Limonu Kullanabileceğiniz Farklı Alanlar Haberi - yenikadin.com
28.02.2019 14:29

Limonu Kullanabileceğiniz Farklı Alanlar

Limonu sadece yemeklerde ve salatalarda kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Limonu, onlarca farklı alanda kullanabilirsiniz.

Haber: Limonu Kullanabileceğiniz Farklı Alanlar

Limonu, koku gidermeden temizliğe, güzellikten sağlığa kadar çok farklı alanlarda kullanabilirsiniz.

MEYVELERİN KARARMAMASI İÇİN

Meyve ve sebzeleri dilimledikten sonra kararmaya başlarlar. Bunu engellemek için limon kullanabilirsiniz. Su dolu bir kasenin içine limon suyu ekleyin. Meyve sebzeleri kasenin içine atın. Meyve ve sebzelerin suda beklediği süre boyunca kararmadıklarını göreceksiniz.

SARARMIŞ TIRNAKLARIN RENGİNİ AÇMAK İÇİN

Yoğun oje kullanımı ve farklı nedenlerle tırnaklarınız sararabilir. Ilık su dolu bir kaseye limon suyu ilave edin. Tırnaklarınızı limon suyunu batırıp bir müddet bekleyin. Sonra elinizi yıkayıp durulayın. Bu kürü düzenli olarak uyguladığınızda, sararmış tırnaklarınızın renginin açıldığını göreceksiniz.

PAS LEKELERİ İÇİN

Bıçak üzerinde oluşan pas lekeleri için limonu kullanabilirsiniz. İkiye böldüğünüz limonun sulu tarafına tuz serpin. Paslı bölgeyi limonun tuzlu yüzeyi ile ovun. Sonra temiz ve kuru bezle silin.

İNATÇI LEKELER İÇİN

Bulaşık deterjanlarının çıkaramadığı inatçı lekelere için deterjanın içine bir çay kaşığı limon ekleyip çözüm bulabilirsiniz.

KIYAFETLERDEKİ LEKELER

Kıyafetlerinizdeki lekeleri de limon ile çıkarabilirsiniz. Önce lekeli bölgeyi hafifçe ıslatın. Sonra karbonat, tuz ve limon suyunu karıştırarak bu bölgeyi ovun. Daha sonra durulayıp kurutun.

ODA KOKUSU

Limonları ince ince dilimledikten sonra biberiye dalları ile karıştırın. Karışımın için vanilya çubuğu ekleyin. Bir tencerede kaynatın. Karışımı ocaktan alıp soğutun. Kavanozlara ve şişelere doldurun. Elde ettiğiniz ürünü istediğiniz ortamda bekleterek oda kokusu şeklinde kullanabilirsiniz.

KESME TAHTASI TEMİZLİĞİ

Kesme tahtalarının yüzeyleri kullanıma bağlı olarak kirlenir. Bu da mikrop oluşumu ve diğer sağlıksız durumları beraberinde getirir. Bunu engellemek için kesme tahtasının üzerine tuz serpin. Sonra limonu ikiye kesip tahtayı limon ile ovun.Bir süre bekledikten sonra durulayıp kurumaya bırakın.

KİREÇ LEKELERİ

Banyo ve mutfak yüzeylerinde oluşan kireç lekelerini limon ile giderebilirsiniz. Musluğunuzu limon ile ovun ve bir gece bekleyin. Sabah temiz bezle musluğu durulayıp temizleyin.

ELİNİZE SİNEN BALIK KOKUSU İÇİN

Balık pişirmek için balığa temas ettiğinizde elleriniz kokacaktır. Elinizdeki balık kokusunun gitmesi için elinizi limon suyu ile ovalayın. Hem koku gidecek hem de eliniz yumuşacık olacaktır.



Yeni Sağlık Haberleri