Kıyafetlerin Kalitesini Anlamak İçin 10 Önemli İpucu Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
2.12.2018 15:55

Kıyafetlerin Kalitesini Anlamak İçin 10 Önemli İpucu

Yeni bir elbise, gömlek veya herhangi bir giysi veya aksesuar satın alırken, elbette hepimizin beklentisi aldığımız şeyin kaliteli olması.

Haber: Kıyafetlerin Kalitesini Anlamak İçin 10 Önemli İpucu

Ancak ne yazık ki çoğu zaman bu beklentimiz hayal kırıklığıyla sonuçlanıyor ve çok beğenerek aldığımız o giysi, ilk yıkamada küçülüyor veya yırtılıyor. Peki, kaliteli ürün nasıl anlaşılır?

1. Kumaşı elinizle sıkıştırın

Alacağınız giysinin bir parçasını elinize alın ve yumruğunuzu sıkarak sıkıştırın. Bu işlemin ardından giysinin kumaşı buruşuk bir kağıt gibi görünüyorsa, şeklini korumak için işlem gördüğü anlamına gelir. Bu tarz giysiler, ilk yıkamadan sonra bir daha giyilmeyecek kadar kötü bir hale gelirler.

2. Boşlukları görmek için dikişleri çekin

Kaliteli ürün, yoğun ve kalın dikişlere sahiptir. Dikişli parçaları hafifçe çekerek deneyin. Dikiş boşlukları gözüküyorsa, bu giysi değil bir çöp parçası demektir.

3. Açık fermuarlardan kaçının

Metal fermuarları gizlenmiş giysi ve aksesuarlar satın aldığınızdan emin olun. Bunlar, en güvenilir olanları ve en uzun ömürlüleridir. Açık plastik fermuarlar çoğunlukla kırılır ve kalitesizliğin bir işaretidir.

4. Kenarların yeterince geniş olduğundan emin olun

Pantolon ve eteklerin 4 cm'ye kadar kenarları olmalıdır. Bluzlar ve gömlekler ise yaklaşık 2 cm'lik kenarlara sahip olabilir. Kenarlar bundan daha azsa, bu basitçe dikildiği ve kolayca yıpranabileceği anlamına gelir. Ayrıca, düşük kaliteli bir ürüne bakıyorsunuz demektir.

5. Kumaşı elinizle genişletin

Kaliteli bir ürün her zaman şeklini alacaktır. Bir elbisenin veya eteğin esnek bir parçasını tutun, çekin ve bırakın. Kumaş şeklini kaybederse, ucuz ve düşük kaliteli bir kumaşa bakıyorsunuz demektir.

6. Fermuarın uzunluğu ile eşleştiğinden emin olu

Elbiseler, etekler veya başka tür kıyafetlerdeki fermuarlar, bile eşit uzunlukta ve aynı renkte olmalıdır.

7. Etiketlere dikkat edin

Pamuk, ipek ve yün gibi doğal kumaşlar, sentetiklerden daha sağlam ve dayanıklıdır. Bununla birlikte, % 100 pamuk yıkandıktan sonra hızla daralabilir. Bu nedenle yapay kumaşlar (viskoz, polyester, naylon vb.) ilave edilmiş kıyafetler seçmek iyi bir fikirdir. Bu kıyafetler daralmayacak ve daha uzun ömürlü olacaktır.

8. Dikişlerin ve iplerin eşleştiğinden emin olun

Kumaş desenlerini ve iplik renklerini inceleyin. Desenler uyuşmuyorsa ve dikişler farklı renkte ipliklerle yapılırsa, bu öğenin aceleyle yapıldığının açık bir işaretidir. Burada öncelik muhtemelen ürün adediydi, kalite değildi.

9. Düğmeleri ve ilikleri kontrol edin

Üreticiler sahte veya düşük kalitede bir ürün oluşturduklarında, çoğu zaman küçük ayrıntılara dikkat etmezler. Bu nedenle bir öğe satın almadan önce düğmeleri ve ilikleri incelemelisiniz. Düğmelerin sabitlendiğinden ve ipliklerin dışarıya yapışmadığından emin olun. Deliklerin düzgün şekilde üst üste bindirilmesi ve eşit olarak kesilmesi gerekir.

10. Kıvrımlardaki renklere bakın.

Kolların, kayışların veya bağlantı parçalarının renkleri soluk görünüyorsa veya kıvrımlarda iz bırakıyorsa, bu, düşük kaliteli bir malzemenin işaretidir. Aynı şey malzemenin bir kısmı geri kalandan daha açık veya daha koyu görünüyorsa da geçerlidir. Bu tür renkler birkaç kez yıkandıktan sonra giderek daha fazla solacaktır.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Cihazla bölgesel zayıflama gerçekten mümkün mü?
  Cihazla bölgesel zayıflama gerçekten mümkün mü?

  Son zamanlarda oldukça sıkça duyduğumuz cihazla zayıflama yöntemlerinin insan üzerindeki olumlu etkilerini, Ankara'da "Slimwell Bodyshape" hizmeti veren güzellik merkezi işletmecisi Ayşegül Özdemir'e sorduk.

  18.10.2019 19:44
 • Kadınlar neden daha uzun yaşıyor?
  Kadınlar neden daha uzun yaşıyor?

  Kadınların dünyanın her yerinde erkeklere göre ortalama üç ila beş yıl daha uzun yaşamasının ardında biyolojik faktörlerin dışında birtakım toplumsal ve kültürel nedenlerin de olduğu belirtildi. Türkiye'de kadınların doğuşta beklenen yaşam süresi 80,8 yıl iken; erkeklerde bu süre 75,3 yıl. Uzmanlara göre, kadınlar doktora gitmeye daha istekli.

  18.10.2019 12:04
 • Mesajlaşırken bu hataları yapmayın!
  Mesajlaşırken bu hataları yapmayın!

  Günümüzde ilerleyen teknolojiyle birlikte cep telefonları başta olmak üzere tablet, diz üstü ve masa üstü bilgisayarları artık 7'den 70'e her yaş grubunun vazgeçilmezi oldu. Ancak dikkat! Saatlerce, hatta gün boyu elimizden düşüremediğimiz bu cihazları doğru kullanmadığımızda omurgamızda ciddi hasarlar oluşabiliyor.

  15.10.2019 11:17