Kozmetik ürünü alırken bu maddelere dikkat edin! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
18.09.2019 10:13

Kozmetik ürünü alırken bu maddelere dikkat edin!

Kişisel bakımınız için kozmetik ürünleri alıyor ve hassas şekilde uyguluyorsunuz. Peki, aldığınız ürünlerin sağlığınız için tehdit oluşturup oluşturmadığını biliyor musunuz?

Haber: Kozmetik ürünü alırken bu maddelere dikkat edin!

Kozmetik ürünlerinin içinde bulunan maddeler sağlığınız için riskler barındırıyor olabilir. Bu yüzden aldığınız ürünlerde bazı ürünlerin olmasına dikkat etmelisiniz.

PARABEN

Kozmetik ürünlerinde küf oluşumunu önlemek için kullanılan paraben, yapılan araştırmalarda çok da masum olmayan madde olarak tanımlandı. Hakkında kansere yol açabildiğini gösteren pek çok araştırma olan paraben, 2012 yılında Avrupa Birliği tarafından yasaklandı.

PHTHALATES

Phthalates, birçok kozmetik üründe olan ama zararlı etkileri olan bir kimyasaldır. Plastiklere esneklik kazandırmak için kullanılan bu madde, kozmetik ürünlerinde kokuların daha kalıcı olması için kullanılıyor. Bu maddenin akciğer, böbrek, karaciğer ve cenin gelişimine zararlı olduğu ortaya konulmuştur. Bu madde özellikle hamilelik dönemindeki kadınlar için sakınca oluşturmakta ve bebek gelişimini olumsuz şekilde etkilemektedir.

KİMYASAL GÜNEŞ KORUYUCULAR

Benzofonon, avobenzon, homosalat PABA ve etoksisinat gibi sentetik kimyasal güneş koruyucu maddeler kanser ve hücresel zarar gibi olumsuz etkilere neden olur. Sağlığa zararlı olan bu maddeler aynı zamanda çevreye de zararlıdır ve birçok canlı için toksiktir.

FORMALDEHYDE

Oje temizleyici, maskara ve birçok üründe kullanılan formaldehyde, bakteri üremesini engellemek için kullanılıyor. Bu madde Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından kanserojen olarak kabul ediliyor ve bağışıklık sistemini tahrip edici etkisi olduğu belirtiliyor.

SENTETİK RENKLER

Özellikle şampuanlarda kullanılan sentetik renkler, ürünlerin güzel görünmesi için tercih edilir. Göze hoş gelen bir görüntü oluşturan bu madde, petrol ve katran gibi maddelerden yapılır ve çoğu reaksiyona girerek kanserojen olur. Avrupa Birliği, sentetik renkleri bakım ürünlerinde kullanmayı yasaklamıştır.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • 22-28 Haziran haftalık burç yorumları22-28 Haziran haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 22-28 Haziran haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'