Kısa Hayat ! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Kısa Hayat !

Doğuştan kalça çıkıklığı rahatsızlığı ile dünyaya gelen İzmirli Yılmaz Kulaç, 58 yıl boyunca yaşamını bir bacağı kısa olarak sürdürdü.

Haber: Kısa Hayat !

Topalladığı için koşamayan, spor yapamayan, merdiven çıkmakta zorlanan Kulaç'ın 6 santimetre kısa sol bacağı ameliyatla uzatıldı.

Doğuştan kalça çıkıklığı bulunan İzmirli Yılmaz Kulaç, (58) rahatsızlığının küçükken teşhis edilememesi nedeniyle yaşamı boyunca hareket etmede, yürüyüşte sıkıntılar yaşadı. Topallayarak yürüyen Kulaç, ayak ve bel ağrıları nedeniyle acılar çekti. Özel sektörde çalışan Kulaç'ın sol bacağının 6 santimetre kısa olması ve topallaması dış görüntü itibariyle de kendisini üzüyordu.

Bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Kulaç, İzmir Özel Can Hastanesi'nde görevli Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Bayram Mavuşoğlu'na muayene oldu. Dr. Mavuşoğlu, gerekli tetkikleri yaptıktan sonra hastanın ameliyat edilmesine karar verdi. Dr. Mavuşoğlu ve ekibi tarafından ameliyata alınan Kulaç'ın doğuştan kalça çıkıklığı başarıyla tedavi edildi.

EN ZOR AMELİYAT

İki saat süren operasyon hakkında bilgi verenDr. Mavuşoğlu, ameliyatla kısa bacağı 6 santimetre uzattıklarını belirterek, "Hastamız bir buçuk ay koltuk değnekleriyle yürüyecek. Bu hastalığın bebeklikte teşhis edilmesi durumunda 7 yaşa kadar ameliyat öneriliyor. Ancak 7 yaşından sonra hastaların ağrılarının artması durumunda ameliyat endikasyonu konuluyor. Türkiye'de bu ameliyatı yapan az sayıda ortopedi doktoru var. Protez ameliyatları içinde en zor olanı kalça çıkıklığı operasyonlarıdır"diye konuştu.

AYAKTA DURAMIYORDUM

Ailesinin bebekliğinde rahatsızlığını fark etmediğini anlatan Kulaç, "Yürürken aksayarak yürüyorum. Ama canım istediğinde top bile oynuyorum. Son dönemde bileklerimde ve dizlerimde çekilmez ağrılar oluşmaya başladı. Uzun süre ayakta kalamıyordum. Şifa için ameliyat olmaya karar verdim. Hocama beni tedavi ettiği için minnettarım" dedi.

11.7.2018 09:15 [11036613]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.