Kırmızı Soğan ile Sarı Soğan Arasında Ne Fark Var? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
15.04.2019 16:43

Kırmızı Soğan ile Sarı Soğan Arasında Ne Fark Var?

Soğanın bulunmadığı tarif neredeyse yok gibidir. Ancak bazı tariflerde sarı, bazı tariflerde ise kırmızı soğan vardır. Peki, sarı ve kırmızı soğan arasında ne fark var?

Haber: Kırmızı Soğan ile Sarı Soğan Arasında Ne Fark Var?

Kırmızı ve sarı soğanların besin değerlerinin aynı olduğu düşünülse de aslında birbirinden farklı besin değerlerine sahiptirler.

KIRMIZI SOĞAN

Kansere karşı etkilidir: Kırmızı soğanda bulunan quercetin maddesi ve diğer bileşikler kansere karşı direnç sağlar. Bu konuda sarı soğana göre daha etkili olan kırmızı soğan, ağız, mide, yumurtalık ve kolorektal kanser türlerine karşı mücadele eder.

Aneminin önlenmesine yardım eder: Kırmızı soğanda bulunan demir kan hücrelerinin sayısını artırmada çok önemli görevler üstlenir. Sarı soğanda da demir vardır ancak kırmızı soğanda bu oran daha yüksektir.

Daha fazla antioksidan içerir: Kırmızı soğanda sarı soğana oranla daha fazla antioksidan vardır. Sarı soğan da da antioksidan vardır ancak, kırmızı soğan antioksidan yönünden daha zengindir.

SARI SOĞAN

Tadı daha hafiftir: Sarı soğanların tadı kırmızı soğanlara göre daha hafif olduğu için yemek tariflerinde daha sık kullanılır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Sarı soğan C vitaminiyönünden zengin bir besindir. Bu yönü ile bağışıklığı kuvvetlendirici etki gösterir. Solunum yolu enfeksiyonlarını önlemede etkili olan sarı soğan, beslenme düzenini sağlanması için önemlidir.

Doğum kusurlarını giderir: Sarı soğan önemli bir folat kaynağıdır. B tipi vitamin olan folat, gebelerin sağlıklı doğum yapabilmesi için önemlidir. Hamile kadınların kokuya karşı duyarlı olması durumunda, sarı soğanın kırmızı soğana göre daha az kokulu olması, bu konuda sarı soğanı bir adım öne çıkarmaktadır.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 10-16 Ağustos haftasında burçları neler bekliyor?

 • Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!

  Bazı rahatsızlıklar cildimizden sinyal verirler.Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi.

 • 40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey

  40 yaşından sonra bebek sahibi olmak, çiftlere ebeveynlik için daha duygusal ve finansal olarak hazır olana kadar bekleme şansı verebilir. Bununla birlikte, doğurganlık yaşla birlikte azaldığından hamile kalma konusunda zorluklar yaşanabilir. Özellikle kadınlar için doğurganlık durumu 40 yaş sonrasında önemli ölçüde azalabilmektedir.

 • Regl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şeyRegl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şey

  Pepapp kadınların regl dönemi hakkında bilgi sahibi olmalarına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için 5 önemli bilgiyi paylaştı.

 • Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!Yanlış sütyen seçimi yaşam kalitenizi bozmasın!

  Meme sağlığı açısından sütyen seçimi büyük önem taşırken, birçok kadın doğru göğüs ölçülerini bilmediğinden hatalı tercih yapıyor. Yanlış sütyen seçimi sonucu göğüslerin vücut hareketine bağlı olarak sürekli çok yönlü olarak yer değiştirmesi ise göğüsleri destekleyen bağ ve cilt/cilt altı dokuyu uzatarak, hem ağrıya hem de sarkmaya neden oluyor.