Miraç Hadisesi Nasıl Gerçekleşti? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Miraç Hadisesi Nasıl Gerçekleşti?

Hz. Muhammed'in (S.A.V) Kuran'dan sonraki en büyük mucizelerinden biri olarak kabul edilen Miraç hadisesi, Peygamber Efendimizin Burak isimli binek ile Mekke'den Kudüse, oradan da Allah'ın huzuruna yükselmesiyle gerçekleşen olayı ifade eder.

Haber: Miraç Hadisesi Nasıl Gerçekleşti?

Hz. Muhammed (S.A.V) yaşadığı süre boyunca birçok mucize gerçekleşti. En büyük mucizelerinden biri olan Miraç hadisesi, Peygamber Efendimizin Cebrail (A.S) ile beraber göğe yükselmesidir.

MİRAÇ OLAYI NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Miraç hadisesi, hadislerde şu şekilde anlatılmaktadır:

Peygamber Efendimiz uyku halindeyken yanına katırdan küçük beyaz bir hayvan geldi. Bu hayvanın adı, Burak'tı. Peygamber Efendimiz bu bineğin üzerine bindirilmişti. Cebrail Aleyhisselam ile beraber semaya yükseldiler. Hz. Muhammed (S.A.V) sema kapısında kendisini tanıttıktan sonra içeri alındı. Peygamberimiz orada Adem Aleyhisselamı gördü. Adem babamız ile selamlaştılar. Daha sonra Cebrail Aleyhisselam Peygamberimizi bir kat daha yukarı semaya yükseltti. 2. sema katından Hz. Yahya ve Hz. İsa Aleyhisselam ile karşılaştı. Cebrail Aleyhisselam daha sonra Peygamberimizi semanın 3. katına çıkardı. Orada Hz. Yusuf Aleyhisselam ile karşılaştı. 4. kat semada Hz. İdris, 5. kat semada Hz. Harun ve 6. kat semada Hz. Musa Aleyhisselam ile karşılaştılar. Kainatın Efendisi Peygamberimiz, 7. kat semada Hz. İbrahim Aleyhisselam ile karşılaştı. Daha sonra ise Sidretü'l-Müntehâ'ya çıkarıldı. Peygamberimizin buradan öteye yalnız gitmesi gerekmekteydi. Hz Muhammed (S.A.V) bu noktadan sonrasına tek başına devam etti ve Cenab-ı Hakk'ın cemaliyle müşerref oldu.

MİRAÇ HADİSESİ VE MİRAÇ KANDİLİ

Miraç Kandili, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak idrak edilmektedir. Miraç gecesi, İslam alimleri tarafından ikinci Kadir gecesi olarak da adlandırılmaktadır.

Miraç Gecesi, Recep ayının 27. gününe denk gelen gece idrak edilmektedir. 2019 Miraç Kandili 2 Nisan Salı gününe denk gelmektedir.

MİRAÇ GECESİ YAPILACAK İBADETLER

Oruç tutmak: Miraç gecesi olduğu günün gündüzünü de oruçlu olmak tavsiye edilmektedir.

Nafile ve kaza namazları kılmak: Miraç gecesini idrak etmek için kişi, nafile ve kaza namazları kılabilir.

Kuran-ı Kerim okumak: Bu geceden feyz almak için Kuran-ı Kerim okunmalıdır.

Tevbe istiğfar etmek: Allah Teala, şirk koşmayanların büyük günahlarını affedeceğini bu gecede bildirmiştir.

Dua etmek: Miraç kandilinde rabbimize dualarda bulunmalıyız.

Salavat getirmek: Resulullah'a (S.A.V) olan sevgimizi dile getirmek için bolca salavat getirmeliyiz.

2.4.2019 09:28 [11902011]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.