Makyajda Işık ve Gölgelendirme Teknikleri Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Makyajda Işık ve Gölgelendirme Teknikleri

Makyajda ışık ve gölgelendirme tekniklerini kullanarak öne çıkarmak istediğiniz alanları vurgulayabilir, sorunlu bölgeleri ise gizleyebilirsiniz.

Haber: Makyajda Işık ve Gölgelendirme Teknikleri


Makyaj yapmanın asıl amacı, yüzün güzel noktalarını vurgularken, kusurları gizlemektir. Bunun için renk uyumundan, gölge ve ışıktan yararlanılır. Bu tür bir makyajda, ışığı ve gölgeyi doğru kullanmak adına, bir kaç basit kuralı bilmek yeterlidir. Yüzünüze uygulayacağınız açık renkler; ışık verip, hacim kazandırırken; koyu renkler gölgelendirerek hacmi küçültür.

Ayrıca açık renkler, yüzdeki dar alanları geniş göstermek ve koyu bölgeleri yumuşatmak için kullanılır. Koyu renkler ise, açık renklerin aksine, geniş bölümleri daraltmak ve uzun bölümleri kısa göstermek için tercih edilir.

Kusurları en iyi şekilde gizlemek ve bazı noktaları vurgulamak için kontrasttan yararlanılır. Kontrast ise; iki ayrı rengin yan yana geldiğinde ortaya çıkardığı çarpıcı zıtlıktır. Siyah, karıştırıldığı rengin parlaklığını azaltırken, beyaz o rengi canlandırır. Özellikle göz makyajında gölgeyi yok etmek ve göz rengini ortaya çıkarmak için kontrast kullanılır.

BURUN

Uzunsa: Burnun ucuna, koyu renk fondöten uygulayın. Bu renk gölge yapmak, burnun daha kısa görünmesine yardımcı olur. Ancak, fondöteni çizgi halinde görünmemesi için iyice yedirmeye dikkat edin. 

Genişse: Burnun üzerine açık tonda, burun kanatlarınıza ise, koyu tonda fondöten sürün. Bu iki ton arasındaki sınırları yok edin, ardından mat bir pudra ile makyajınızı tamamlayın.

ÇENE

Çok küçük ve içeri doğruysa: Açık renkler hacmi arttırdığından, çenenize açık renk fondöten uygulayın. Dikkati çene bölgenizden uzaklaştırmak adına, koyu ve parlak renkte rujlar kullanmayın. Gözlerinizi belirginleştirerek makyajınızı sonlandırın. 

Çok çıkıksa: Çenenizin daha kısa görünmesi için, ucuna koyu renk bir fondöten uygulayarak pudralayın. Dudaklarınızı öne çıkarmak ve çenenizin belirginliğini azaltmak için, canlı renkte ruj uygulayın.

GÖZLER

Birbirine yakınsa: Açık renk bir farı gözün iç köşesinden ortasına dek sürün. Ortadan dış köşeye kadar ise koyu renk bir far uygulayın. Sınırların belirgin olmamasına özen gösterin. Fırça yardımıyla bu sınırları belirsizleştirebilirsiniz.

Birbirinden uzaksa: Kontrasttan yararlanmak adına, bir açık bir de koyu renk far kullanın. Koyu olan rengi, gözün iç köşesinden ortasına dek, açık renkteki farı ise, ortadan dış köşeye kadar sürün ve iki rengin buluştuğu yerdeki sınırı yok edin.
.Kaynak: Pembenar

2.3.2018 17:15 [10618373]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Yoğurtlu Karnabahar Kızartması Tarifi
  Yoğurtlu Karnabahar Kızartması Tarifi

  Yoğurtlu karnabahar tarifi, karnabaharı sulu yemek tarzında sevmeyenlere alternatif bir yöntem olarak yapılıyor. Yoğurtlu Karnabahar tarifini çay saatlerinizi veya akşam yemeklerinize lezzet katmak için kullanabilirsiniz. Yoğurtlu Karnabahar tarifinin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız, size vereceğimiz yoğurtlu karnabahar tarifine göz atabilirsiniz.

  22.3.2018 17:15
 • Hangi Odaya, Nasıl Bir Aydınlatma Tercih Edilmeli?
  Hangi Odaya, Nasıl Bir Aydınlatma Tercih Edilmeli?

  Evinizde hiçbir şeyi değiştirmeden, yalnızca aydınlatma unsurlarını yenileyerek bile oldukça dramatik ve çarpıcı dönüşümler gerçekleştirebilirsiniz. Hangi odaya nasıl bir ışıklandırma gerektiğine örnekler yardımıyla şöyle bir göz gezdirelim...

  22.3.2018 16:45
 • Hızlı Değişiklikler
  Hızlı Değişiklikler

  Bugün ne yapılabilir ? Merkür geri gitmeye hazırlanırken, Ay da İkizler burcuna ilerliyor.

  22.3.2018 15:15
 • Maya Takviminde Bugün
  Maya Takviminde Bugün

  Galaktik ton 10/ Hareket Somut hareket edelim.

  22.3.2018 15:15
 • En Yeni Festival Eskifest
  En Yeni Festival Eskifest

  4-5-6 Mayıs 2018 tarihlerinde Umut Kuzey önderliğinde ilki gerçekleştirilecek Eskişehir'in en yeni festivali ESKİFEST müzikseverlere ve bu şehirde yaşayan ve eğitim gören binlerce üniversiteli gence unutulmaz bir festival deneyimi yaşatmaya hazırlanıyor.

  22.3.2018 13:15