Kendini Sevmek mi? Kendine Aşık Olmak mı? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Kendini Sevmek mi? Kendine Aşık Olmak mı?

Geçen hafta yaptığımız "Kendini Ne Kadar Seviyorsun?" testinin sonuçlarını almaya hazır mısınız?

Haber: Kendini Sevmek mi? Kendine Aşık Olmak mı?

Testi hala yapmadıysanız burayı tıklayarak yapabilirsiniz.

Önce çok konuşulan ve her yerde karşımıza çıkan ama çoğu zaman narsistlik gibi algılanan 'kendini sevmek' konusunu irdeleyelim.

Kendini sevmek her sabah aynaya bakıp "Aman Allah'ım ne kadar da güzelim. Angelina Jolie bile bu muhteşem kadının yanında solda sıfır kalır" diye düşünmek değil. Bu şekilde düşünmek bir nevi narsistliktir ve sağlıklı bir durum değildir.

Kendini sevmenin sağlıklı şekli aynaya baktığınızda "Angelina Jolie kadar güzel olmayabilirim ama benim değerim dış görünüşüme bağlı değil. Değerliyim çünkü Allah beni yaratıp bu dünyaya göndermeye değer bulmuş. Beni tek ve benzersiz yaratmış. Mükemmel olmayabilirim ve kendimi her şeyimle seviyorum." diye düşünmektir.

Aynaya baktığınızda gözünüze ilk çarpan şey kusurlarınız ise yine kendinizle ilişkinizi gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir.

Şimdi kendinizle yüzleşmeye hazırsanız yanıtlarınızı gözden geçirin. Şıklarınızı sayın ve en çok hangi şıkkı seçtiğinizi not alın. Ona göre değerlendireceğiz

Yanıtlarınızda A Şıkkı Çoğunluktaysa

Kendinizi sevmiyorsunuz ama kendinize aşık gibi davranıyorsunuz. Aslında kendini sevme çırpınışları ama panik ile doğru duyguyu yakalayamama diyebiliriz. Çevrenizde gördüğünüz güzelliklerin tadını çıkarmak yerine hemen kendinizle kıyaslamaya başlıyorsunuz ve bu sizde gizli huzursuzluk yaratıyor. Topluluk içinde ön plana çıkma çabalarınız da bu sebeplerden dolayı geri tepiyor. Eğer bazı arkadaşlarınız sizin anlamlandıramadığınız bir şekilde hayatınızdan çıktıysa veya sizi aramamaya başladıysa sebebi büyük ihtimalle bu narsist ve ben merkezci tavırlarınızdır.

Yanıtlarınızda B Şıkkı Çoğunluktaysa

Çevrenizde fedakar, uyumlu, mütevazi ve kimseyle problemi olmayan biri olarak tanımlanıyorsunuz ama aslında en büyük probleminiz kendinizle. Kendinizi yeterince sevmiyor ve önemsemiyorsunuz. Belki de dışarıdaki insanları mutlu etme çabanızın arkasında kendinizi sevdirme kaygınız yatıyordur. Ancak gözden kaçırdığınız en önemli şey her şey kendinizi sevmekle başlayacak. Biraz daha kendinize odaklanıp kendi benliğiniz için emek harcayın. Bu şekilde her şeyin çok daha güzel olduğuna şahit olacaksınız.

Yanıtlarınızda C Şıkkı Çoğunluktaysa

İç huzuru ve ruhsal dengeyi yakalamış olan nadir insanlardansınız. Kendi içinde bütün problemleri çözmüş, kusurlarını anlayıp kendisini olduğu kabul etmeyi başarmış bir insansınız. İçinizde yarattığınız bu değer hem size hem çevrenize çok iyi geliyor. Büyük ihtimalle çevrenizdeki insanlar sizinle konuşurken sık sık narsist insanların kulağını çınlatıyor. Siz de içten içe gülümsüyorsunuz.

Üç insan tipine kısa kısa değindik. Sonraki yazılarda her hafta birini sırayla daha detaylı olarak tanımlayıp kendinizi daha dengeli sevmeniz için öneriler yazacağız.

20.3.2018 09:05 [10673756]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Hindistan Cevizi Sütünün Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?
  Hindistan Cevizi Sütünün Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

  Kremsi dokusu ve hafif doğal tatlılığı ile Hindistan cevizi sütü sağlık açısından oldukça faydalı ve lezzetli bir içecektir. Genellikle Hindistan cevizi suyu ile karıştırılan Hindistan cevizi sütü aslında çok farklıdır. Sizlere Hindistan cevizi sütü faydalarını ve Hindistan cevizi sütünün nasıl yapıldığını açıklayacağız. İşte Hindistan cevizi sütünün faydaları ve Hindistan cevizi sütü nasıl yapılır sorusunun cevapları…

  22.6.2018 16:15
 • Kırlangıç Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?
  Kırlangıç Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

  Kırlangıç otu nedir, faydaları nelerdir son zamanlarda sık merak edilen sorulardan birisi. Ülkemizde yetişen ve oldukça şifalı bir bitki olması nedeniyle dikkat çeken kırlangıç otu nedir, faydaları nelerdir bilmiyorsanız artık yeni bir besin ile tanışmanızın tam zamanı. İnsan vücudu için birçok etkisi olan bitkiyi aktarlardan satın alabilir, çay olarak tüketerek tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Peki, kırlangıç otu neden bu kadar merak ediliyor? Kırlangıç otu nedir, faydaları nedir sizler için derledik, işte o maddeler…

  22.6.2018 15:00
 • İdrar Söktürücü Bitkiler
  İdrar Söktürücü Bitkiler

  İdrar söktürücüler vücuttaki fazla su ve sodyumu atmaya yararlar. Vücutta fazla su olması sizi olduğunuzdan kilolu gösterebilir, eklem ağrıları ve yüksek tansiyona sebep olabilir. Bazı otlar ve bitkiler vücuttaki fazla sıvıdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Peki, bu idrar söktürücü bitkiler hangileridir merak ediyor musunuz? Sizin için idrar üretimini arttıran idrar söktürücü bitkileri araştırdık. İşte idrar söktürücü bitkiler…

  22.6.2018 14:45
 • Her Şiddet Uygulayan, Psikiyatrik Hasta Değil!
  Her Şiddet Uygulayan, Psikiyatrik Hasta Değil!

  Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Dilek Meltem Taşdemir Erinç, hayvanlara yönelik şiddet olaylarını değerlendirdi.

  22.6.2018 13:45
 • Ergen Beslenmesinin 10 Önemli Kuralı
  Ergen Beslenmesinin 10 Önemli Kuralı

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan, “Çocukluk çağında alınan kiloları göz ardı etmek, en büyük ebeveyn hatalarından biridir; dedi ve beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

  22.6.2018 12:15