Kıyafetlerin Kalitesini Anlamak İçin 10 Önemli İpucu Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Kıyafetlerin Kalitesini Anlamak İçin 10 Önemli İpucu

Yeni bir elbise, gömlek veya herhangi bir giysi veya aksesuar satın alırken, elbette hepimizin beklentisi aldığımız şeyin kaliteli olması.

Haber: Kıyafetlerin Kalitesini Anlamak İçin 10 Önemli İpucu

Ancak ne yazık ki çoğu zaman bu beklentimiz hayal kırıklığıyla sonuçlanıyor ve çok beğenerek aldığımız o giysi, ilk yıkamada küçülüyor veya yırtılıyor. Peki, kaliteli ürün nasıl anlaşılır?

1. Kumaşı elinizle sıkıştırın

Alacağınız giysinin bir parçasını elinize alın ve yumruğunuzu sıkarak sıkıştırın. Bu işlemin ardından giysinin kumaşı buruşuk bir kağıt gibi görünüyorsa, şeklini korumak için işlem gördüğü anlamına gelir. Bu tarz giysiler, ilk yıkamadan sonra bir daha giyilmeyecek kadar kötü bir hale gelirler.

2. Boşlukları görmek için dikişleri çekin

Kaliteli ürün, yoğun ve kalın dikişlere sahiptir. Dikişli parçaları hafifçe çekerek deneyin. Dikiş boşlukları gözüküyorsa, bu giysi değil bir çöp parçası demektir.

3. Açık fermuarlardan kaçının

Metal fermuarları gizlenmiş giysi ve aksesuarlar satın aldığınızdan emin olun. Bunlar, en güvenilir olanları ve en uzun ömürlüleridir. Açık plastik fermuarlar çoğunlukla kırılır ve kalitesizliğin bir işaretidir.

4. Kenarların yeterince geniş olduğundan emin olun

Pantolon ve eteklerin 4 cm'ye kadar kenarları olmalıdır. Bluzlar ve gömlekler ise yaklaşık 2 cm'lik kenarlara sahip olabilir. Kenarlar bundan daha azsa, bu basitçe dikildiği ve kolayca yıpranabileceği anlamına gelir. Ayrıca, düşük kaliteli bir ürüne bakıyorsunuz demektir.

5. Kumaşı elinizle genişletin

Kaliteli bir ürün her zaman şeklini alacaktır. Bir elbisenin veya eteğin esnek bir parçasını tutun, çekin ve bırakın. Kumaş şeklini kaybederse, ucuz ve düşük kaliteli bir kumaşa bakıyorsunuz demektir.

6. Fermuarın uzunluğu ile eşleştiğinden emin olu

Elbiseler, etekler veya başka tür kıyafetlerdeki fermuarlar, bile eşit uzunlukta ve aynı renkte olmalıdır.

7. Etiketlere dikkat edin

Pamuk, ipek ve yün gibi doğal kumaşlar, sentetiklerden daha sağlam ve dayanıklıdır. Bununla birlikte, % 100 pamuk yıkandıktan sonra hızla daralabilir. Bu nedenle yapay kumaşlar (viskoz, polyester, naylon vb.) ilave edilmiş kıyafetler seçmek iyi bir fikirdir. Bu kıyafetler daralmayacak ve daha uzun ömürlü olacaktır.

8. Dikişlerin ve iplerin eşleştiğinden emin olun

Kumaş desenlerini ve iplik renklerini inceleyin. Desenler uyuşmuyorsa ve dikişler farklı renkte ipliklerle yapılırsa, bu öğenin aceleyle yapıldığının açık bir işaretidir. Burada öncelik muhtemelen ürün adediydi, kalite değildi.

9. Düğmeleri ve ilikleri kontrol edin

Üreticiler sahte veya düşük kalitede bir ürün oluşturduklarında, çoğu zaman küçük ayrıntılara dikkat etmezler. Bu nedenle bir öğe satın almadan önce düğmeleri ve ilikleri incelemelisiniz. Düğmelerin sabitlendiğinden ve ipliklerin dışarıya yapışmadığından emin olun. Deliklerin düzgün şekilde üst üste bindirilmesi ve eşit olarak kesilmesi gerekir.

10. Kıvrımlardaki renklere bakın.

Kolların, kayışların veya bağlantı parçalarının renkleri soluk görünüyorsa veya kıvrımlarda iz bırakıyorsa, bu, düşük kaliteli bir malzemenin işaretidir. Aynı şey malzemenin bir kısmı geri kalandan daha açık veya daha koyu görünüyorsa da geçerlidir. Bu tür renkler birkaç kez yıkandıktan sonra giderek daha fazla solacaktır.

2.12.2018 15:55 [11496687]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Uyurken Cilt Kırışıklığını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?
  Uyurken Cilt Kırışıklığını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

  Yüzüstü ve yan uyumak yüzde kırışıklıklara neden oluyor. Yatış pozisyonundan dolayı yüzde oluşan kırışıklıkların botoks ya da dolguyla tedavisinin olmadığını ifade eden Dr. Başar Kaya, bunu önlemek amacıyla bu şekilde yatan kişilere ilginç bir tavsiyede bulundu.

  3 saat önce..
 • 2019'un Beslenme Trendleri
  2019'un Beslenme Trendleri

  Tüm canlılar için en temel ihtiyaçlardan biri olan beslenme ihtiyacı, yıllar içinde değişen koşullarla birlikte birçok farklı tarz yarattı. Çoğu insan “sağlıklı beslenme” kaygısı taşımaya başladı ve birçok yeni yöntem gün yüzüne çıktı. Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, yeni dönem beslenme trendlerini anlattı.

  3 saat önce..
 • Evde Tavuk Döner Nasıl Yapılır?
  Evde Tavuk Döner Nasıl Yapılır?

  Evde tavuk döner yapmaya ne dersiniz? Dışarıda yediğiniz tavuk döneri aratmayacak, mükemmel bir tavuk döner tarifi paylaşıyoruz. Peki, evde tavuk döner nasıl yapılır? İşte tavuk döner tarifi...

  3 saat önce..
 • Bacaklardaki Varisler Tehlikeli Midir?
  Bacaklardaki Varisler Tehlikeli Midir?

  Prof. Dr. Semih Barlas, bu soruya “evet” yanıtını veriyor. Barlas, varislerin ‘venöz yetmezlik’ denen hastalık sürecinin bir parçası olduğunu; mutlaka bu konuda deneyimli bir kalp damar cerrahı tarafından değerlendirilmesi gerektiğini dile getiriyor.

  10.12.2018 13:58
 • Düşük Yapmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
  Düşük Yapmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  İleri yaş gebeliklerde düşük ihtimalinin arttığını belirten Prof. Dr. Faruk Buyru, "Yanlış bir inanış var. Koşmak, zıplamak, uzanmak, kısaca fiziksel egzersiz düşüğe neden olmaz’’ dedi; ve gebelikte düşük yapmakla ilgili doğru bilinen yanlışları açıkladı.

  10.12.2018 12:58