Kudret Macunu Nedir, Ne İşe Yarar? Haberi - yenikadin.com
28.03.2018 15:30

Kudret Macunu Nedir, Ne İşe Yarar?

Kudret macunu, kudret narından elde edilir. Sağlık açısından birçok faydası bulunan kudret macunu son zamanlarda en çok rağbet gören şeyler arasında yer alıyor. Kudret macunu nedir, kudret macunu nasıl yapılır, kudret macunu nasıl kullanılır tüm cevapları birazdan öğreneceksiniz.

Haber: Kudret Macunu Nedir, Ne İşe Yarar?


Kudret macunu,  kudret narınsan elde edilen bir macun çeşididir. Birçok alanda faydası bulunan kudret macununun faydalarını öğrendiğinizde sizlerin de çok şaşırsacağından eminiz.  bunulnan kudret macunu, kabakgiller ailesinden olan kudret macunundan yapılmaktadır. Kabakgiller ailesinden olması nedeniyle, dünyanın 4 bir yerinde farklı isimlerle adlandırılmaktadır. 

Kudret macunu elde etmek, ilk olarak olgunlaşmayan kudret narları toplanır. Kudret narı hasat edildikten sonra olgunlaşması için bekletilir. Bir süre bekletildikten sonra kudret narından, kudret macunu elde edilir.

Kudret macunu nedir?

Kudret macunu kudret narından elde edildiği için sizlere kısa bir şekilde kudret narının ne olduğundan bahsedeceğiz. 

En yaygın olarak Afrika, Asya ve Karayipler'de bulunur ve kökenleri Hint Yarımadası'na kadar uzanır.  Kudret narı 600 yıldan daha önce yayılmaya başlamıştır. 

Kudret narı meyvesi olgunlaşmadan önce salatalık veya yeşil biber kıvamına sahiptir. Kudret narının olgunlaşmasına izin verilirse, parlak bir kırmızı iri taneli çekirdekler ortaya çıkar. Bazı kültürerde kudret narı çekirdeği de tüketilmektedir. 

Kudret narı macunu hem adı üzerinde macun olarak hemde tükettiğimiz sıvı içeceklerin içerisine eklenerek kullanılabilir. Kudret narı çeşitli kullanım alanları mevcuttur. 

Kudret macunun ve kudret narının faydalarına geçmeden önce sizlere kudret macunu nasıl yapılır sorusunun cevabını vereceğiz.

Kudret macunu nasıl yapılır?

1 tane kudret narı 

500 gr bal 

1 tane cam kavanoz 

1 çay kaşığı zeytin yağı

Kudret macunu nasıl yapılır?

1- İlk olarak kudret narını yıkayın ve sap kısmından ayırın.

2- Daha sonra kudret narının çekirdeklerini çıkartıp, robottan geçirin.

3- Püre haline gelen kudret narını kavanozlara yerleştirin. Daha sonra içerisine bal ilave edin.

4- 40 gün sonunda kudret narının olgunlaşması halinde kudret macunu da hazır kıvama gelecektir.

Kudret narı macunun faydaları nelerdir?

Kudret macunun sağlık açısından mucizevi faydaları bulunmaktadır. Kudret macunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Kudret macunun faydaları

Bağışıklığı güçlendirir

Kudret macunu, vücuttaki hastalıklara karşı güçlü bir savunma mekanizması oluşturur. Kudret narı en etkili antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, vücut metabolizması sırasında ortaya çıkan ve farklı hastalıklara neden olabilen serbest radikaller ve tehlikeli bileşikler için vücudu sarar ve bağışıklığı güçlendirir. Öğünlerinize kudret macunu ekleyerek,  kalp krizi, böbrek hasarı ve karaciğer yetmezliği de dahil olmak üzere birçok hastalığa karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Kanser Önleme etkisi

Kudret macunu,  içinde bulunan antioksidanlar, sayesinde hastalıklara neden olabilen serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda kudret macunun kanser açısından sahip olduğu tek yarar bu değildir. Kudret macunu, antioksidan özellikleriyle birlikte tek başına bir anti-tümör ve anti-kanserojen madde olarak çalışır.   Ancak, bu meyvenin sahip olduğu güçlü anti-kanser özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla çalışma yapılmaktadır.

Karaciğeri yenileme özelliği

Karaciğer problemlerini iyileştirmek için günde bir bardak ılık kudret narı suyu için. Sonuçları görmek için bunu bir hafta boyunca sürekli olarak tüketmeye devam edin.

Akneleri tedavi eder 

Kudret narı,  leke ve derin cilt enfeksiyonlarından kurtulmanıza yardımcı olur. Kudret narı,  uyuz, kaşıntı, sedef hastalığı, saçkıran ve diğer mantar hastalıkları gibi kan bozukluklarının tedavisinde de yararlıdır. İçindeki serbest radikaller ayrıca anti-aging için de faydalıdır. Her gün aç karnına limonla karıştırılmış acı kavun suyunu 6 ay boyunca veya istenilen sonuçlara ulaşıncaya kadar tüketebilirsiniz.

Kabızlık

Kudret narı, lif özellikleri içerdiğinden kolay sindirime yardımcı olur. Tüketilen yiyecekler rahat bir şekilde sindirilir, hazımsızlık ve kabızlık problemlerinin giderilmesinde yardımcı olarak zararlı atıklar vücuttan atılır.

Kanı temizler 

Kudret narı macunu,  antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri sayesinde, cilt problemlerini, kan bozukluklarını, kandaki toksinleri temizlemeyi ve arıtmayı, vücudun her tarafındaki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.   Kudret narı, döküntüler, akne, sedef hastalığı, kan kaynamalarının neden olduğu kaşıntı gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur ve hatta vücuttaki kanserli hücrelerin büyümesini engeller.

Kudret macunu besin değeri

Kudret narı macunu, Vitamin A, Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin C, kalsiyum, potasyum, çinko, demir, bakır ve fosfor gibi çok çeşitli vitamin ve mineraller içerir. 

.Kaynak: Pembenar