Kıyafetlerin ömrünü uzatan yöntemler Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
31.05.2019 15:46

Kıyafetlerin ömrünü uzatan yöntemler

Kıyafetleriniz kısa sürede yıpranmasını geciktirmek ve uzun süre ilk yeni almış gibi kullanmak için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Kıyafetleri yıkamada ve kullanımda dikkat edeceğiniz hususlarla kıyafetleriniz renkleri ve yapısı uzun süre korunacak.

Haber: Kıyafetlerin ömrünü uzatan yöntemler

Kıyafetlerinizin yıkarken, kuruturken ve kullanırken yaptığınız hatalar, onların çabucak yıpranmasına ve eskimesine neden oluyor. Kıyafetlerin ömrünü uzatan pratik yöntemlerle kıyafetleriniz daha canlı ve uzun ömürlü olacak.

DOĞRU YIKAMA YAPIN

Kıyafetlerin normalden fazla yıpranmasına neden olan ana etkenlerden biri onları uzun süre çamaşır makinesinde bırakmaktır. Bunun yanında farklı türde elbiseleri bir arada yıkamak da onları yıpratır. Bunu engellemek için kıyafetleri renklerine, fermuarlı olmalarına ve düğmeli olmalarına göre ayırın. Mümkünse kumaş cinsine göre ayrım yaparak en hassas şekilde yıkama yapmalısınız.

ÜTÜLEMEDEN GİYMEYİN

Kıyafetleri ütülemek, üzerinde kalan deri ve bakteri kalıntılarını yok etmesi açısından önemlidir. İyi şekilde temizlenmiş ve ütülenmiş kıyafetler, çok aha uzun süre kıyafet dolabında duracaktır.

TEMİZ VE KURU DOLAPLAR

Temizlediğiniz ve ütülediğiniz kıyafetlerinizi dolaba koyarken dolabınızın kuru ev temiz olduğundan emin olun. Tozlu ve nemli dolaplarda duran çamaşırların ömrü kısalacaktır.

VAKUMLU POŞETLERDE MUHAFAZA EDİN

Uzun süre kullanmayacağınız kıyafetleri dolaplarda muhafaza etmek yerine vakumlu poşetlerde muhafaza etmelisiniz. Böylece kıyafetlerini toza ve dış etkene maruz kalmayacak ve yıpranması engellenecektir.

KİMYASALLAR YERİNE SİRKE KULLANIN

Kıyafetlerinizi yıkarken kimyasal ürünler yerine sirkeden yardım alabilirsiniz. Bu tercih, kıyafetlerinizde kimyasal madde birikimini önleyecek ve daha doğal halde kalacaktır.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'