Kürdan kullanıyorsanız bunu sakın yapmayın! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
8.08.2019 12:06

Kürdan kullanıyorsanız bunu sakın yapmayın!

Bayram boyunca yoğun et tüketimine bağlı olarak yaşanan dişlerde et kalıntısı sorununa kürdan ile pratik çözüm bulduğunuz düşünüyorsunuz. Ama bu tercihiniz sağlığınıza ciddi şekilde zarar veriyor. Çünkü kürdan, diş etlerinizin çekilmesine neden oluyor.

Haber: Kürdan kullanıyorsanız bunu sakın yapmayın!

Uzmanlar, kürdan kullanımından kesinlikle kaçınılması gerektiğini, bu alışkanlığın diş etlerin çekilmesine neden olduğunu vurguluyor. Kürdan kullanımı terk edip ara yüz fırça ve diş ipi kullanımı ile sağlıklı şekilde ağız temizliği yapabilirsiniz.

"TAHTA KÜRDAN DİŞ ETİ ÇEKİLMESİNE NEDEN OLUYOR"

Uzmanlar, tahta kürdan kullanıyorsanız bu alışkanlığı terk etmenizi, kürdan yerine ara yüz fırça ya da diş ipi kullanmanızı tavsiye ediyor. Çünkü tahta kürdanlar diş eti yapınızı bozarak diş etlerinin çekilmesine neden oluyor. Özelikle Kurban Bayramı'nda et tüketimine bağlı olarak dişlerde kalan kalıntıların temizliği için ara yüz fırça ve diş ipi kullanımı tavsiye edilirken, ağzın bol su ile çalkalanması da öneriliyor.

KÜRDAN TAVSİYE EDİLMİYOR

Kürdan kullananlar farkında olmadan diş etlerine zarar vererek diş etlerinin çekilmesi ve yapılarının bozulmasına neden oluyor. Bu yüzden kürden kullanımından kaçınmalı ve sağlıklı yöntemleri tercih etmelisiniz. Dolgulara, diş etlerine zarar veren kürdan, sağlam dişlere dahi zarar verebiliyor. Çalkalama suları da dişte kalan kalıntılar için iyi bir çözüm aracıdır. Bayram ziyaretlerinizde yanınızda ağız çalkalama suyu bulundurabilir, dişleriniz için anlık pratik çözümler üretebilirsiniz.

DAHA DA FAZLA ZARAR VERİYOR

Kürdan ile diş temizlemeye çalışmak diş etlerinize zarar verdiği gibi dişte kalan kalıntıların daha da fazla derine gitmesine neden olarak sorunu daha büyütür. Bunun için bayram ziyaretleri boyunca yanınızda bulundurmanız gereken çözüm alternatifleri:

Ara yüz diş fırçası

Ağız çalkalama suyu

Diş ipi

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!

  Bazı rahatsızlıklar cildimizden sinyal verirler.Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi.

 • 40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey

  40 yaşından sonra bebek sahibi olmak, çiftlere ebeveynlik için daha duygusal ve finansal olarak hazır olana kadar bekleme şansı verebilir. Bununla birlikte, doğurganlık yaşla birlikte azaldığından hamile kalma konusunda zorluklar yaşanabilir. Özellikle kadınlar için doğurganlık durumu 40 yaş sonrasında önemli ölçüde azalabilmektedir.

 • Regl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şeyRegl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şey

  Pepapp kadınların regl dönemi hakkında bilgi sahibi olmalarına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için 5 önemli bilgiyi paylaştı.

 • Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!

  Meme sağlığı açısından sütyen seçimi büyük önem taşırken, birçok kadın doğru göğüs ölçülerini bilmediğinden hatalı tercih yapıyor. Yanlış sütyen seçimi sonucu göğüslerin vücut hareketine bağlı olarak sürekli çok yönlü olarak yer değiştirmesi ise göğüsleri destekleyen bağ ve cilt/cilt altı dokuyu uzatarak, hem ağrıya hem de sarkmaya neden oluyor.

 • Ev işlerinde 50 dakika temizlik 10 dakika molaEv işlerinde 50 dakika temizlik 10 dakika mola

  Fizyoterapist Birgül Elmas Bodur, "Basit ama etkili tüyolarla sakatlanmalardan uzak durmak mümkün. Örneğin ev işleri sırasında mutlaka dinlenme molası verin.Her 50 dakikalık çalışma sonrasında 10 dakika dinlenin" ifadelerini kullandı.