Mutfağı pırıl pırıl yapma rehberi Haberi - yenikadin.com
17.09.2019 10:07

Mutfağı pırıl pırıl yapma rehberi

Evinizin en sık ve yoğun temizliğe ihtiyaç duyan yeri mutfaklar, doğru ve etkili şekilde temizlenmelidir. Bu yapmak için de özel yöntemlere ve bilgilere ihtiyacınız var.

Haber: Mutfağı pırıl pırıl yapma rehberi

Etkili ve doğru uygulamalarla mutfaklarınız pırıl pırıl yapabilirsiniz. Mutfağınızı hijyenik hale getirmek için yapmanız gerekenler ise oldukça pratik işlemlerdir.

KİREÇ TUTAN EŞYALAR

1-2 yemek kaşığı limon tuzu ile kireç tutmuş eşyalarınızı parlatabilirsiniz. Çaydanlığa limon veya limon tuzu koyun ve biraz kaynatın. Durulama sonrasında parlaklıkla karşılaşacaksınız.

METALLERİ PARLATIN

Basit bir yöntemle demlik ve tencere gibi metal eşyalarınızı parlatabilirsiniz. Poşetin üzerine krem temizleyiciyi sıkın ve metallerinizi ovarak silin. Sonra durulama yapın. Parlaklığı gördüğünüzde şaşıracaksınız.

MUTFAK DOLAPLARI

Bulaşık makinesi tabletini sıcak suda eritin ve bu suyla dolaplarınızı silin. En zor kirlerin bile gittiğini göreceksiniz.

BUĞULU BARDAKLAR

Yarım limonu biraz sofra tuzuna bandırın ve bardakları ovun. Sonra durulayın. Buğudan eser kalmadığını göreceksiniz.

FAYANSLAR İÇİN SİRKE

1.5 bardak sıcak su ile 1.5 bardak elma sirkesini karıştırın. Bu karışımla fayansları silin. Fayanslarınız pırıl pırıl olacak.

TIKANMIŞ LAVABOLAR

Lavabonuza bir kaşık karbonat koyun. Üzerine sirke dökün. Sonra limon ile lavabonuzu ovun. İyice ovaladıktan sonra bol su ile lavabonuzu durulayın.

KESME TAHTASI

Kimyasal ürünlerle kesme tahtası temizliği yapmak yeterli değildir. Limon ve tuz kullanarak kesme tahtasını ovun ve maksimum hijyeni sağlayın.

MİKRODALGA TEMİZLİĞİ

5 kaşık su ve 3 kaşık karbonatı karıştırıp mikrodalgaya koyun. 10 saniye ısıtıp mikrodalgadaki karışım ile iç temizliği yapın.

BUZDOLABI TEMİZLİĞİ

Buzdolabını temizlemek için kimyasallar yerine doğal malzemeler kullanın. Karbonat ve sirke karışımı ile buzdolabınızı pırıl pırıl yapabilirsiniz. Böylece besin deponuz sağlıklı ve hijyenik olacak.

CAM YÜZEYLER

İki kaşık kremsiz şampuanı suda karıştırın. Temiz bezle bu karışımı kullanarak cam yüzeyleri silebilirsiniz.

YANIK TENCERELER

1 tane bulaşık makinesi tabletini tencere içinde kaynatın. Hafifçe ovalama sonrası tencereniz pırıl pırıl olacak. Daha sonra bol su ile durulayın.


Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 21-27 Eylül haftasında burçları neler bekliyor?

 • 10 maddede evlilikte iyi niyet sözleşmesi10 maddede evlilikte iyi niyet sözleşmesi

  Toplumun temel taşı olan ailenin sağlam ve güçlü temeller üzerinde kurulması gerektiğini vurgulayan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Son Sığınak Aile" kitabında 10 maddelik "Evlilikte Niyet Sözleşmesi"ne yer verdi.

 • Covid-19'a karşı tırnak temizliğine dikkat!Covid-19'a karşı tırnak temizliğine dikkat!

  Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, Covid-19 enfeksiyonundan korunmak için tırnaklarımızın bakımında asla atlamamamız gereken 9 kuralı anlattı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

 • Uzaktan eğitimde kahvaltıyı ihmal etmeyinUzaktan eğitimde kahvaltıyı ihmal etmeyin

  Yaz döneminin ardından Covid-19 nedeniyle uzaktan eğitime başlayan öğrencilerin eğitimi kadar evlerinde sağlıklı beslenmeleri de büyük önem taşıyor.

 • Cildi yenilemeye yardımcı 9 besinCildi yenilemeye yardımcı 9 besin

  Havuz, güneş, kum derken yaz aylarında oldukça yıpranan cildimiz, bunlara bir de Covid-19 pandemisinden korunma kapsamında maske ve dezenfektan kullanımları da eklenince bu yaz her zamankinden fazla yıprandı. Ancak cildimizi yenilemek mümkün ve öncelikli yolu da sofralarımızdan geçiyor.