Kurban eti nasıl saklanır? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
2.08.2019 09:30

Kurban eti nasıl saklanır?

Kurban etini sağlıklı şekilde muhafaza etmek için bir dizi önlem almalısınız. Gerekli tedbirleri almazsanız et bozulabilir, sağlıksız hale gelebilir.

Haber: Kurban eti nasıl saklanır?

Kurban etinin kesimden sonra ne kadar dinlendirileceği, derin dondurucuda nasıl saklanacağı, etin dondurucuda ne kadar süre kalacağı gibi konular Kurban bayramında akıllara en sık gelen sorulardır. İşte kurban etini saklamanın püf noktaları…

KURBAN ETİ SAKLAMANIN PÜF NOKTALARI

Öncelikle kesim işlemi sonrası sonrasında kullanılan bıçak, kap ve diğer malzemelerin hijyenik standartlarda olmasına dikkat edilmelidir.

Kurban eti mümkün olduğu kadar büyük parçalar halinde kesilmeli bu şekilde pay edilmelidir. Bu işlemin ardından hemen etin soğutulması gerekir.

Kurban etinin kesimin hemen ardından kıyma yapmak doğru değildir. Bu hata et yüzey alanının genişlemesine ve mikroorganizma üremesi için uygun bir alana dönüşmesine enen olur.

Kurban eti kesimden sonra +4 / +5 derece sıcaklıkta bekletilmelidir. Et hemen tüketilmemeli, soğukta bekletilmelidir. Saklanacak etler de derin dondurucuda saklanmalı ya da kavurma yapılarak muhafaza edilmelidir.

Kırmızı etin donma noktası -1.5 / +1.7 derece arasıdır. Etin muhafaza edildiği ortam ne kadar soğuksa o kadar uzun süre saklanabilir. -18 derece derin dondurucuda saklanan kırmızı et 8 ay boyunca güvenle muhafaza edilir.

Saklama alanı olarak no-frost bölümler değil derin dondurucular tercih edilmelidir. Çünkü no-frost bölümler hem küçüktür hem de yalıtım noktasında iyi değildir.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
  Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

  Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

  9.12.2019 10:52
 • Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler
  Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler

  Cildimiz bedenimizin dışarı açılan penceresidir. Durum böyle olunca hiçbirimiz penceremizi kirli göstermek istemeyiz. Cildin hem içten hem de dıştan temizliği bu yüzden oldukça önem teşkil eder.

  3.12.2019 14:56