Koronavirüs ile mücadelede en etkili 5 besin takviyesi Haberi - yenikadin.com
20.11.2020 15:23

Koronavirüs ile mücadelede en etkili 5 besin takviyesi

Dünyayı etkisi altına alan covid 19 salgınında kimin Covid 19 pozitif veya negatif olduğunu test yaptırmadan bilemeyiz. Özelikle hiç belirti vermeyen bir sürü vaka varken bu süreçte beslenme ve kullanacağımız takviyeler çok önemli.

Haber: Koronavirüs ile mücadelede en etkili 5 besin takviyesi

Sosyal mesafe, maskekullanımı, hijyen üçlüsünün yanına yeterli ve dengeli beslenme sürecinde alacağınız besin takviyeleri ile bu süreci en sağlıklı şekilde atlatabilirsiniz. Diyetisyen Ferdi Öztürk konu hakkında önemli bilgiler verdi.

D VİTAMİNİ

Kanda yeteri kadar D vitaminin olması bağışıklık sistemi hücrelerinden T hücresinin virüs ve bakterilerle daha iyi savaşmasınayardımcı oluyor. Son yapılan çalışmadahastalığı ağır geçiren hastalarda D vitamini seviyesinin daha düşük olduğu, hastalığı hafif seyredenlerde D vitamini seviyesinin normal veya daha yüksek olduğunu görüyoruz. Beyaz kan hücrelerimizin yüzeyindeenzimleri aktive eden reseptörler içermesi D vitaminini çok önemli kılmaktadır. Pandemi döneminde günlük 2000-3000 ünite alınmasını öneriyoruz.

C VİTAMİNİ

C vitamini bulaşıcı hastalıklarla savaşmada ve viral enfeksiyonlara karşı kalkan görevi görür. C vitamini virüslerin mukozalara yapışmasını engeller. İhtiyaca göre değişmekle berabergünlük 1000-1200mg C vitamini alınması önermekteyiz. Özellikle narenciye ailesinden portakal, mandalina, greyfurt, limon; yeşil yapraklı sebzelerden brokoli, asma yaprağı, maydanozun düzenli tüketimi günlük ihtiyacı karşılar.

BETA GLUKAN

Bağışıklık güçlendirici ilaçların ana maddesi Beta Glukandır. Beta Glukan içeren gıdalardanyararlanmak veyagıda takviyeleri almak bu süreçte daha bir önem arz etmektedir. En iyi beta glukankaynağı yulaftır. Yulaf ezmesi, yulaf kepeği, yulaf unu ve arpa öğünlerimizde sık sık yer almalıdır. Eğer yeteri kadar tahıl tükettiğinizi düşünmüyorsanız günde 1 kapsül beta Glukan içeren gıda takviyesi alabilirsiniz.

PROBİYOTİKLER

Probiyotikler doğada ve vücudumuzda bulunan yararlı bakterilerdir. Patojen mikroorganizmalara karşı savaş açarak vücudu enfeksiyonlara karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirir. Evde yapılan yoğurt, turşu ,ev yapımı kefir iyi probiyotik kaynaklarıdır. Fakat bunlar vücuda alındığı zaman bir kısmıbağırsağa ulaştığındaniçin günde 1 kapsülprobiyotik kullanmayı önermekteyiz.

OMEGA 3

Omega 3'te asıl önemli olantürleri EPA VE DEHA'dır. Bu yağ asitleri özellikle balıkta bulunur. Özellikle EPA yağ asiti bağışıklık sistemi açısından önemlidir. Günde en az 1000 mg EPA+DHA toplamına ulaşacak balık yağları tercih edilmelidir. Diyettehaftada 1 balık mutlaka yer almalıdır .Eğer yeteri kadar balık tükettiğinizi düşünmüyorsanız günde 1 kapsül Omega 3 desteği önermekteyiz.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Covid'li hasta ile aynı evde yaşamın 10 önemli kuralı!Covid'li hasta ile aynı evde yaşamın 10 önemli kuralı!

  Covid-19'lu hasta ile aynı evde yaşamanın bir an bile ihmal edilmemesi gereken kuralları neler? Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Büke, 10 altın kuralı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

 • "Vajinismus'u yüzde 100 tedavi etmek mümkün""Vajinismus'u yüzde 100 tedavi etmek mümkün"

  Vajinismusun evli çiftleri evliliğe, birbirine ve hayata küstürme potansiyeline sahip bir hastalık olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Cinsel Terapi Uzmanı Op. Dr. Eda Adeviye Şahin, "Vajinismus kader değildir, cinsel terapi ile yüzde 100 tedavi edilebilir" dedi.

 • 23 - 29 Kasım haftasında burcunuzu neler bekliyor?23 - 29 Kasım haftasında burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 23 - 29 Kasım haftasında burçları neler bekliyor?

 • Çocuğa mahremiyet eğitimi nasıl verilir?Çocuğa mahremiyet eğitimi nasıl verilir?

  Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Çağlar, çocuklarla cinsel taciz ve tecavüz konularını utanmadan, çekinmeden konuşmak gerektiğini söyleyerek yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

 • Koronavirüsle mücadelede en etkili 5 besin takviyesiKoronavirüsle mücadelede en etkili 5 besin takviyesi

  Dünyayı etkisi altına alan covid 19 salgınında kimin Covid 19 pozitif veya negatif olduğunu test yaptırmadan bilemeyiz. Özelikle hiç belirti vermeyen bir sürü vaka varken bu süreçte beslenme ve kullanacağımız takviyeler çok önemli.