Makyajda Işık ve Gölgelendirme Teknikleri Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Makyajda Işık ve Gölgelendirme Teknikleri

Makyajda ışık ve gölgelendirme tekniklerini kullanarak öne çıkarmak istediğiniz alanları vurgulayabilir, sorunlu bölgeleri ise gizleyebilirsiniz.

Haber: Makyajda Işık ve Gölgelendirme Teknikleri


Makyaj yapmanın asıl amacı, yüzün güzel noktalarını vurgularken, kusurları gizlemektir. Bunun için renk uyumundan, gölge ve ışıktan yararlanılır. Bu tür bir makyajda, ışığı ve gölgeyi doğru kullanmak adına, bir kaç basit kuralı bilmek yeterlidir. Yüzünüze uygulayacağınız açık renkler; ışık verip, hacim kazandırırken; koyu renkler gölgelendirerek hacmi küçültür.

Ayrıca açık renkler, yüzdeki dar alanları geniş göstermek ve koyu bölgeleri yumuşatmak için kullanılır. Koyu renkler ise, açık renklerin aksine, geniş bölümleri daraltmak ve uzun bölümleri kısa göstermek için tercih edilir.

Kusurları en iyi şekilde gizlemek ve bazı noktaları vurgulamak için kontrasttan yararlanılır. Kontrast ise; iki ayrı rengin yan yana geldiğinde ortaya çıkardığı çarpıcı zıtlıktır. Siyah, karıştırıldığı rengin parlaklığını azaltırken, beyaz o rengi canlandırır. Özellikle göz makyajında gölgeyi yok etmek ve göz rengini ortaya çıkarmak için kontrast kullanılır.

BURUN

Uzunsa: Burnun ucuna, koyu renk fondöten uygulayın. Bu renk gölge yapmak, burnun daha kısa görünmesine yardımcı olur. Ancak, fondöteni çizgi halinde görünmemesi için iyice yedirmeye dikkat edin. 

Genişse: Burnun üzerine açık tonda, burun kanatlarınıza ise, koyu tonda fondöten sürün. Bu iki ton arasındaki sınırları yok edin, ardından mat bir pudra ile makyajınızı tamamlayın.

ÇENE

Çok küçük ve içeri doğruysa: Açık renkler hacmi arttırdığından, çenenize açık renk fondöten uygulayın. Dikkati çene bölgenizden uzaklaştırmak adına, koyu ve parlak renkte rujlar kullanmayın. Gözlerinizi belirginleştirerek makyajınızı sonlandırın. 

Çok çıkıksa: Çenenizin daha kısa görünmesi için, ucuna koyu renk bir fondöten uygulayarak pudralayın. Dudaklarınızı öne çıkarmak ve çenenizin belirginliğini azaltmak için, canlı renkte ruj uygulayın.

GÖZLER

Birbirine yakınsa: Açık renk bir farı gözün iç köşesinden ortasına dek sürün. Ortadan dış köşeye kadar ise koyu renk bir far uygulayın. Sınırların belirgin olmamasına özen gösterin. Fırça yardımıyla bu sınırları belirsizleştirebilirsiniz.

Birbirinden uzaksa: Kontrasttan yararlanmak adına, bir açık bir de koyu renk far kullanın. Koyu olan rengi, gözün iç köşesinden ortasına dek, açık renkteki farı ise, ortadan dış köşeye kadar sürün ve iki rengin buluştuğu yerdeki sınırı yok edin.
.Kaynak: Pembenar

2.3.2018 17:15 [10618373]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Özellikle Yükselen Burcunuzu Okumalısınız
  Özellikle Yükselen Burcunuzu Okumalısınız

  Bu hafta 25’inde Koç burcunda dolunay özellikle çekiyor.

  23.9.2018 18:15
 • Kemik Suyu Çorbası Tarifi
  Kemik Suyu Çorbası Tarifi

  Sizi kış ayına hazırlayacak, vücut direncinizi artıracak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirecek kemik suyu çorbası tarifi paylaşıyoruz. Kemik suyu, zengin mineral ve vitamin barındırması açısından sağlımız için oldukça faydalıdır. İşte kemik suyu çorbası tarifi…

  22.9.2018 14:45
 • Çocuklarda 'Kepçe Kulak' Sorunu Travma Yaratıyor
  Çocuklarda 'Kepçe Kulak' Sorunu Travma Yaratıyor

  ‘Kepçe kulak’ görünümü okul çağındaki çocuklarda ciddi travmalara sebep olabiliyor. Konu ile ilgili KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, uyarılarda bulundu.

  22.9.2018 13:30
 • Küf Lekesi Nasıl Çıkar?
  Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

  Küf lekesi, nemli ortamlarda meydana gelen, kötü kokan ve lekeyi meydana getiren mantar oluşumlarıdır. Küf lekesi; kıyafette, halıda ve özellikle duvarda en çok oluşan leke türüdür. Peki, küf lekesi nasıl çıkar? Duvardaki, halıdaki ve çamaşırdaki küf lekelerini çıkarma yöntemlerini sizinle paylaşıyoruz.

  22.9.2018 13:00
 • Daha Akılcıyız
  Daha Akılcıyız

  Bugün ne yapılabilir ? Bugün Saka burcunda ilerleyen Ay sayesinde sosyal konularla, gruplarla daha çok ilgilenebiliriz.

  21.9.2018 19:30