Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En İyi 5 Yer Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
4.05.2019 13:19

Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En İyi 5 Yer

Dünyanın manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi ile oluşan büyüleyici kuzey ışıkları manzaralarını çıplak gözle görmek için Kuzey Kutbuna yakın konumlarda olmanız gerekiyor.

Haber: Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En İyi 5 Yer

Kasım-Şubat dönemi içinde kendini gösteren muazzam doğa fenomeni, bazen soluk bir kırmızı, bazen de yeşilimsi tonlarda gökyüzünde süzülüyor. Büyüleyici kuzey ışıkları manzaraları görebileceğiniz en iyi rotalarda doğanın gücüne şahitlik edeceksiniz.

1.SVALBARD / NORVEÇ

74. ve 81. paralellerde bulunan Svalbard, Kasım ve Şubat ayları arasında ziyaretçilerine kuzey ışıkları manzaraları sunuyor. Muazzam doğa olayını görme şansını artırmak için daha yüksek noktalara çıkmanız gerekiyor. Eğer hiç gün ışığı almayan "polar gece" dışındaki zamanlarda Svalbard'a gelirseniz, sadece kuzey ışıkları manzaraları değil aynı zamanda ren geyiği, kutup ayıları ve morslar da görebilirsiniz.

2.KAKSLAUTTANEN / FİNLANDİYA

Kakslauttanen'de camdan yapılmış özel Eskimo evlerinden kuzey ışıklarını izleyebilirsiniz. Eskimo evinde odun ateşi eşliğinde özel doğa olayını izlerken aynı zamanda Fin hamamı keyfini yaşamak size kendinizi çok özel hissettirecek. Olur da kuzey ışıklarını göremezseniz üzülmeyin. Ren geyiklerini görmek ve Urho Doğal Parkı gezisi unutulmaz bir anı olarak anılarınızdaki yerini alacak.

3.REYKJAVİK / İZLANDA

Reykjavik, kuzey ışıklarını görebileceğiniz en bütçe dostu lokasyonlardan biri olması ile öne çıkıyor. Reykjavik'te kuzey ışıklarını gözlemlemek dışında doğal kaplıca olan mavi lagünde ziyaret edebilirsiniz. Game of Thrones'un en özel sahnelerini çekildiği yerlerin bulunduğu bölgede çok sayıda tatil seçeneğine sahipsiniz.

4.KANADA'NIN KUZEY BÖLGELERİ

Kanada'nın kuzey bölgeleri, kuzey ışıkları avcıları için çok sayıda rota sunuyor. Kuzey Işıkları, Kanada'nın Saskatchewan, Kuzeybatı Eyaletleri, Newfoundland, Nova Scotia, Yukon ve İngiliz Kolombiyası gibi bölgelerinden gözlemlenebilir. Tatilinize alternatif seçenekler istiyorsanız kayak ve farklı kar aktiviteleri yapabilirsiniz.

5.JUKKASJARVİ / İSVEÇ

Kiruna Bölgesi'nde bulunan Jukkasjärvi köyü, kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz en keyifli rotalardan biri olarak öne çıkıyor. Özel gece turları ile kuzeyışıklarını görüntüleme için etkinlikler düzenleniyor. Bu seçeneğe alternatif olarakEsrange Uzay Merkezindebol yıldızlı bir gökyüzü seyri keyif yaşayabilirsiniz. Buz oteli ve alternatif konaklama seçenekleri ile kendinizi bir Eskimo gibi hissedeceksiniz.Yeni Yenikadın Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.