Kürdan kullanıyorsanız bunu sakın yapmayın! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
8.08.2019 12:06

Kürdan kullanıyorsanız bunu sakın yapmayın!

Bayram boyunca yoğun et tüketimine bağlı olarak yaşanan dişlerde et kalıntısı sorununa kürdan ile pratik çözüm bulduğunuz düşünüyorsunuz. Ama bu tercihiniz sağlığınıza ciddi şekilde zarar veriyor. Çünkü kürdan, diş etlerinizin çekilmesine neden oluyor.

Haber: Kürdan kullanıyorsanız bunu sakın yapmayın!

Uzmanlar, kürdan kullanımından kesinlikle kaçınılması gerektiğini, bu alışkanlığın diş etlerin çekilmesine neden olduğunu vurguluyor. Kürdan kullanımı terk edip ara yüz fırça ve diş ipi kullanımı ile sağlıklı şekilde ağız temizliği yapabilirsiniz.

"TAHTA KÜRDAN DİŞ ETİ ÇEKİLMESİNE NEDEN OLUYOR"

Uzmanlar, tahta kürdan kullanıyorsanız bu alışkanlığı terk etmenizi, kürdan yerine ara yüz fırça ya da diş ipi kullanmanızı tavsiye ediyor. Çünkü tahta kürdanlar diş eti yapınızı bozarak diş etlerinin çekilmesine neden oluyor. Özelikle Kurban Bayramı'nda et tüketimine bağlı olarak dişlerde kalan kalıntıların temizliği için ara yüz fırça ve diş ipi kullanımı tavsiye edilirken, ağzın bol su ile çalkalanması da öneriliyor.

KÜRDAN TAVSİYE EDİLMİYOR

Kürdan kullananlar farkında olmadan diş etlerine zarar vererek diş etlerinin çekilmesi ve yapılarının bozulmasına neden oluyor. Bu yüzden kürden kullanımından kaçınmalı ve sağlıklı yöntemleri tercih etmelisiniz. Dolgulara, diş etlerine zarar veren kürdan, sağlam dişlere dahi zarar verebiliyor. Çalkalama suları da dişte kalan kalıntılar için iyi bir çözüm aracıdır. Bayram ziyaretlerinizde yanınızda ağız çalkalama suyu bulundurabilir, dişleriniz için anlık pratik çözümler üretebilirsiniz.

DAHA DA FAZLA ZARAR VERİYOR

Kürdan ile diş temizlemeye çalışmak diş etlerinize zarar verdiği gibi dişte kalan kalıntıların daha da fazla derine gitmesine neden olarak sorunu daha büyütür. Bunun için bayram ziyaretleri boyunca yanınızda bulundurmanız gereken çözüm alternatifleri:

Ara yüz diş fırçası

Ağız çalkalama suyu

Diş ipi

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
  Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

  Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

  9.12.2019 10:52
 • Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler
  Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler

  Cildimiz bedenimizin dışarı açılan penceresidir. Durum böyle olunca hiçbirimiz penceremizi kirli göstermek istemeyiz. Cildin hem içten hem de dıştan temizliği bu yüzden oldukça önem teşkil eder.

  3.12.2019 14:56