Küçük çocukların televizyon alışkanlığı nasıl olmalı? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
17.07.2019 15:19

Küçük çocukların televizyon alışkanlığı nasıl olmalı?

Günümüzde çocuklar çok erken yaşta televizyon ve tablet ile tanışıyorlar. Bu durum gelişme çağındaki minikler için oldukça tehlikeli durumlara sebebiyet verebiliyor.

Haber: Küçük çocukların televizyon alışkanlığı nasıl olmalı?

Bu çocukların ileri yaşlarında, vakit geçirmeleri için ellerine tutuşturulan elektronik cihazlar yüzünden sosyal yetersizlik, görme bozuklukları ve özgüven eksikliği gibi fiziksel ve psikolojik birçok sorun yaşaması oldukça muhtemel. İşte bu noktada, sizin çocuklarınız için alacağınız önlemler devreye giriyor.

TELEVİZYON İÇİN BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ SAATİ OLSUN

Çocuklarınız için televizyonun başlangıç ve bitiş saatini belirleyin. Karşılıklı yapacağınız küçük bir anlaşma ile bu durumu çocuğunuzun zihninde resmiyete dökebilirsiniz. Çocuğunuzu kırmadan belirleyeceğiniz net sınırlar size oldukça yardımcı olacaktır.

TAMAMEN YASAK KOYMAK YERİNE ALTERNATİF ÖNERİN

Eğer çocuğunuz televizyon konusunda ısrarcı davranıyorsa onunla uzlaşma yoluna gidin ve çeşitli alternatifler önerin. Örneğin birlikte etkinlikler yapmak ya da ona güzel kitaplar hediye etmek en etkili yollardandır.

ONA MODEL OLUN

Çocuklar anne ve babalarını taklit ederler. Hal böyle olunca siz ne yaparsanız çocuklarınızın da aynısını yapması kaçınılmaz olacaktır. Ona rol model olun ve siz de elinizde televizyon kumandası ile yapışık gezmeyin. Farklı meşgalelerle uğraşıp, iş sonrası eve gidildiğinde tek aktivitenin televizyona ya da tablete gömülmek olmadığını ona gösterin.

KONTROL SİZDE OLSUN

Çocuğunuzun televizyon ve tablet ile haşır neşir olduğu anlarda kontrol hep sizde olsun. Tabii ki ona istediği programları seçme şansı tanıyın ancak her zaman gözünüz üzerinde olsun. Çocuğunuzun internetin büyük ama bir o kadar da sakıncalı dünyasında kaybolmasına izin vermeyin.

ONU BİLGİLENDİRİN

Risk her zaman vardır. Çocuklarınızın, internetin karmaşık dünyasında kaybolmaması için onları, başlarına gelebilecek her türlü tehlikeye karşı bilgilendirin. Çocuklar; internet zorbalığı, akran eşitsizliği, gizlilik gibi konulardan haberdar olurlarsa, başlarına böyle bir durum geldiğinde utanıp sıkılmak yerine anında size danışabilirler.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
  Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

  Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

  9.12.2019 10:52
 • Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler
  Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler

  Cildimiz bedenimizin dışarı açılan penceresidir. Durum böyle olunca hiçbirimiz penceremizi kirli göstermek istemeyiz. Cildin hem içten hem de dıştan temizliği bu yüzden oldukça önem teşkil eder.

  3.12.2019 14:56
 • Karın bölgesindeki yağlardan 8 adımda kurtulun!
  Karın bölgesindeki yağlardan 8 adımda kurtulun!

  Bel çevreniz kalınlaştı mı? Kilo vermenize rağmen karın bölgenizdeki yağlardan hala kurtulamadınız mı? Kilo sorunu olsun veya olmasın karın bölgesindeki yağlanma birçoğumuzun ortak derdi. Ülkemizde yapılan bir çalışmaya göre, 20 yaş ve üzerindeki her 100 kişiden 34'ünde abdominal obezite, bir başka deyişle karın ve bel çevresinde yağlanma var.

  29.11.2019 11:48
 • Yatak odanız işgal altında!
  Yatak odanız işgal altında!

  Ev tozu akarı olarak bilinen mitelar, gözle görülemeyecek kadar küçük sekiz ayaklı haşerelerdir. Karanlık, nemli ve sıcak ortamlarda yaşayan bu ev tozu akarları, en çok yatak odalarındaki yatak, yastık, yatak takımları, battaniye, halılar, kumaş kaplı mobilyalar, tüylü oyuncaklar, peluşlar ve perdelerde bulunur.

  29.11.2019 11:19