Liposuction Hakkında Bilmeniz Gereken En Önemli 10 Şey Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Liposuction Hakkında Bilmeniz Gereken En Önemli 10 Şey

Gittikçe yaygınlaşan liposuction yöntemi hakkında bilinmeyenleri Plastik Cerrah Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu anlattı. Önemli uyarılarda bulundu.

Haber: Liposuction Hakkında Bilmeniz Gereken En Önemli 10 Şey


Liposuction bir çeşit heykeltraşlık. Yurt dışında 'liposculpture' olarak tanımlanan bu işlem sizi yağlardan kurtarsa da asıl mucizeyi kendiniz yaratacaksınız. 

Plastik cerrahi prosedürlerinin popülaritesi artmaya devam ediyor. 2017 yılında, önceki yıla göre dünyada yaklaşık %2 artışla 17,5 milyon cerrahi işlem yapıldı. Bu veriler Liposuction özelinde çeyrek milyona yakın işlem ve bir önceki yıla göre %5 artış anlamına geliyor. Artan popülaritesi ile Liposuction hakkında bilmeniz gereken en önemli 10 şeyi Plastik Cerrah Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu sizle için kaleme aldı.

1. Geleneksel Liposuction nedir?

Liposuction aynı zamanda 'Liposculpture' olarak da bilinir. Vücudun bazı kısımlarında diyet ve egzersize inatla direnen deri altı yağ tabakasını parçalayan ve çıkaran cerrahi işlemdir. Yağların alınarak vücudun şekillendirilmesi olan bu işlem aslında bir çeşit heykeltraşlık olarak tanımlanabilir. Bilmeniz gereken en önemli şey ise bu bir kilo verme prosedürü değildir. Sağlıklı bireylerde, dirençli yağların kişiye uygun oranlarda alınma işlemidir. 

2. Liposuction hangi bölgelerde uygulanabilir?

Sarkan gıdılar,

Yağlanmış ense,

Sarkmış kol içleri,

Kadın göğüsleri,

Uyluklar,

Sütyen Askı Alanı,

Göbek,

Düşük belli pantolondan fırlayan üst karın,

Aşk tutamaçları,

Erkek göğüsleri.

Ayrıca, daha az olmakla birlikte ayak bilekleri, iç uyluk ve sırttaki fazla yağlı bölgelere de liposuction yapıyoruz. Unutulmaması gereken şey ise her kişinin kendine has bir yağlanma tarzı olduğudur. Metabolizma hızı diyete ve egzersizlere farklı yanıtlar vermektedir. Bu yüzden de biz hekimler aynı zamanda hastaların da kendilerini özellikle rahatsız eden bölgelerini öğreniriz. 

3. Prosedür için ideal aday nedir?

Liposuction için en iyi adaylar, ideal kilolarına en yakın hastalardır. Bunun anlamı da aşırı yağlanma problemi olmayan ve kilosunda sabitlik taşıyan kişilerdir. ve sigara kullanmayan kişiler ideal gruba girer. 

Ayrıca, bizim için cildi esnek olan hasta grubu da idealdir. Derisi çok sarkmış ve selülit problemi yüksek olan hastalar Liposuction için çok uygun değillerdir. 

4. Liposuction kilo verme işlemi midir? Ne kadar yağ alınabilir?

Popüler inanışın aksine, Liposuction kilo verme tedavisi değildir. Bunun yerine, bir yağ azaltma prosedürüdür. Tek bir işlem sırasında bir bölgede çıkarılabilen yağ miktarı, cerrahın hastanın sağlığını değerlendirmesi ve estetik hedefleri de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişecektir.

5. Hasta Liposuction ameliyatına nasıl hazırlanır?

Plastik Cerrahlar, Liposuction öncesinde hastaya bazı yönergeler sunarlar. Bunlar ameliyatın ve sonrasının konforlu geçmesi için önem taşımaktadır.

Genel olarak, ameliyat sonrası bakımda yardımcı olabilecek bir arkadaş veya akraba önemlidir. Operasyon sonrasındaki ilk günler pozitif bir yardımcı iyileşmenizi hızlandırıp, moralinizi yüksek tutacaktır. Yine, aspirin gibi kan inceltici gibi ilaçların ameliyat öncesinde kullanılmaması gerekir.  Bazı durumlarda, hastanın anestezi için iyi bir aday olduğundan emin olmak için kan tetkikleri yapılır.  Son olarak, ameliyat gününden bir gece önce gece yarısından itibaren yiyecek ya da içecek tüketilmez. 

7. Prosedür sırasında ne olur? Nasıl yapılır?

Liposuction, deride küçük kesiklerden kanül denen bir alet ile yağlara ulaşılan cerrahi bir işlemdir. Bu kanül yağ emici bir cihaza veya bir şırıngaya bağlanır. Hastalar genel anestezi alsalar bile çoğu kez ameliyat akşamı eve gitmelerine izin verilir.

8. İyileşme süreci nasıldır?

Çoğu prosedürde, hasta birkaç gün içinde çalışmaya geri dönebilir. 2-4 hafta sonrasında egzersiz yapabilir ve normal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Ancak iyileşme ve ameliyat sonrası tedavi süresi, bölgeye ve alınan yağ miktarına bağlı olarak değişir.

En sık görülen cerrahi sonrası etki şişlik ve morarmadır. Cerrahi ekip, ameliyattan sonra ağrı kesicilerle hastaya rahatlatıcı seçenekler sunmaktadır. Hızla iyileşmek için bir süre dinlenmek, yaşamınızı yavaşlatmak ve sağlıklı düzene geçmek uyulması gereken kuralların başında gelmektedir. Bazı durumlarda cerrahınızın önermesi sonucu ameliyat sonrası özel korseler giyilmesi de gerekebilir.

9. İşlemden sonra yara izi kalır mı?

Kanül küçük bir alettir ve bundan dolayı yara izleri de küçüktür. Yara izi sayısı, işlem yapılan bölgenin büyüklüğüne göre değişir. Yara izi ayrıca hastanın cilt kalitesine bağlı olarak da değişir. Son tıp teknolojisi ile biz cerrahlar, travmayı en aza indirgerecek teknikleri kullanmaktayız. Bu konuda içiniz rahat olabilir.

10. Hasta ameliyattan sonra ne tür sonuçlar beklemeli?

Plastik cerrahlar gerçekçi sonuçları tahmin etmenize yardımcı olabilir. Ameliyattan hemen sonra, biraz şişme ve cilt gevşemesi normaldir. Bu nedenle, prosedürün sonuçlarını tam görmek birkaç hafta sürebilir.

Liposuction sırasında çıkartılan yağ hücreleri kalıcı olarak vücuttan uzaklaştırılır. Ancak, beden ameliyattan sonra yeniden yağ hücresi üretecektir. Bu nedenle sağlıklı bir diyet ile birlikte tedaviden sonra yaşam tarzına dikkat etmeli ve egzersiz planınıza uymalısınız. 

Son olarak; tıp sadece bir yere kadar yardımcı olur asıl mucizeyi kendiniz yaratacaksınız.

Plastik Cerrah Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu
.Kaynak: Pembenar

11.7.2018 12:00 [11037415]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Uyurken Cilt Kırışıklığını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?
  Uyurken Cilt Kırışıklığını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

  Yüzüstü ve yan uyumak yüzde kırışıklıklara neden oluyor. Yatış pozisyonundan dolayı yüzde oluşan kırışıklıkların botoks ya da dolguyla tedavisinin olmadığını ifade eden Dr. Başar Kaya, bunu önlemek amacıyla bu şekilde yatan kişilere ilginç bir tavsiyede bulundu.

  10.12.2018 16:43
 • 2019'un Beslenme Trendleri
  2019'un Beslenme Trendleri

  Tüm canlılar için en temel ihtiyaçlardan biri olan beslenme ihtiyacı, yıllar içinde değişen koşullarla birlikte birçok farklı tarz yarattı. Çoğu insan “sağlıklı beslenme” kaygısı taşımaya başladı ve birçok yeni yöntem gün yüzüne çıktı. Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, yeni dönem beslenme trendlerini anlattı.

  10.12.2018 16:43
 • Evde Tavuk Döner Nasıl Yapılır?
  Evde Tavuk Döner Nasıl Yapılır?

  Evde tavuk döner yapmaya ne dersiniz? Dışarıda yediğiniz tavuk döneri aratmayacak, mükemmel bir tavuk döner tarifi paylaşıyoruz. Peki, evde tavuk döner nasıl yapılır? İşte tavuk döner tarifi...

  10.12.2018 16:43
 • Bacaklardaki Varisler Tehlikeli Midir?
  Bacaklardaki Varisler Tehlikeli Midir?

  Prof. Dr. Semih Barlas, bu soruya “evet” yanıtını veriyor. Barlas, varislerin ‘venöz yetmezlik’ denen hastalık sürecinin bir parçası olduğunu; mutlaka bu konuda deneyimli bir kalp damar cerrahı tarafından değerlendirilmesi gerektiğini dile getiriyor.

  10.12.2018 13:58
 • Düşük Yapmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
  Düşük Yapmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  İleri yaş gebeliklerde düşük ihtimalinin arttığını belirten Prof. Dr. Faruk Buyru, "Yanlış bir inanış var. Koşmak, zıplamak, uzanmak, kısaca fiziksel egzersiz düşüğe neden olmaz’’ dedi; ve gebelikte düşük yapmakla ilgili doğru bilinen yanlışları açıkladı.

  10.12.2018 12:58