Kurban Bayramı'nın anlamı ve önemi Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
5.08.2019 16:08

Kurban Bayramı'nın anlamı ve önemi

Küskünlerin barıştığı, ikramların yapıldığı, Allah rızası için kurbanların kesildiği Kurban Bayramı, 11 Ağustos Pazar günü tüm İslam alemince idrak edilecek.

Haber: Kurban Bayramı'nın anlamı ve önemi

Kurban Bayramı müminler, her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ve oğlu İsmâil'in Yüce Allah'ın emrine itaat etme sınavında verdikleri başarılı sınavın hatırasını tazeler. Kurban kesimi ve elde edilen etin ihtiyaç sahipleriyle paylaşımı da bayram sevincini katbekat artırarak müminler arasında birlik beraberlik duygusunu güçlendirir.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı 11 Ağustos Pazar günü idrak edilecek.

Kurban Bayramı'nın idrak edileceği günler:

Kurban Bayramı Arifesi: 10 Ağustos Cumartesi

Kurban Bayramı 1.Gün: 11 Ağustos Pazar

Kurban Bayramı 2.Gün: 12 Ağustos Pazartesi

Kurban Bayramı 3.Gün: 13 Ağustos Salı

Kurban Bayramı 4.Gün: 14 Ağustos Çarşamba

KİMLER KURBAN KESEBİLİR?

İslam dini belirli şartları taşıyan kişileri kurban kesmekle yükümlü kılmıştır. Kurban kesecek kişilerin taşıması gereken şartlar:

1. Müslüman olmak.

2. Belirli bir malî güce sahip bulunmak.

3. Mukim olmak, yani yolcu olmamak.

4. Akıllı ve bulûğa ermiş olmak.

KURBAN BAYRAMI'NI ANLAMI

Kurban, kelime anlamı olarak "yaklaşmak, Allah'a yakınlık sağlamaya vesile olan şey" manasına gelir. Kurban, dini terim olarak ise "ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan" manasına gelir. Kurban, Kuran-ı Kerim'de farklı şekillerde geçer.

"De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir." (En' âm 6/162)

"Haccı ve umreyi Allah için tam yapın. Eğer (bunlardan) alıkonursanız kolayınıza gelen kurbanı gönderin. Kurban, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. Sizden her kim hasta olursa yahut başından bir rahatsızlığı varsa, oruç veya sadaka veya kurban olmak üzere fidye gerekir. (Hac yolculuğu için) emin olduğunuz vakit kim hac günlerine kadar umre ile faydalanmak isterse, kolayına gelen bir kurban kesmek gerekir. Kurban kesmeyen kimse hac günlerinde üç, memleketine döndüğü zaman yedi olmak üzere oruç tutar ki, hepsi tam on gündür. Bu söylenenler, ailesi Mescid-i Haram civarında oturmayanlar içindir. Allah'tan korkun. Biliniz ki Allah'ın vereceği ceza ağırdır." (Bakara 2/196)

"Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes." (Kevser 108/2)

"Biz, oğluna bedel ona büyük bir kurban verdik." (Sâffât 37/107)

Kuran'ın farklı birçok yerinde kurban ile ilgi ayetler vardır.

KURBAN BAYRAMININ ÖNEMİ

Kurban Bayramı ibadet olması yanında aile ve komşuluk bağlarını kuvvetlendiren özel bir dönemdir. Kurban Bayram'ında küsler barışır, paylaşım artar, aile, komşu ziyaretleri sıklaşır,ihtiyaç sahipleri ile paylaşımlar manevi bir ortam oluşur.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
  Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

  Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

  9.12.2019 10:52
 • Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler
  Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler

  Cildimiz bedenimizin dışarı açılan penceresidir. Durum böyle olunca hiçbirimiz penceremizi kirli göstermek istemeyiz. Cildin hem içten hem de dıştan temizliği bu yüzden oldukça önem teşkil eder.

  3.12.2019 14:56
 • Karın bölgesindeki yağlardan 8 adımda kurtulun!
  Karın bölgesindeki yağlardan 8 adımda kurtulun!

  Bel çevreniz kalınlaştı mı? Kilo vermenize rağmen karın bölgenizdeki yağlardan hala kurtulamadınız mı? Kilo sorunu olsun veya olmasın karın bölgesindeki yağlanma birçoğumuzun ortak derdi. Ülkemizde yapılan bir çalışmaya göre, 20 yaş ve üzerindeki her 100 kişiden 34'ünde abdominal obezite, bir başka deyişle karın ve bel çevresinde yağlanma var.

  29.11.2019 11:48
 • Yatak odanız işgal altında!
  Yatak odanız işgal altında!

  Ev tozu akarı olarak bilinen mitelar, gözle görülemeyecek kadar küçük sekiz ayaklı haşerelerdir. Karanlık, nemli ve sıcak ortamlarda yaşayan bu ev tozu akarları, en çok yatak odalarındaki yatak, yastık, yatak takımları, battaniye, halılar, kumaş kaplı mobilyalar, tüylü oyuncaklar, peluşlar ve perdelerde bulunur.

  29.11.2019 11:19