Kurban Bayramı'nda dengeli beslenmenin püf noktaları Haberi - yenikadin.com
5.08.2019 13:39

Kurban Bayramı'nda dengeli beslenmenin püf noktaları

Kurban Bayramı'nda sevdiklerinizin ikramları ile özel anlar yaşarken sağlığınızı bozmak istemezsiniz. Bunun için bayram boyunca bazı noktalara dikkat etmeli, yiyeceklerinizin türü ve miktarı konusunda hassas olmalısınız.

Haber: Kurban Bayramı'nda dengeli beslenmenin püf noktaları

Kurban Bayramı'nda birlik ve beraberlik ruhu canlanır, bir araya gelen dostlar, bayram sofralarına oturarak özel ikramlardan tadar. Ancak ardı ardına gelen ikramlar midenizi biraz zorlayabilir.

BAYRAMDA NASIL BESLENMELİ?

Bayram kahvaltısında sevdiklerinizle beraber olmanın heyecanıyla abartıya kaçabilirsiniz. Bu duruma karşı tedbirli olmalı ve kahvaltıda tuzsuz sebzeler, az yağlı poğaça ve tam tahıllı ekmek tüketerek bayram gününe başlayabilirsiniz.

BAYRAM ZİYARETLERİNE DİKKAT

Kurban Bayramı'nda sevdiklerinizi ziyaret ettiğinizde porsiyonlara dikkat etmelisiniz. Kavurmalar, baklavalar kontrol altına alınmazsa fazla tüketim nedeniyle çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden ne kadar ısrarcı sözlerle gelseler de ikramlardaki porsiyonlara dikkat etmeli, ölçüyü kaçırmamalısınız.

SU TÜKETİMİ ÖNEMLİ

Bayram ikramlarında bolca çay ve kahve içilir. Bu yüzden su tüketimi geri planda kalır. Su tüketimini ihmal etmemeli, günde en az 2 litre su tüketerek sağlığınızı korumalısınız. Kurban Bayramı'nda artan et tüketimi de vücudun suya olan ihtiyacını artırır. Bu yüzden su tüketimi konusunda hassas olmalısınız.

KURBAN ETİ TÜKETİMİ

Kurban eti genellikle yanlış tüketilmektedir. Eti hemen tüketmek yerine 12-24 saat bekledikten sonra tüketmek gereklidir. Aksi halde yeni kesilmiş sert haldeki et, kabızlık, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlara yol açabilir. İshal ve uykusuzluk da bu durumun yol açabileceği etkilerdendir.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRIN

Bayram tatili boyunca hafif tempo yürüyüşler ve hafif egzersizlerle metabolizmanızı canlı tutmalısınız. Asansör yerine merdiven kullanmak ve ziyaretçilere araçla değil yürüyerek gitmek, ikramlarda aldığınız kalorileri yakmanıza yardım edecektir.

KURBAN ETİ PİŞİRİRKEN DİKKAT

Kurban eti öncelikle sağlıklı koşullarda muhafaza edilerek dinlendirilmelidir.

Kurban eti pişirilirken pişirme kısık ateşte ve uzun sürede yapılmalıdır.

Eti mangal yerine tava ve fırın gibi yöntemlerle pişirilmesi, sağlığa zararlı madde oluşumlarının önüne geçmeyi sağlar.

Kurban etini mangal olarak pişirecekseniz etin ateşten 15-20 cm yukarıda olmasına dikkat edin.Yeni Sağlık Haberleri