Nefesinizi rahatlatan pratik egzersizler Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
8.07.2019 10:35

Nefesinizi rahatlatan pratik egzersizler

İş ve özel hayatın getirdikleri, farklı seviyelerde stres yaşamanıza neden oluyor. Pratik nefes egzersizleri ile bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Haber: Nefesinizi rahatlatan pratik egzersizler

Nefes tutması nefes tutma ve vücut kontrol hareketleri ile nefesinizi kontrol altına alarak stres seviyenizi düşürebilirsiniz. Böylece daha sağlıklı ve daha rahat bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

PRANAYAMA NEFES EGZERSİZİ

Yaşam gücü ve genişleme kelimelerini birleşimi ile oluşan Pranayama kavramı, nefesinizin açılarak genişlemenizi sağlıyor.

Sessiz bir ortamda rahat bir pozisyonda oturun. Gözleriniz ve burnunuz açıkken nefes alıp verin. Nefes ritimlerinizi kontrol ederek başınız ve boynunuzu gevşetin. Nefesin ciğerlerinize kadar geçtiğini hissedin.

SİTKARİ EGZERSİZİ

Kafa ve boynunuzun rahat olduğu bir pozisyonda oturun. Gözlerinizi kaptık nefes alıp verin. Daha sonra nazik bir şekilde alt ve üst dişlerinizi birleştirin. Dudaklarınızı dişleriniz ortaya çıkacak şekilde hafifçe aralayın. Dişlerinizin arasından yavaşça nefes alıp verin. Nefes alışverişlerinizde nefesinizin sesine odaklanın. 15-20 tekrar yaprak egzersizi tamamlayın.

NEFES SOĞUTMA EGZERSİZİ

Ağzınızı oval şekle getirerek dilinizin kenarlarını kıvırın. Dilinizi biraz ağzınızın dışına çıkarmaya çalışın. Havayı içiyormuşçasına nefsi içinize çekin. Nefesinize odaklanarak nefes alışınızda 5-10 saniye bekleyebilirsiniz. 15-20 tekrar yapıp egzersizi sonlandırın.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

  • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
    Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

    Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

    9.12.2019 10:52