Kendi işinizin patronu olun Haberi - yenikadin.com
12.07.2019 09:05

Kendi işinizin patronu olun

Girişimcilik son yılların en dikkat çeken konularından birisi. Türkiye'de kadın istihdamı ve girişimleri de devlet ve özel kurumlar tarafından çokça destekleniyor.

Haber: Kendi işinizin patronu olun

Kadınların iş hayatına kazandırılması için hibeler verilmesi, düşük faizli krediler sağlanması ve bu isteklerinin maddi manevi değer görmesi, son yıllarda Türkiye'de de oldukça önemsenen bir konu. Ülkemizde şu anda hem kamu kuruluşları hem de özel kuruluşlar kadın girişimciler için çeşitli maddi destekler sağlamaktadır.

BİRÇOK KURUMDAN DESTEK ALABİLİRSİNİZ

Finansal destek almak için gerekli şartları karşılayan kadınlar, kendi işlerini rahatça kurabilirler. Bu doğrultuda size yardımcı olacak, fikrinize ve girişiminize değer katacak kurumları bulmanız çok da zor değil. Eğer küçük bir liste yapacak olursak;

KOSGEB

TKDK

Kadın Girişimciler Derneği

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Bankalar

size bu konuda oldukça yardımcı olacak kurumlardır.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN BANKA DESTEĞİ

Fikrinize destek olup size maddi anlamda kapı açacak, düşük faizli krediler sağlayacak bir çok banka mevcut. Eğer fikrinize inanırlarsa bu bankalar size düşük faizli krediler sağlamaktan çekinmeyeceklerdir.

KENDİNİZİ VAKIFLARA ANLATMAKTAN ÇEKİNMEYİN

Özellikle Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı'nın kadın girişimcilere ve fikir sahiplerine verdiği değer son yıllarda çok belirgin. 1986'da kurulan, kadınlar için finansal destek veren kurum, yeni iş kuran kadınlar için olan "Maya Mikro Ekonomik Destek" programı sayesinde küçük krediler sağlayıp onlara destek olmasıyla biliniyor.

PEKİ NASIL GİRİŞİMCİ OLUNUR?

Yeni bir iş kurmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken ve hedeflerine ulaşmak için izlemeleri gereken birkaç temel yol vardır. Kısaca özetlersek;

Önce bir fikir bulun. Bu kısım girişimciliğin temelini oluşturur.

Farklı fikirlere karşı her zaman açık olun. Yakın çevrenizin bu konu ile ilgili düşüncelerini dinleyin.

Daha sonra bu fikrin orijinalliğini teyit edin. Sektörde kullanılmış, yapılmış ya da yapılmamış bir fikir mi bunu araştırın.

İş planı yazın. İş planı, detayları ve açıklamaları kapsamalıdır ve aynı zamanda her şey gerçekçi olmalıdır.

En sonda da planınız ve fikrinizi cebinize alıp kendinizi anlatarak finansal destek isteme yoluna gidin.