Kozmetik ürünü alırken bu maddelere dikkat edin! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
18.09.2019 10:13

Kozmetik ürünü alırken bu maddelere dikkat edin!

Kişisel bakımınız için kozmetik ürünleri alıyor ve hassas şekilde uyguluyorsunuz. Peki, aldığınız ürünlerin sağlığınız için tehdit oluşturup oluşturmadığını biliyor musunuz?

Haber: Kozmetik ürünü alırken bu maddelere dikkat edin!

Kozmetik ürünlerinin içinde bulunan maddeler sağlığınız için riskler barındırıyor olabilir. Bu yüzden aldığınız ürünlerde bazı ürünlerin olmasına dikkat etmelisiniz.

PARABEN

Kozmetik ürünlerinde küf oluşumunu önlemek için kullanılan paraben, yapılan araştırmalarda çok da masum olmayan madde olarak tanımlandı. Hakkında kansere yol açabildiğini gösteren pek çok araştırma olan paraben, 2012 yılında Avrupa Birliği tarafından yasaklandı.

PHTHALATES

Phthalates, birçok kozmetik üründe olan ama zararlı etkileri olan bir kimyasaldır. Plastiklere esneklik kazandırmak için kullanılan bu madde, kozmetik ürünlerinde kokuların daha kalıcı olması için kullanılıyor. Bu maddenin akciğer, böbrek, karaciğer ve cenin gelişimine zararlı olduğu ortaya konulmuştur. Bu madde özellikle hamilelik dönemindeki kadınlar için sakınca oluşturmakta ve bebek gelişimini olumsuz şekilde etkilemektedir.

KİMYASAL GÜNEŞ KORUYUCULAR

Benzofonon, avobenzon, homosalat PABA ve etoksisinat gibi sentetik kimyasal güneş koruyucu maddeler kanser ve hücresel zarar gibi olumsuz etkilere neden olur. Sağlığa zararlı olan bu maddeler aynı zamanda çevreye de zararlıdır ve birçok canlı için toksiktir.

FORMALDEHYDE

Oje temizleyici, maskara ve birçok üründe kullanılan formaldehyde, bakteri üremesini engellemek için kullanılıyor. Bu madde Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından kanserojen olarak kabul ediliyor ve bağışıklık sistemini tahrip edici etkisi olduğu belirtiliyor.

SENTETİK RENKLER

Özellikle şampuanlarda kullanılan sentetik renkler, ürünlerin güzel görünmesi için tercih edilir. Göze hoş gelen bir görüntü oluşturan bu madde, petrol ve katran gibi maddelerden yapılır ve çoğu reaksiyona girerek kanserojen olur. Avrupa Birliği, sentetik renkleri bakım ürünlerinde kullanmayı yasaklamıştır.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Son yılların birbirine en yakışan dizi çiftleri
  Son yılların birbirine en yakışan dizi çiftleri

  Televizyon dizilerinin hikayeleri, dekorları ve müzikleri bizim için her zaman etkileyici olmuştur. Bunlar kadar diziyi dikkat çekici kılan diğer bir önemli detay ise dizideki uyumlu başrol çiftler. Bazı dizilerde oyuncuların kimyaları birbirine o kadar uyuyor ki hikayenin ve yapımın da önüne geçerek efsaneleşip yıllar yılı akıllara kazınıyor.

  2 saat önce..
 • Bebek banyosu hakkında merak edilen her şey!
  Bebek banyosu hakkında merak edilen her şey!

  "Vücudumuzun en büyük organı sayılan cildimizin bebekler için önemi, bir örtü olmaktan çok daha fazlasıdır. Yeni doğan bir bebeğin derisi; duyarlı, ince ve kolay zedelenir yapıdadır. Bu nedenle; yıkanması ve bakımı da ayrı bir özen gerektirmektedir" diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu açıkladı...

  18.11.2019 10:09