Kurbanın kemikleri ne yapılır? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
6.08.2019 17:36

Kurbanın kemikleri ne yapılır?

Kurban Bayramı'nın heyecanı ve coşkusu yanında "Kurbanın kemikleri ne yapılır" gibi bazı soru işaretleri de vardır. Doğru adımlar atarak, kurbanın kemikleri ile lezzetli ve sağlıklı çözümler bulabilirsiniz.

Haber: Kurbanın kemikleri ne yapılır?

Kurbanın kemiklerini doğru şekilde değerlendirerek lezzetli ve sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Sağlığa çok faydalı olan kemikle yapılan tarifler, birçok hastalıktan kurtulmanızı sağlıyor.

ÇÖPE ATMAYIN

Kurbanın etleri kadar kemikleri de sağlık için çok faydalı. Kesim sorası çıkan kemikleri çöpe atmayın. Onları muhafaza edin. Çünkü kemik suyu ile şifa bulacaksınız.

KEMİK SUYUNUN FAYDALARI

Bağırsakları koruyor: Kemik suyunda bulunan jelatin, bağırsağı korur. Bağırsak duvarını korumaya alan bu madde, dolaylı yoldan bağışıklığın güçlenmesini sağlar. Böylece toksik maddeler ve sindirilemeyen besinler kana karışamaz. Buna bağlı olarak da yorgunluk, egzama, tiroid gibi sorunlardan bünye korunur.

Yaşlanmayı yavaşlatıyor: Kemik suyunda bulunan jelatin ve kolajen, cildi kırışıklıklara karşı korur. Kolajenin yaşlanmaya karşı etkisi bilimsel deneylerle de ortaya konulmuştur. Kolajen desteği alan ciltler, esneklik ve güç kazanır. Kolajen, bu özelliği yanında selülitleri gidermede de önemli işleve sahiptir.

Kemikler için doğal güç kaynağı: Kemik suyu zayıflayan kıkırdak dokuyu güçlendirir. 30 yaş üstü insanların kemik suyu içmesi tavsiye ediliyor. Bu özelliği yanında ağrıları da azaltma özelliği olan kemik suyu, güçlendirici etki göstermektedir.

Sakinleştiriyor: Rahat ve huzurlu bir uyku vaat eden kemik suyu, glisin amino asidi ile rahatlatıcı etki gösterir. Uyku problemi olanlar uyumadan kısa bir süre önce kemik suyu içerek huzurlu bir gece geçirebilirler.

Diğer faydaları: Vücudun bağ dokusunu onararak kemiklere kuvvet veriyor. Stresi ve yorgunluğu alıyor. Eklem ağrılarına iyi geliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

KEMİK SUYU TARİFİ

Kurban kesiminden sonra akıllara takılan "Kurbanın kemikleri ne yapılır?" sorusunu verilecek en iyi cevap kemik suyu tarifidir. İşte şifa deposu kemik suyu tarifi:

Malzemeler: Dananın kaburga ve ayak kemiği, kuzunun kemikleri

Yapılışı: Kemikleri tencereye rahat girecek şekilde küçük parçalara ayırın. İçine su ekleyip kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca tencerenin altını kısın. İyice kaynamış olan kemik suyunu kavanoza alıp buzdolabına alın. Dolapta kullanıma hazır halde bekleyen kemik suyunu dilediğiniz zaman yemeklerde kullanabilirsiniz.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!

  Bazı rahatsızlıklar cildimizden sinyal verirler.Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi.

 • 40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey

  40 yaşından sonra bebek sahibi olmak, çiftlere ebeveynlik için daha duygusal ve finansal olarak hazır olana kadar bekleme şansı verebilir. Bununla birlikte, doğurganlık yaşla birlikte azaldığından hamile kalma konusunda zorluklar yaşanabilir. Özellikle kadınlar için doğurganlık durumu 40 yaş sonrasında önemli ölçüde azalabilmektedir.

 • Regl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şeyRegl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şey

  Pepapp kadınların regl dönemi hakkında bilgi sahibi olmalarına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için 5 önemli bilgiyi paylaştı.

 • Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!

  Meme sağlığı açısından sütyen seçimi büyük önem taşırken, birçok kadın doğru göğüs ölçülerini bilmediğinden hatalı tercih yapıyor. Yanlış sütyen seçimi sonucu göğüslerin vücut hareketine bağlı olarak sürekli çok yönlü olarak yer değiştirmesi ise göğüsleri destekleyen bağ ve cilt/cilt altı dokuyu uzatarak, hem ağrıya hem de sarkmaya neden oluyor.

 • Ev işlerinde 50 dakika temizlik 10 dakika molaEv işlerinde 50 dakika temizlik 10 dakika mola

  Fizyoterapist Birgül Elmas Bodur, "Basit ama etkili tüyolarla sakatlanmalardan uzak durmak mümkün. Örneğin ev işleri sırasında mutlaka dinlenme molası verin.Her 50 dakikalık çalışma sonrasında 10 dakika dinlenin" ifadelerini kullandı.