Kurtuluş Savaşı'nın kadın kahramanları Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
29.08.2019 16:37

Kurtuluş Savaşı'nın kadın kahramanları

Vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için kahramanca mücadele eden kadın kahramanlarımızı 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda minnetle yad ediyoruz.

Haber: Kurtuluş Savaşı'nın kadın kahramanları

Düşmana karşı göğsünü siper eden ve ordumuzun zafere ulaşmasında büyük paya sahip olan kadın kahramanlarımız göğsümüzü kabartıyor. 30 Ağustos Zafer Bayram'ında bir kez daha hatırladığımız kadın kahramanlarımızı minnet ve şükranla anıyoruz.

HALİDE ONBAŞI (HALİDE EDİP ADIVAR) (1884-1964)

Halide Edip Adıvar İstanbul halkını işgale karşı harekete geçirmek için motive edici konuşmalar yapmıştır. Mustafa Kemal Atatürk'le beraber cephede görev yapmış olan Halide Edip Adıvar, sivil olmasına rağmen rütbe alarak milli mücadelede yer almış ve Anadolu Ajansı'nın kurulmasında rol almıştır.

NEZAHAT ONBAŞI (NEZAHAT BAYSEL) (Ö. 24 EYLÜL 1994)

Albay Hafız Halit Bey'in eşi Hediye hanım genç yaşta hayata gözlerini yumunca, Hafız Halit Bey kızı Nezahat Baysel'ı yanına alarak cepheye götürmek zorunda kaldı. Küçük Nezahat, 9 yaşından 12 yaşına kadar cephede bilfiil bulunmuş ve kahraman ordumuza yardım etmiştir. 70. Alay'ın simgesi olan küçük Nezahat, Mustafa Kemal Atatürk'ün ve İsmet İnönü'nün de dikkatini çekmiştir.

ŞERİFE BACI (Ö. 1921)

Kurtuluş Savaşı'nda askeri Mühimmat sevkıyatında aktif olarak görev yapan Şerife Bacı, İnebolu'dan Ankara'ya yapılan mühimmat sevkıyatında görev almıştır. Çocuğu ve kağnısıyla göreve katılan ve donarak şehit olan Şerife Bacı'nın cephane ıslanmaması için bebeğini battaniyesini cephaneye sardığı ve bebeğine sarılarak donmaması için uğraş verdiği anlatılmaktadır.

FATMA SEHER ERDEN (ERZURUMLU KARA FATMA)

Erzurumlu Kara Fatma Balkan Savaşına ve 1. Dünya Savaşı'nda Kafkas Cepehsi'nde bizzat savaştı. Kafkas Cephesi'ne kendi ailesinden 9-10 kadınla beraber giderek savaşan Erzurumlu Kara Fatma, eşi Binbaşı Ahmet Bey'in şehadet haberini alınca memleketine döndü.Mustafa Kemal Atatürk'le görüşmek için Sivas'a giden Erzurumlu Kara Fatma, Milis Müfreze Komutanı olarak Batı Cephesi'nde görev aldı.

Erzurumlu Kara Fatma, düşmana saldırı düzenlediği bir harekatta Yunan subayı dahil 25 askeri esir aldı.

EMİR AYŞE

Yunan kuvvetlerinin Aydın'a doğru ilerlemesi sırasında arkadaşı ile savaşmak için giderken arkadaşının tekneden düşüp boğulması sonrası geri dönüş yaptı. Çanakkale'de şehit olan kocasından kalan tek hatıra elmas küpeleri bozdurup tüfek alan Emir Ayşe, Yörük Ali Efe'ye katıldı. 7 Eylül'e kadar Yunanlarla savaştı. Savaş sonrası Atatürk tarafından İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.

Emir Ayşe "Savaştım Yunana karşı, elimde kalan en değerli şey Atatürk'ün göğsüme taktığı İstiklal Madalyası'dır" demiştir.

TAYYAR RAHMİYE

Tayyar Rahmiye, Fransızlara karşı yapılan mücadeleye katılmıştı. Savaşta, cephe gerisinde kundakçılık görevi yapan Tayyar Rahmiye, üstlendiği görevi büyük bir özveri ile gerçekleştirdi.

Çarpışmalara da katılan Tayyar Rahmiye, "Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da, siz erkek olarak yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz?" diyerek zaman zaman demoralize olan kahraman ordumuza moral vermiştir. Tayyar Rahmiye, saldırı için ileri atıldığı bir anda şehit olmuştur.

HALİME ÇAVUŞ

Ailesinin "kızım gitme" demesine rağmen milli mücadeleye katılan Halime Çavuş,uzun zaman Halim Çavuş zannedildi. Erkek kılığında mücadele eden Halime Çavuş, kadın olduğunu söylemedi, tıraş oldu, saçını kısa kesti.

İnebolu'da Halime Çavuş'a rastlayan Mustafa Kemal Atatürk, O'nun Halime Çavuş olduğunu bilmeden "Sen üşüyor musun böyle?" diye sordu. Halime Çavuş da "Bey, 100 bin kişi kurtulacak. Ben öleceğim de ne olacak?" dedi.

HAFIZ SELMAN İZBELİ

Kastamonu'da kadınları milli mücadele konusunda bilinçlendirmek için büyük faaliyetlerde bulunan Hafız Selman İzbeli, ordu için çorap, fanila ördürüp cepheye göndermiştir. Varlıklı bir aileden gelen Hafız Selman İzbeli,kahraman ordumuza lojistik desteğinde buluyordu. Hafız Selman İzbeli, savaş sonrası Latin harfleri öğrenerek okuma yazma da öğrendi.

GÖRDESLİ MAKBULE (1902-24 MART 1922, AKHİSAR)

Makbule hanım, henüz çiçeği burnunda evliyken eşiyle beraber milli mücadeleye katıldı. Yunan kuvvetlerinin Batı Anadolu'yu işgal girişimi sırasında düşmanla savaştı. Askeri birliklerimize öncü olmak için ileri atıldığında başından vurularak şehit oldu.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Dünyanın en iyi 10 filmi seçildi
  Dünyanın en iyi 10 filmi seçildi

  The Guardian gazetesi 21. yüzyılın en iyi filmlerini listeledi. Oldukça iddialı ve çekişmeli bu listede birbirinden iyi zamanının ses getiren filmleri mevcut.

  4 dakika önce..
 • Aç karna bunları asla yapmayın!
  Aç karna bunları asla yapmayın!

  Aç karna yaptığınız bazı şeyler sağlığınız için ciddi riskler oluşturuyor olabilir. Size olağan gibi gelen ve günlük rutinlerinize dönüşen bazı davranışları sağlığınız için terk etmeli ve sağlığınızı korumalısınız.

  2 saat önce..
 • İlişkinizin uzun sürmeyeceğini gösteren işaretler
  İlişkinizin uzun sürmeyeceğini gösteren işaretler

  İlişkinizin ömrünü uzatmak ve hayat boyu mutlu olmak istiyorsanız, birlikteliğinizin şifrelerini iyi okumanız gerekiyor. Çünkü bazı işaretler ilişkinizin sonuna geldiğini söylüyor olabilir.

  3 saat önce..
 • Jöleli muhallebi tarifi
  Jöleli muhallebi tarifi

  Evinizde tatlı mı tatlı sevimli mi sevimli bir tarif hazırlamak ister misiniz? Özellikle çocuklarınızın çok seveceği jöleli muhallebi tarifi, tadı ve görüntüsüyle alışkanlık yapacak.

  4 saat önce..
 • BİM, 20 Eylül Cuma aktüel ürünler kataloğunu yayınladı
  BİM, 20 Eylül Cuma aktüel ürünler kataloğunu yayınladı

  BİM, 20 Eylül Cuma aktüel ürünler kataloğunu yayınladı. Katalogda teknoloji ürünlerinden çocuk ürünlerine, dekorasyon malzemelerinden kişisel ürünlere kadar çok sayıda seçenek bulunuyor.

  5 saat önce..