Mutfakta dikkat edilmesi gereken 4 altın kural Haberi - yenikadin.com
18.07.2019 12:14

Mutfakta dikkat edilmesi gereken 4 altın kural

Mutfakta dikkat edilmesi gereken altın kurallar, sağlığınız için olduğu kadar iş yükünden de kurtulmanızı sağlıyor. Pratik ve sağlıklı altın kurlarla mutfaklarınız daha işlevsel hale geliyor.

Haber: Mutfakta dikkat edilmesi gereken 4 altın kural

Yumurtaları nasıl buzdolabına yerleştireceksiniz, tavuk nasıl muhafaza edilir ve meyve sebzeler buzdolabına nasıl yerleştirilir gibi soruların cevabını mutfakta dikkat edilmesi gereken altın kurallarda bulacaksınız.

1.DONDURMAYA DİKKAT

Dondurma tüketimine dikkat etmezseniz zehirlenme gibi istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Marketlerde saklanan dondurmaların önceden çözülmüş ve tekrar donmuş olma ihtimali sizi zehirlenme riski ile karşı karşıya bırakır. Bu yüzden hazır dondurma tercih ediyorsanız paketleri karlanmış ve içi buz parçacıklı dondurmaları tüketmeyin. Tercihiniz açık dondurma ise dondurma konulan kaşığın açık dondurma olmasına dikkat etmelisiniz.

2.BOL SUYLA YIKAYIN

Meyve ve sebzeler bol su ile yıkanmazsa zehirlenme ve farklı sağlıksız durumlara neden olabilir. Birçok insanın temas etmesi ve farklı yüzeylere temas etmesi gibi durumlar onları sağlıksız bir besine dönüştürebilir. Bu yüzden meyve ve sebzeler bol su ile yıkanmalıdır.

3.YUMURTA BUZDOLABINA YERLEŞTİRİRKEN YIKANIR MI?

Yumurtaları doğru muhafaza etmek için öncelikle doğru şekilde muhafaza edilmiş yumurtaları almalısınız. Yumurta alırken soğutucu bölümünde saklanan yumurtaları tercih etmelisiniz.

Yumurtaları muhafaza buzdolabına yerleştirirken kesinlikle yıkamadan yerleştirirken yıkamayın. Böyle bir hata yaparsanız yumurta yüzeyindeki delikler genişleyerek bakteri üremesi için uygun bir alan haline gelir.

4.ÇİĞ GIDALARI TAVUK SUYUNDAN UZAK TUTUN

Tavuk eti hazırlarken etrafa tavuk eti sıvısı bulaşabilir. Bu sıvıyı çiğ gıdalarla temas ettirmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü çiğ tavuktaki salmonella bakterisi sebzelere bulaşması halinde sağlıksız durumlara neden olabilir. Bu yüzden tavuk etini hazırlarken tek olarak doğramalı ve etrafa saçılan sıvıları da özenli şekilde temizlemelisiniz.Yeni Sağlık Haberleri