Kestanenin İnanılmaz Faydaları Haberi - yenikadin.com
9.02.2019 12:02

Kestanenin İnanılmaz Faydaları

Kış mevsiminin olmazsa olmaz besinlerinden olan kestane, lezzetli olduğu gibi aynı zamanda çok da besleyici bir gıdadır.

Haber: Kestanenin İnanılmaz Faydaları

DÜŞÜK KALORİ

Kilo problemi yaşayanlar için ideal bir besin kaynağı olan kestane, diğer çerez türlerine göre çok daha az kalorilidir. Bir avuç kuruyemişte 400-500 kalori varken, bu oran aynı miktar kestanede 150-200 kaloridir. Tokluk hissi veren kestane, uzun süre tok tutarak aşırı gıda tüketimini de engellemektedir.

BESLEYİCİ

Zengin bir besin kaynağı olan kestanede potasyum, çinko, protein ve karbonhidrat gibi temel besin öğeleri vardır.

SAĞLIKLI DAMARLAR İÇİN

Kestane damarları yapısını güçlendirerek varis problemine de çözüm sağlar. Varis için kestane jeli, kestane kremi ve ilaç gibi uygulamalar mevcuttur. Meyvesi ile sağlıklı ve besleyici olan kestane, yaprağı ve ağaç gövdesi ile sağlığımıza yarar sağlamaktadır.

KALP SAĞLIĞI İÇİN

Kestane, kan akışının sağlıklı olmasını sağlar. Kalp ve damar sağlığı için faydalı olan kestane, vücuttaki fazla sıvıları atmaya yardım eder.

DİŞLER

Kestane diş, diş eti ve damak hastalıkları için de etkili bir çözüm aracıdır.

SİNİR SİSTEMİ DOSTU

Kestane, bol miktarda B vitamini içermektedir. Bu özelliği sayesinde sinir sisteminin sağlıklı olmasına yardım eder. Hafızayı da kuvvetlendiren kestane, Alzheimer hastalığına karşı direnç sağlıyor.

SAĞLIKLI BAĞIRSAKLAR

Besleyici ve lezzetli bir besin olan kestane, içeriğindeki minerallerle bağırsakların düzenli şekilde çalışmasını sağlıyor. Bunu yanında karaciğerin de düzenli çalışmasına yardım ediyor.Yeni Yenikadın Haberleri