turla hareket edilmelidir. Ofiste yapılabilecek basit hareketlerden oluşan minik egzersiz programları çok yardımcı olabilir.

Ofiste kullanılan masa, sandalye ve bilgisayar ekipmanları ergonomik olmalıdır. Yüz, el ve ayaklarla günlük 15-20 dakika güneşlenme faydalıdır.
.Kaynak: Pembenar

4.4.2018 14:45 [10723346]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.