Makyajda Işık ve Gölgelendirme Teknikleri Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Makyajda Işık ve Gölgelendirme Teknikleri

Makyajda ışık ve gölgelendirme tekniklerini kullanarak öne çıkarmak istediğiniz alanları vurgulayabilir, sorunlu bölgeleri ise gizleyebilirsiniz.

Haber: Makyajda Işık ve Gölgelendirme Teknikleri


Makyaj yapmanın asıl amacı, yüzün güzel noktalarını vurgularken, kusurları gizlemektir. Bunun için renk uyumundan, gölge ve ışıktan yararlanılır. Bu tür bir makyajda, ışığı ve gölgeyi doğru kullanmak adına, bir kaç basit kuralı bilmek yeterlidir. Yüzünüze uygulayacağınız açık renkler; ışık verip, hacim kazandırırken; koyu renkler gölgelendirerek hacmi küçültür.

Ayrıca açık renkler, yüzdeki dar alanları geniş göstermek ve koyu bölgeleri yumuşatmak için kullanılır. Koyu renkler ise, açık renklerin aksine, geniş bölümleri daraltmak ve uzun bölümleri kısa göstermek için tercih edilir.

Kusurları en iyi şekilde gizlemek ve bazı noktaları vurgulamak için kontrasttan yararlanılır. Kontrast ise; iki ayrı rengin yan yana geldiğinde ortaya çıkardığı çarpıcı zıtlıktır. Siyah, karıştırıldığı rengin parlaklığını azaltırken, beyaz o rengi canlandırır. Özellikle göz makyajında gölgeyi yok etmek ve göz rengini ortaya çıkarmak için kontrast kullanılır.

BURUN

Uzunsa: Burnun ucuna, koyu renk fondöten uygulayın. Bu renk gölge yapmak, burnun daha kısa görünmesine yardımcı olur. Ancak, fondöteni çizgi halinde görünmemesi için iyice yedirmeye dikkat edin. 

Genişse: Burnun üzerine açık tonda, burun kanatlarınıza ise, koyu tonda fondöten sürün. Bu iki ton arasındaki sınırları yok edin, ardından mat bir pudra ile makyajınızı tamamlayın.

ÇENE

Çok küçük ve içeri doğruysa: Açık renkler hacmi arttırdığından, çenenize açık renk fondöten uygulayın. Dikkati çene bölgenizden uzaklaştırmak adına, koyu ve parlak renkte rujlar kullanmayın. Gözlerinizi belirginleştirerek makyajınızı sonlandırın. 

Çok çıkıksa: Çenenizin daha kısa görünmesi için, ucuna koyu renk bir fondöten uygulayarak pudralayın. Dudaklarınızı öne çıkarmak ve çenenizin belirginliğini azaltmak için, canlı renkte ruj uygulayın.

GÖZLER

Birbirine yakınsa: Açık renk bir farı gözün iç köşesinden ortasına dek sürün. Ortadan dış köşeye kadar ise koyu renk bir far uygulayın. Sınırların belirgin olmamasına özen gösterin. Fırça yardımıyla bu sınırları belirsizleştirebilirsiniz.

Birbirinden uzaksa: Kontrasttan yararlanmak adına, bir açık bir de koyu renk far kullanın. Koyu olan rengi, gözün iç köşesinden ortasına dek, açık renkteki farı ise, ortadan dış köşeye kadar sürün ve iki rengin buluştuğu yerdeki sınırı yok edin.
.Kaynak: Pembenar

2.3.2018 17:15 [10618373]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Uyurken Cilt Kırışıklığını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?
  Uyurken Cilt Kırışıklığını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

  Yüzüstü ve yan uyumak yüzde kırışıklıklara neden oluyor. Yatış pozisyonundan dolayı yüzde oluşan kırışıklıkların botoks ya da dolguyla tedavisinin olmadığını ifade eden Dr. Başar Kaya, bunu önlemek amacıyla bu şekilde yatan kişilere ilginç bir tavsiyede bulundu.

  10.12.2018 16:43
 • 2019'un Beslenme Trendleri
  2019'un Beslenme Trendleri

  Tüm canlılar için en temel ihtiyaçlardan biri olan beslenme ihtiyacı, yıllar içinde değişen koşullarla birlikte birçok farklı tarz yarattı. Çoğu insan “sağlıklı beslenme” kaygısı taşımaya başladı ve birçok yeni yöntem gün yüzüne çıktı. Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, yeni dönem beslenme trendlerini anlattı.

  10.12.2018 16:43
 • Evde Tavuk Döner Nasıl Yapılır?
  Evde Tavuk Döner Nasıl Yapılır?

  Evde tavuk döner yapmaya ne dersiniz? Dışarıda yediğiniz tavuk döneri aratmayacak, mükemmel bir tavuk döner tarifi paylaşıyoruz. Peki, evde tavuk döner nasıl yapılır? İşte tavuk döner tarifi...

  10.12.2018 16:43
 • Kelimelerin Gücünü Keşfet
  Kelimelerin Gücünü Keşfet

  İnsanoğlu ağzından çıkan cümlelerin, beyninden geçen düşüncelerin bütün evreni dolaşıp tekrar onlara geri döndüğünü bilse eminim çok daha dikkatli olurdu. (Albert Einsteine)

  10.12.2018 14:34
 • Bacaklardaki Varisler Tehlikeli Midir?
  Bacaklardaki Varisler Tehlikeli Midir?

  Prof. Dr. Semih Barlas, bu soruya “evet” yanıtını veriyor. Barlas, varislerin ‘venöz yetmezlik’ denen hastalık sürecinin bir parçası olduğunu; mutlaka bu konuda deneyimli bir kalp damar cerrahı tarafından değerlendirilmesi gerektiğini dile getiriyor.

  10.12.2018 13:58