Kırmızı Soğan ile Sarı Soğan Arasında Ne Fark Var? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
15.04.2019 16:43

Kırmızı Soğan ile Sarı Soğan Arasında Ne Fark Var?

Soğanın bulunmadığı tarif neredeyse yok gibidir. Ancak bazı tariflerde sarı, bazı tariflerde ise kırmızı soğan vardır. Peki, sarı ve kırmızı soğan arasında ne fark var?

Haber: Kırmızı Soğan ile Sarı Soğan Arasında Ne Fark Var?

Kırmızı ve sarı soğanların besin değerlerinin aynı olduğu düşünülse de aslında birbirinden farklı besin değerlerine sahiptirler.

KIRMIZI SOĞAN

Kansere karşı etkilidir: Kırmızı soğanda bulunan quercetin maddesi ve diğer bileşikler kansere karşı direnç sağlar. Bu konuda sarı soğana göre daha etkili olan kırmızı soğan, ağız, mide, yumurtalık ve kolorektal kanser türlerine karşı mücadele eder.

Aneminin önlenmesine yardım eder: Kırmızı soğanda bulunan demir kan hücrelerinin sayısını artırmada çok önemli görevler üstlenir. Sarı soğanda da demir vardır ancak kırmızı soğanda bu oran daha yüksektir.

Daha fazla antioksidan içerir: Kırmızı soğanda sarı soğana oranla daha fazla antioksidan vardır. Sarı soğan da da antioksidan vardır ancak, kırmızı soğan antioksidan yönünden daha zengindir.

SARI SOĞAN

Tadı daha hafiftir: Sarı soğanların tadı kırmızı soğanlara göre daha hafif olduğu için yemek tariflerinde daha sık kullanılır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Sarı soğan C vitaminiyönünden zengin bir besindir. Bu yönü ile bağışıklığı kuvvetlendirici etki gösterir. Solunum yolu enfeksiyonlarını önlemede etkili olan sarı soğan, beslenme düzenini sağlanması için önemlidir.

Doğum kusurlarını giderir: Sarı soğan önemli bir folat kaynağıdır. B tipi vitamin olan folat, gebelerin sağlıklı doğum yapabilmesi için önemlidir. Hamile kadınların kokuya karşı duyarlı olması durumunda, sarı soğanın kırmızı soğana göre daha az kokulu olması, bu konuda sarı soğanı bir adım öne çıkarmaktadır.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Bir ecza dolabında neler bulunmalı?
  Bir ecza dolabında neler bulunmalı?

  Her evde bulunması gereken ecza dolabı acil durumlarda hayat kurtarıcı rol üstlenebilir. Bu yüzden evlerinizde ecza dolabı bulundurmalı ve ecza dolabının içeriğini eksiksiz olarak tamamlamalısınız.

  1 saat önce..
 • Sararan tırnaklara pratik çözüm
  Sararan tırnaklara pratik çözüm

  Makyaj, ilaç ya da farklı nedenlerle tırnaklarda sararma sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunu çok dert etmenize gerek yok çünkü pratik bir yöntemle bu sorundan kurtulabilirsiniz.

  3 saat önce..
 • Ayakları yumuşacık yapan muz uygulaması
  Ayakları yumuşacık yapan muz uygulaması

  Öğünlerinizde afiyetle tükettiğiniz muzu farklı şekilde kullanarak cilt sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Muzun kabukları ile ayağınıza yapacağınız pratik uygulama, ayaklarınızı yumuşacık yapacak.

  20.9.2019 08:37
 • Ağız kokusu düşmanı 5 besin
  Ağız kokusu düşmanı 5 besin

  Ağız kokusunun itici etkisinden kurtulmak için besinleri kullanmaya ne dersiniz? Lezzetli besinlerle ağzı kokusuna kurtulabilir, ferah bir nefese kavuşabilirsiniz.

  19.9.2019 15:15
 • En sık yapılan 5 egzersiz hatası
  En sık yapılan 5 egzersiz hatası

  Sağlığınızı korumak için egzersiz yapıyorsunuz ama egzersiz yaparken yanlış hamleler yaparak sağlığınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz.

  19.9.2019 14:27