Muzdaki küçük iplerin sırrı Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
7.06.2019 13:07

Muzdaki küçük iplerin sırrı

Muz yerken önemsiz olduğunu düşünüp muzun etrafındaki küçük beyaz ip gibi görünen lifleri çıkarırız. Bu liflerin ne işe yaradığını hiç merak ettiniz mi?

Haber: Muzdaki küçük iplerin sırrı

Muzu soyduğunuzda muzun etrafındaki beyaz ipe benzeyen lifleri de çıkarırsınız. Bu iplerin zararlı olmadığını ve şaşırtıcı işlevleri olduğunu biliyor muydunuz?

MUZDAKİ İPLER

Muzdaki iplere loem demetleri adı verilir. Bu yapı, besinlerin yapraktan meyveye taşınmasını sağlar. Bitki sağlığı için de önemli rolü olan loem demetleri, hem faydalı hem de yenebilir özelliktedir.

AYIKLAMANIZA GEREK YOK

Muzu yemeden önce muz üzerindeki ipliksi yapıları ayıklamanıza gerek yok. Biraz lezzetsiz olsalar da sağlığınız için tehlike oluşturmazlar. Meyvenin büyümesine katkı yapan bu yapı, potasyum, A vitamini, lif ve B6 vitamini gibi içeriklere sahiptir.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'