Nefesinizi rahatlatan pratik egzersizler Haberi - yenikadin.com
8.07.2019 10:35

Nefesinizi rahatlatan pratik egzersizler

İş ve özel hayatın getirdikleri, farklı seviyelerde stres yaşamanıza neden oluyor. Pratik nefes egzersizleri ile bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Haber: Nefesinizi rahatlatan pratik egzersizler

Nefes tutması nefes tutma ve vücut kontrol hareketleri ile nefesinizi kontrol altına alarak stres seviyenizi düşürebilirsiniz. Böylece daha sağlıklı ve daha rahat bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

PRANAYAMA NEFES EGZERSİZİ

Yaşam gücü ve genişleme kelimelerini birleşimi ile oluşan Pranayama kavramı, nefesinizin açılarak genişlemenizi sağlıyor.

Sessiz bir ortamda rahat bir pozisyonda oturun. Gözleriniz ve burnunuz açıkken nefes alıp verin. Nefes ritimlerinizi kontrol ederek başınız ve boynunuzu gevşetin. Nefesin ciğerlerinize kadar geçtiğini hissedin.

SİTKARİ EGZERSİZİ

Kafa ve boynunuzun rahat olduğu bir pozisyonda oturun. Gözlerinizi kaptık nefes alıp verin. Daha sonra nazik bir şekilde alt ve üst dişlerinizi birleştirin. Dudaklarınızı dişleriniz ortaya çıkacak şekilde hafifçe aralayın. Dişlerinizin arasından yavaşça nefes alıp verin. Nefes alışverişlerinizde nefesinizin sesine odaklanın. 15-20 tekrar yaprak egzersizi tamamlayın.

NEFES SOĞUTMA EGZERSİZİ

Ağzınızı oval şekle getirerek dilinizin kenarlarını kıvırın. Dilinizi biraz ağzınızın dışına çıkarmaya çalışın. Havayı içiyormuşçasına nefsi içinize çekin. Nefesinize odaklanarak nefes alışınızda 5-10 saniye bekleyebilirsiniz. 15-20 tekrar yapıp egzersizi sonlandırın.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • 10 maddede evlilikte iyi niyet sözleşmesi10 maddede evlilikte iyi niyet sözleşmesi

  Toplumun temel taşı olan ailenin sağlam ve güçlü temeller üzerinde kurulması gerektiğini vurgulayan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Son Sığınak Aile" kitabında 10 maddelik "Evlilikte Niyet Sözleşmesi"ne yer verdi.

 • 14-20 Eylül haftasında burcunuzu neler bekliyor?14-20 Eylül haftasında burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 14-20 Eylül haftasında burçları neler bekliyor?

 • Covid-19'a karşı tırnak temizliğine dikkat!Covid-19'a karşı tırnak temizliğine dikkat!

  Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, Covid-19 enfeksiyonundan korunmak için tırnaklarımızın bakımında asla atlamamamız gereken 9 kuralı anlattı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

 • Uzaktan eğitimde kahvaltıyı ihmal etmeyinUzaktan eğitimde kahvaltıyı ihmal etmeyin

  Yaz döneminin ardından Covid-19 nedeniyle uzaktan eğitime başlayan öğrencilerin eğitimi kadar evlerinde sağlıklı beslenmeleri de büyük önem taşıyor.

 • Cildi yenilemeye yardımcı 9 besinCildi yenilemeye yardımcı 9 besin

  Havuz, güneş, kum derken yaz aylarında oldukça yıpranan cildimiz, bunlara bir de Covid-19 pandemisinden korunma kapsamında maske ve dezenfektan kullanımları da eklenince bu yaz her zamankinden fazla yıprandı. Ancak cildimizi yenilemek mümkün ve öncelikli yolu da sofralarımızdan geçiyor.