Karne alan öğrenciye nasıl davranmalı? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Karne alan öğrenciye nasıl davranmalı?

Çocuğunuzun karnesinin sadece onun karnesi değil aynı zamanda sizin de karneniz olduğunu bilmeli, çocuğuna yapıcı şekilde eleştiri getirirken özeleştiri de yapmalısınız.

Haber: Karne alan öğrenciye nasıl davranmalı?

Çocuğunuzun karnesi nasıl olursa olsun ona çok dikkatli şekilde davranmalısınız. Çocuğunuza karşı yapacağınız yanlış bir davranış onda derin psikolojik izler bırakabilir. Bu yüzden karne alan çocuğunuza karşı hassas davranmalı ve onu motive edici cümleler kullanmalısınız.

KÖTÜ KARNE GELMESİNİN NEDENLERİ

Çalışma alışkanlığını kazanamama

Duygusal sorunlar

Evdeki ortamın ders çalışmaya müsait olmaması

Sorumluluk bilincine sahip olmama

Okul ortamında yaşanabilen sorunlar

Çocuğunuzun karnesi kötü geldiyse öncelikle bu etkenleri kontrol etmeli ve sorunun kaynağını bulmaya çalışmalısınız. Karne, çocuğun tüm performansını yansıtamaz. Karne notları çok yüksek olan çocuğun hayatta başarılı olacağı ya da karne notları düşük olan çocuğun hayatta başarısız olacağı söylenemez. Çocuğun yetenek ve ilgi alanları keşfedilerek doğru rehberlikle kendini gerçekleştirmesi sağlanmalıdır.

ÇOCUK KABUL EDİLDİĞİNİ HİSSETMELİ

Öğrenci ailesi tarafından her ne olursa olsun kabul edildiğin bilmelidir. Aksi halde notlarını düzeltmek için yanlış yollar tercih edebilir.

KIYASLAMAYIN

Her öğrenci özeldir. Çocuğunuzu başkaları ile kıyaslamak tamamen yanlıştır. Onu kendi yeteneklerini ile kıyaslamalı, kendi yeteneklerini ne kadar geliştirdiğini öğrenmeye çalışmalısınız. Çocuğunuzu karne notlarına göre değerlendirmek çocuğunuzun değer yargılarında sapmalara yol açacaktır.

ÜSLUBA DİKKAT

Çocuğunuz karneyi aldığında sohbetinizin odak noktası karne olmamalı. Alay edici ya da incitici üsluptan mutlaka kaçınmanız gereken bu konuda, yapıcı ve geliştirici şekilde konuşmalısınız. Çocuğunuz karne notları ne olursa olsun değerli olduğunu bilmelidir.

ÖZELEŞTİRİ ZAMANI

Çocuğunuzun karnesi sadece ona ait değildir. O karne sizin de karnenizdir. Karneye bakarak özeleştiri yapmalı, çocuğunuzu ihmal edip etmediğinizi sorgulamalısınız.

ÖDÜLLER

Çocuğunuza karne hediyesi alırken onun gelişim dönemine uygun hediyeler almalı, abartılı övgü ve hediyelerden uzak durmalısınız.

BUNLARA DİKKAT!

Karne alan çocuğunuza asla sözlü fiziksel şiddet uygulamayın.

Akranları ile kıyaslama yapmayın.

Ceza vermeyin.

Sorumluluğu sadece ona bırakmayın, paylaşın.

Aşırı övgü ev pahalı ödüllerden uzak durun.

10.06.2019 11:36 [12129560]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.