Ne varsa eski yöntemlerde var Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
6.04.2020 13:51

Ne varsa eski yöntemlerde var

Evde kaldığımız şu günlerde kendinize vakit ayırıp harika bir bakım ritiüeli yapmaya ne dersiniz? Anneannemden aldığım bu tarifle hem cildiniz güzelleşecek hem de kan dolaşımınız artacak.

Haber: Ne varsa eski yöntemlerde var

Herkese güzel bir hafta dilerim, yeni hafta güzel enerjilerin iyi haberlerin bol olacağı bir hafta olsun inşallah. 65 üstünden sonra 20 yaş altına da sokağa çıkma yasağı geldi. Bu durumu bir dezavantaj yerine avantaj olarak görebilmeliyiz. Tecrübeyle enerjinin bir araya gelişi aslında. İleri yaşta olanlarla, gençlerin sohbet edip karşılıklı bilgi alışverişi yapmak için çok güzel bir zaman. Açıkçası benim yaşım dışarı çıkmaya müsait olsa da, evde kalıp arşivlerdeki belgeselleri seyretmeyi veya sevdiklerimle vakit telaşı olmadan doya doya konuşmayı tercih ediyorum.

Ben de anneannemle konuşurken, onun çocukken bize yaptıkları ve verdiği öğütler aklıma geldi. Bugün sizlerle anneannemin tariflerini paylaşacağım. Banyoda yapabilecek bu bakım ritüeli için ihtiyacımız olanlar; kese, 1 yemek kaşığı dövülmüş pirinç ( havanda veya mutfak robotunda dövülüp, elekten geçirilmiş), 1 fincan zeytinyağı.

Tarihe bakıldığında, benzer salgınları Anadolu topraklarının çok az hasarla atlattığını görüyoruz, tarihçiler bunun altındaki sebebin hamam kültürü olduğunu söylüyor. Şu an hamamlar kapalı, ama çok şükür hepimiz evinde temiz sıcak su akıyor. Hamama gidemesek de vücudu keselemek çok önemli, vücudun ölü hücrelerden arınması, cildi güzelleştirmenin yanı sıra; cildin ve vücudun bağışıklığını arttırır. Özellikle çok yıpranan ellerimizi, dirseklerimizi ve topuklarımızı iyice keselemeliyiz.

Kesenin üzerine, önceden hazırladığımız dövülmüş pirinci ve zeytinyağını karıştırıp, yüzümüz dahil tüm vücuda masaj yaparak uygulayabiliriz. Keseden dolayı, gözeneklerimiz açık olduğu için bu peeling aynı zamanda bir maske görevi yapacak, tüm tenimizi besleyecektir. Bu işlemin sonunda ılık suyla peelingi iyice arındırmak lazım. Duştan çıkmadan önce de çok soğuk suyla, vücudumuza şoklama yapmalıyız. Bu soğuk suyla da kan dolaşımımızı iyice arttırmış olacağız.

Ne varsa eski yöntemlerde var

Çoğumuz evde olduğumuz için, kaslarımız daha az çalışıyor daha sınırlı hareket ediyoruz. Yukarıdaki gibi banyoda yapacağımız bakım hem cildimizi güzelleştirecek, hem bağışıklığımız güçlendirecek, hem de kan dolaşımımızın artmasını sağlayacaktır. Anneannemin bu yöntemini şimdiye kadar üşenip hep kulak ardı ederdim, ama şimdi vakit yok gibi bir bahanemiz kalmadı.

Tüm uygulayanlara şifa olmasını dilerim.Yeni Güzellik Haberleri

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.