Merdiven altı kozmetik ürünler sağlığınızı tehdit ediyor Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
12.02.2020 14:16

Merdiven altı kozmetik ürünler sağlığınızı tehdit ediyor

Güzel görünmek isterken sağlığınızdan olmamak için kullandığınız ürünlerin sertifikalı olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Neden mi? İşte sebepleri...

Haber: Merdiven altı kozmetik ürünler sağlığınızı tehdit ediyor

Döviz kurundaki ve ithal kozmetik ürünlerine gelen vergilerdeki artış nedeniyle ucuz makyaj ürünlerine yöneliş artmaktadır. Alım gücü düşük kozmetik kullanıcıları sahte ürünleri tercih ederek sağlıklarını tehlikeye atıyor. Bu ürünlerin hem fiziksel hem de psikolojik zarar verdiği biliniyor. Merdiven altı olarak tanımlanan, sağlıksız koşullarda üretilen kişisel bakım ve kozmetik malzemeleri, insan sağlığını doğrudan tehdit ediyor.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu'nun verilerine göre, 2019 yılında kurumun Kozmetik Denetim Dairesi Başkanlığı tarafından 1328 ürün denetlendi. 489 ürünün 'teknik düzenlemeye uygun' onayı aldığı çalışmada, '801 ürün teknik düzenlemeye aykırı' bulundu. Her 3 ayda bir yapılan teknik incelemeye göre 38 ürün ise güvensiz ürün olarak belirlendi.

Bu ürünler ya ünlü markaların sahtesi ya da bilinmedik markalar olarak tüketicilere sunuluyor. Piyasaya sunulan bu ürünler insan sağlığını tehdit eden kimyevi maddeler içerebiliyor.

Uzmanlar; sağlıksız üretim alanlarında imal edilerek piyasaya sürülen kişisel bakım ve kozmetik malzemelerinin zararlarına her fırsatta dikkat çekiyor. Bu maddelerin alerjik yan etkileri de olabiliyor. Ayrıca kanserojen madde de içerebilir. Vücudun en hassas bölgelerinde kullanılan bu ürünler birçok cilt hastalığına sebep olmaktadır. Başta egzama olmak üzere deri döküntüsü gibi deri hastalıklarına yol açıyor.

Göz ve çevresine sürülen ürünler de görme kaybına yol açabilir. Bu tarz problem yaşayan kişilerde ayrıca psikolojik travmalarda oluşmaktadır.

Medyada sıklıkla yer alan uzman görüşlerini derleyen, Medya Takip Merkezi'nin verilerine göre merdiven altı kozmetik ürünler, alerji, tahriş, hormonal bozukluk gibi rahatsızlıklara yol açıyor. Ayrıca bir diğer yan etkisi olarak akne karşımıza çıkıyor. Cildin fazla yağ üretmesi ve gözeneklerin içine dolarak tıkanmasına neden olan sağlıksız ürünler, akne ve sivilce oluşumuna davetiye çıkarıyor. İleri yaşlarda kansere de sebep olan bu ürünlerin kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Tüm bu sorunları yaşamamak için kişisel bakım ve kozmetik ürünü alırken güvenilir, kendini ispatlamış markaları tercih etmek en doğru seçim olacaktır.Yeni Güzellik Haberleri

 • 25-31 Mayıs haftalık burç yorumları25-31 Mayıs haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım bu hafta burçları neler bekliyor?

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.

 • Kozmetik çekmecelerinde detoks zamanıKozmetik çekmecelerinde detoks zamanı

  Kıyafetlerde yaptığımız bahar temizliğini, kozmetik için de yapmak lazım. Alış-veriş yaparken, heves edip aldığımız bir sürü kremler, makyaj malzemeleri... Peki hangilerini kullanıyorsunuz, hangileri işe yarar, hangileri çöpe gitmeli. Gelin bu hafta bu işi de halledelim.