Karpuzu Yemeden Önce Mutlaka Bu Testi Yapın! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Karpuzu Yemeden Önce Mutlaka Bu Testi Yapın!

Karpuzu yemeden önce içinden bir kısım kesip, suya koyup bekletirseniz...

Haber: Karpuzu Yemeden Önce Mutlaka Bu Testi Yapın!


Yaz mevsiminin sonlarına doğru yaklaşırken karpuz hala satılmaya devam ediyor. Sulu bir meyve olan karpuzun serinletme özelliği haricinde birçok yararı var. Karpuz, C ve A vitaminle açısından zengin olan karpuz en güçlü antioksidanları taşıyor. Bu etkileri alabilmeniz için karpuzu satın alırken iyi seçmeniz gerekiyor. Bu haberimizde PembeNar olarak daha tatlı ve doğal karpuzu seçmenize yardımcı olacak birkaç hileyi paylaştık. Fakat bundan önce bilmeniz gereken başka bir konu var. Seçtiğiniz karpuzun zehirli ve kötü olduğunu anlayabilmenizi sağlayacak tüyolardan bahsettik. İşte karpuzun zehirli olduğunu gösteren 5 işaret...

1. Sarı bir kabuk, yüksek bir nitrat konsantrasyonunun belirtisidir

Karpuzu keserken, kabuğunun rengine dikkat edin. Karpuzun kabuğu sarı olmamalı ve etli kısımları beyaz renk içermemelidir. Bu karpuz tipini tükettiğiniz de zehirlenme yaşayabilirsiniz.

2. Karpuz deliklerinin olup olmadığını kontrol edin

Bazı insanlar karpuzun içerisinde yer alan deliklerin böceklerin izleri olduğunu düşünüyor. Fakat bu noktada iğneler devreye girebilir. Bu y üzden delikli karpuzdan uzak durmaya çalışın. Etli kısmı iyi olsa bile, delikten sonra bozulma yaşanacaktır. 

3. Büyük ve içi boş olan karpuzu yemeyin

Aşırı olgun bir karpu biraz acı olabilir. İçerisinde büyüme hormonları taşıyan karpuuz zehirlenmeye neden olur. Bu durumda meyveyi tüketmemeye dikkat edin.

4. Karpuzu yemeden önce içinden bir kısım kesip suya koyun 

Bir karpuzdaki nitrat konsantrasyonunu kontrol edebilirsiniz. Bunu sağlamanın yolu bir parça karpuzu suya koyun. Eğer su paylak ve pembe bir renk alırsa bu durum karpuzun tehlikeli olduğunu gösterir. 

5 .Kaldırdığınızda karpuz hafif olmamalıdır

Bazen güzel ve pürüzsüz bir kabuk, karpuzun daha lezzetli olduğunu garanti edemez. Satın almadan önce her zaman tartmayı unutmayın. Eğer karpuz ağır ise daha sağlıklıdır.

Peki bütün bunlardan sonra lezzetli bir karpuz nasıl seçilir?

-Olgun ve tatlı bir karpuz her zaman parlak ve pürüzsüz olmalıdır. Bu yüzden ezik olmayan ve bir yerinde hasar olmamış karpuzu seçin.

-Kabuğun üzerindeki küçük ve sığ deliklerden korkmayın. Bu delikler meyvenin kalitesini ve lezzetinin güzel olduğunu gösterir.

-Kabukta oluşan bej renkli izleri taşıyan karpuzu satın alın. Bu bej renkte görülen yara izleri, arıların posasını tattığı yerlerdir. Bu neden seçtiğiniz karpuzun çok tatlı olduğunu gösterir.

-Yeşil ve taze kuyruklu karpuzlar olgun değildir. Kuyruk kısmı kuru olan karpuzları seçin. Karpuzun eğer bir kuyruğu yoksa, o zamaman sabitleme alanına dikkat edin. o bölgenin kahverengi olması gerekir.

-Kabuğun üzerindeki en parlak sarı noktaya sahip bir karpuz tercih edin. 

-Önceden kesilmiş karpuzu sakın almayın.  

.Kaynak: Pembenar

10.9.2018 19:00 [11221324]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olabilecek Tavsiyeler
  Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olabilecek Tavsiyeler

  Sigara akciğer kanseri riskini artıran faktörlerin başında gelmektedir. Biorezonans Terapisti Neslihan Baykal Yakışan, "Sigarayı bırakmak için tüm yöntemleri deneyin ve asla vazgeçmeyin" diyerek konu hakkında bilgiler verdi.

  30 dakika önce..
 • Kış Makyajının Öne Çıkan Renkleri
  Kış Makyajının Öne Çıkan Renkleri

  Bu kış makyajımızda ön plana çıkan sıcak renkler, soğuk havayı dağıtıyor. Son dönemin öne çıkan makyaj trendleri arasında yer alan, doğal görünümlü makyajlar halen popülerliğini koruyor. Pürüzsüz bir ten, mat dudaklar, dolgun kirpikler ve aydınlatıcılar ile bu kışın makyaj trendini yakalamanız çok kolay olacak.

  3 saat önce..
 • Hafta Sonunu Klein'da Dansla Karşılayın
  Hafta Sonunu Klein'da Dansla Karşılayın

  Bu hafta sonu Klein'da dansa doyabilirsiniz. 16 Kasım Cuma gecesi Dj Detlef, 17 Kasım Cumartesi ise Generic Music işbirliğiyle, elektronik müziğin kalıplara sığmayan Dj ve prodüktörlerinden Armen Miran setin başına geçecek.

  3 saat önce..
 • Maya Takviminde Bugün
  Maya Takviminde Bugün

  Galaktik ton 1/Kartal Yenilenen koşullar var.

  3 saat önce..
 • Bugün Gayretliyiz
  Bugün Gayretliyiz

  Bugün ne yapılabilir ? Bugün (17:54) Saka burcunda ilk dördün gerçekleşiyor.

  3 saat önce..