Kıyafet Modasına Uyarken Sağlığınızdan Olmayın! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Kıyafet Modasına Uyarken Sağlığınızdan Olmayın!

Kıyafet seçimlerinizi yaparken sağlığa zararı olup olmadığını ne kadar düşünüyorsunuz?

Haber: Kıyafet Modasına Uyarken Sağlığınızdan Olmayın!

Çok dar-bol, çok yüksek topuk ya da düz tabanlı ayakkabılar, çuval gibi büyük çantalar… Sizin seçimleriniz de bunlardan biri mi? Öyleyse dikkat! Zira kış modasında bolca bulunan bu tür kıyafetler sağlığınızı tehdit ediyor. Kış modasına uyarken kas ve iskelet sistemine zarar verip omurga sağlığınızdan olmayın. Örneğin, özellikle kışın soğukta tercih edilen çok dar ve sıkı kıyafetler hareket kabiliyetimizi olumsuz etkilerken, eklemlerde zorlanma ve aşınmalara, kas ile bağlarda zedelenmelere yol açabiliyor. Sert yapılı ya da tüm vücudu kaplayan ve göbeğe kadar uzanan korseler de omurganın hareket yeteneğini olumsuz etkileyerek belde fıtık gelişimine, kireçlenmelere zemin hazırlayabiliyor. Ayrıca mevsime uygun olmayan kıyafetler seçtiğimizde gelişebilecek sıcak ve soğuğun dengesizliği kas kasılmalarına, bunun sonucunda da hareket kısıtlığına yol açabiliyor. Acıbadem Beylikdüzü Cerrahi Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Demet Tekdöş Demircioğlu, hangi kıyafetlerin hangi sağlık problemlerine neden olabileceğini anlattı, önemi önerilerde bulundu.

Kalem etekle şık olabilirsiniz ama…

Vitrinlerde mankenlerin üzerinde gördüğümüz kalem etekler son birkaç yılın kış modasının vazgeçilmezlerinden. Ancak kalçadan itibaren dizlere kadar daralarak devam eden kalem etekler uyluk dış yanından geçen sinirlerin sıkışmalarına neden olabiliyor. Sinirlerin sıkışması sonucunda da uyuşma, ağrı gibi yakınmalar gelişebiliyor. Kalem etek aynı zamanda dizleri yakınlaştırarak dengeli yürümeyi zorlaştırıp, diz ve bel sağlığını da kötü etkiliyor.

Doğrusu ne olmalı?: Kalem etekleri mümkünse ardı ardına ve uzun süreli giymekten kaçının. Bunun yerine likra gibi esnek kumaştan yapılan etekleri tercih edin.

Ne çok yüksek ne düz giyin

Kışın karlı ve buzlu yollarda düşmemek için genellikle çok düz ayakkabı, bot veya çizmeleri tercih ediyoruz. Bir davete katıldığımızda ise tam aksine oldukça yüksek topuklu olanları. Ancak çok düz ya da tam aksine gereğinden yüksek topuklu olanları tercih etmemiz vücudumuzun ağırlık merkezinin yerini değiştirerek bel ve eklemlerde aşırı yüklenmelere neden olabiliyor. Bunun sonucunda eklemlerde aşınma ve ortopedik problemlerin gelişimi tetiklenebiliyor. Dar, uzun burunlu ve yüksek topuklu ayakkabı, bot ile çizmeler ayrıca nasırlara sebep olabiliyor, bağlar ve eklemlerde aşınmalar ile şekil bozukluklarına yol açabiliyor.

Doğrusu ne olmalı?: Yumuşak tasarımlı, burun kısmı yuvarlak ve geniş, ayak tabanınızdaki basınç noktalarını destekleyen ve topuğu ortalama 3 santim olan ayakkabı, bot ya da çizmeleri tercih edin.

Pantolonununuz ne yüksek ne de düşük olsun

Yüksek bel sıkı pantolon ve etekler yürüyüş sırasında kalça ekleminde adımlama mekaniğini bozduğu için kalça ve diz bölgelerindeki eklem kıkırdağı ile eklem yüzeyinde aşınma riski oluşturabiliyor. Düşük bel sıkı pantolonlar da tıpkı yüksek bel pantolon gibi temas ettiği bölgeden geçen sinir ve tendonları sıkıştırarak bu yapıların zedelenmesine yol açabiliyor.

Doğrusu ne olmalı?: Tercih edeceğiniz pantolon beden ölçülerinize uygun, yani aşırı dar ve sıkı değil, pamuklu ya da likra gibi esnek kumaşlardan olmalı.

'İnce görüneyim' derken fıtığı davet etmeyin

Esnek olmayan sert yapılı korseler, tüm vücudu kaplayan ve göbeğe kadar uzanan korseler omurganın hareket yeteneğini olumsuz etkileyerek belde fıtık gelişimine, kireçlenmelere zemin hazırlayabiliyor.

Doğrusu ne olmalı?: Elastik olmayan korseyi gün boyu kullanmaktan kaçının.

Moda deyip ağır çantaları tercih etmeyin

Kıyafetlerin yanı sıra aksesuarlar da sağlık açısından sorun teşkil edebiliyor. Ağır ve büyük çantalar omuz ile dirseklerde aşınmalara ve bağlarda zorlanmalara yol açabiliyor. Bunun sonucunda kas kirişlerinde zedelenmeler, sinir sıkışmaları ve eklemlerde aşınmalar gelişebiliyor. Ağır metal aksesuarlar da bel ile boyunda fıtığa, eklemlerde aşınmalara ve sinirlerde tuzaklanmalara neden olabiliyor. Sinirlerin yol aldıkları bölgelerde kemik ve yumuşak dokular tarafından sıkıştırılması tuzak nöropati olarak tanımlanıyor. Tuzak nöropatiler sinirler üzerinde çeşitli derecelerde hasar yaratabiliyor, uyuşma, ağrı ve fonksiyonel güçlüklere neden olabiliyor.

Doğrusu ne olmalı?: Kıyafet konusunda titiz olduğunuz kadar aksesuar seçimi konusunda da hassas olun. Moda diyerek büyük çantalar kullanmayın. Ağır aksesuar kullanımından mümkün olduğunca kaçının. Kullanacaksanız günde 1-2 saati geçmeyecek şekilde kısa süreli takın. Çanta seçiminiz küçük, hafif, hem sırt hem de kolda taşınabilir özellikleri taşıyan formda olsun.

30.1.2018 15:56 [10511209]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri