Kon Mari Metodu ile Dağınıklıktan Kurtulun Haberi - yenikadin.com
1.03.2019 14:55

Kon Mari Metodu ile Dağınıklıktan Kurtulun

Eviniz iyice dağınık ve içinden çıkılmaz bir hale geldiyse "Kon Mari" metodunu uygulayarak evinize ve hayatınıza bir çekidüzen verebilirsiniz.

Haber: Kon Mari Metodu ile Dağınıklıktan Kurtulun

Temelini Feng Sui felsefesinden alan Kon Mari metodu, adını Marie Kondo'dan almıştır. Ev düzenleme uzmanı Marie Kondo, dağınıklıktan kurtulmanız için atmanız gerekenleri adım adım açıklıyor.

KON MARİ METODU NASIL UYGULANIR?

Fazlalıklardan kurtulun: Kon Mari metodunda ilk adım düzenleme değil; fazlalıklardan kurtulmaktır. Kullanmadığınız ya da alternatifi olan eşyalardan kurutularak evinizdeki eşya yükünü hafifletin.

İşlem sırası: Evinizi düzenlerken işlem basamakları oluşturun. Düzenlemeye kıyafetlerle başlayın. Sonra kitaplar ve kağıtlar, daha sonra kırtasiye malzemeleri. Evinizdeki eşyaları kategorilere ayrın ve işlem sırasına koyun.

Tüm eşyaları elden geçirin: Evinizdeki gereksiz ya da alternatifi olduğunu düşündüğünüz eşyadan ayrılmakta zorlanıyorsanız "Bu eşya beni mutlu ediyor mu" sorusunu kendinize sorun. Eşyanın değeri ya da işlevi değil sizi mutlu edip etmediğini kriter alarak o eşya hakkında karar verin.

Kısa sürede bitirin: Kon Mari metodunda evinizi uzun bir sürece yayarak değil başlayıp bitirerek düzenleme yapmalısınız.

Konum olarak değil tür olarak tasnif yapın: Eşyalarınızı elerken dolap dolap ya da oda oda değil, eşyaların türlerine göre kategori oluşturun. Bütün pantolonları bir araya toplayın ve "Bu pantolon beni mutlu ediyor mu" sorusunu sorun. Alacağınız cevaba göre hareket edin.

Kon Mari metodunu uygulayarak evinizi daha yaşanabilir ve huzurlu bir ortama döndüreceksiniz. Fazlalıklardan kurtulduğunuzda "Bunu neden daha önce yapmadım" diyeceksiniz.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 19 - 25 Ekim haftasında burçları neler bekliyor?

 • Mamografi hakkında 10 soru 10 cevapMamografi hakkında 10 soru 10 cevap

  nadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Muhittin Mümtaz Özarar, Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında mamografi ile ilgili sık sorulan 10 soruyu şöyle yanıtladı...

 • Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?

  Kredi kartı hesap kesim tarihinden hemen sonra ya da yüklü bir taksidin sona ermesinin ardından yapılan alışverişler, en fazla pişmanlık duyulanlar oluyor.

 • Sonbaharda kaş bakımı nasıl olmalı?Sonbaharda kaş bakımı nasıl olmalı?

  Tüm ruhsal ve fiziksel dengeleri değiştiren sonbahar mevsimine uyum sağlamaya çalışan vücudumuz ise bu geçiş sürecinde saç dökülmesi ve cilt problemleri gibi bazı fiziksel değişimler yaşayabiliyor. Bu duruma bir de mevsim geçişleri ilişkili ruhsal dalgalanmaların da eklenmesi kaş dökülmesi gibi olumsuz sonuçlara sebep olabiliyor.

 • Dış gebelik yaşadığınızı gösteren 6 belirtiDış gebelik yaşadığınızı gösteren 6 belirti

  Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın bir kadının rahminin dışında, karnının başka bir yerinde büyümesidir. Bu durum hayatı tehdit eden kanamalara neden olabilir ve tıbbi müdahaleyi gerektirir.