Makyaja doğal alternatif: Ruj meyvesi Haberi - yenikadin.com
15.08.2019 12:04

Makyaja doğal alternatif: Ruj meyvesi

Achoite, annatto adlarıyla da bilinen ruj meyvesi birçok farklı isimle de anılıyor. Doğal renklendirici özelliği olan ve sağlığa da birçok faydası olan bitki, ruj çalısı, ruj ağacı, atruete gibi isimlerle de tanınıyor.

Haber: Makyaja doğal alternatif: Ruj meyvesi

Beyaz ve pembe renkli çiçek açan ruj çalısının meyveleri ise kırmızı ve kahverengi tonlarda olur. Meyvelerin içinde bulunan tohumlar sarı, kırmızı ve mor renklidir. Bu tohumlar da doğal renklendirici olarak kullanılır.

DOĞAL MAKYAJ

Ruj çalısı adından da anlaşılacağı üzere doğal bir ruj gibi kullanıyor. Tohumunun hafifçe ezilmesiyle elde edilen karışımın dudağa sürülmesi ile doğal bir makyaj uygulaması yapma imkanı sağlıyor.

Ruj meyvesi sadece bakım ürünü olarak değil aynı zamanda baharat ve gıda renklendiricisi olarak da sağlıklı bir seçenek olarak kullanılıyor.

SAĞLIĞA FAYDALARI

Sağlıklı sindirim sağlar

Kemikleri güç verir

Balgam söktürür

İdrar söktürür

Yaraları iyileştirir

Karaciğeri korur

Doğum kusurlarını engeller

Göz sağlığına iyi gelir

Cildi sıkılaştırır

Mideyi rahatlatır

Not: Ruj meyvesi tüketimi ve uygulaması öncesi hassasiyet durumuna karşı doktor kontrolünde kullanılması önerilir.

KULLANIM ALANLARI

Ruj meyvesi baharat olarak tüketilebiliyor. Bunun yanında kozmetik ürünlerinde ve ilaç sanayinde kullanılan ruj meyvesi et marine malzemesi ve yemek yağı olarak da tüketilebiliyor.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 19 - 25 Ekim haftasında burçları neler bekliyor?

 • Mamografi hakkında 10 soru 10 cevapMamografi hakkında 10 soru 10 cevap

  nadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Muhittin Mümtaz Özarar, Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında mamografi ile ilgili sık sorulan 10 soruyu şöyle yanıtladı...

 • Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?

  Kredi kartı hesap kesim tarihinden hemen sonra ya da yüklü bir taksidin sona ermesinin ardından yapılan alışverişler, en fazla pişmanlık duyulanlar oluyor.

 • Sonbaharda kaş bakımı nasıl olmalı?Sonbaharda kaş bakımı nasıl olmalı?

  Tüm ruhsal ve fiziksel dengeleri değiştiren sonbahar mevsimine uyum sağlamaya çalışan vücudumuz ise bu geçiş sürecinde saç dökülmesi ve cilt problemleri gibi bazı fiziksel değişimler yaşayabiliyor. Bu duruma bir de mevsim geçişleri ilişkili ruhsal dalgalanmaların da eklenmesi kaş dökülmesi gibi olumsuz sonuçlara sebep olabiliyor.

 • Dış gebelik yaşadığınızı gösteren 6 belirtiDış gebelik yaşadığınızı gösteren 6 belirti

  Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın bir kadının rahminin dışında, karnının başka bir yerinde büyümesidir. Bu durum hayatı tehdit eden kanamalara neden olabilir ve tıbbi müdahaleyi gerektirir.