Kasık Fıtığı Nedir? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Kasık Fıtığı Nedir?

Hayatın her alanında aktif olmamızı engelleyen, çeşitli nedenlerle genellikle belde ve boyunda rastlanan fıtık türlerinden bir diğeride kasık fıtığıdır. Erkeklerde daha sık görülen kasık fıtığı nedir?

Haber: Kasık Fıtığı Nedir?

Fıtık, anatomik yapının bozulması ile doku veya organların normal yerinden başka bir alanla yer değiştirmesidir. Kasık fıtığı ise bebeklik döneminden ya da kasık bölgesindeki duvarda oluşan zayıflıktan kalma bir boşluk nedeniyle karın içinde organların dışarıya doğru taşmasıdır.

HER 8 ERKEKTE KASIK FITIĞINA RASTLANIYOR

Fıtıkların %90'ını oluşturan kasık fıtığı büyük çoğunluğu erkeklerde görülmektedir. Her 8 erkeğe karşı 1 kadında kasık fıtığı görülür.

KASIK FITIĞININ NEDENLERİ

Kasık fıtıkları doğuştan olabileceği gibi o bölgeyi zayıflatan olaylar sonucunda da olabiliyor. Karın içi basıncı arttıran herhangi bir olaydan sonra (öksürük, zorlayarak idrara çıkma, ıkınma gibi) karın boşluğu duvarının itilip küçük bir boşluk oluşturmasıyla kasık fıtığı ortaya çıkıyor. Karındaki basıncın zamanla artması boşluğun daha da büyümesine ve bağırsağın bir kısmının bu boşluğun içine kaymasına sebep olabiliyor.

12.7.2018 15:01 [11042015]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri