Kara Delik Fotoğrafının Arkasındaki Türk Bilim İnsanı: Feryal Özel Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Kara Delik Fotoğrafının Arkasındaki Türk Bilim İnsanı: Feryal Özel

NASA, ilk kez bir kara deliğin fotoğrafını yayınladı. Bilim dünyasında çığır açan bu fotoğrafın arkasındaki 20 kişilik ekipte Türk astrofizikçi Prof. Dr. Feryal Özel de var.

Haber: Kara Delik Fotoğrafının Arkasındaki Türk Bilim İnsanı: Feryal Özel

ABD Ulusal Bilim Vakfı, Event Horizon Teleskobu'nun bir kara deliğin etrafını gözlemleyen fotoğrafı, basın toplantısı ile yayınladı. Bilim dünyasında çığır açan fotoğrafın gizli kahramanlarından biri olan Türk astrofizikçi Prof. Dr. Feryal Özel, bilim tarihe altın harflerle yazıldı.

EŞ ZAMANLI OLARAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Event Horizon teleskobu 2012'den bu yana kara delikler hakkında bilgi topluyordu. NASA, Event Horizon Teleskobu ile elde ettiği görüntüyü Tokyo, Taipei, Santiago, Brüksel ve Şangay'da eş zamanlı olarak düzenlediği basın toplantısı ile yayınladı.

Bilim dünyasında çığır açan gelişme, astrofizik bilimi açısından bir dönüm noktası olacak niteliğe sahip. Evrendeki en vahşi şeylerden biri olarak tanımlanan kara delikler, kendisine yaklaşan gezegenler, tozu, gazı ve her türlü elektromanyetik radyasyonu geri dönülemez şekilde yutuyor.

Zorlu bir süreç sonunda elde edilen fotoğrafı çekmek 5 gün, incelemek ise 2 yıl sürdü. Elde edilen fotoğraf dünyadan 55 milyon ışık yılı uzaklıktaki M87 galaksisine ait. Teknik olarak görüntülenemez olan kara delik, teleskobun radyasyon patlamalarını yakalaması ile görüntüleniyor.

20 YILLIK ÇALIŞMAYA İMZA ATTI

NASA'da görev yapan Türk bilim insanı Feryal Özel, Arizona Üniversitesi Astronomi ve Astrofizik bölümünde görev yapmaktadır.

TürkastrofizikçiFeryal Özel, bilim dünyasında adını "dünyanın en akıllı kadınlarından biri" unvanı ile duyurdu.Feryal Özel, Albert Einstein'in görelilik teorisini inceleyen ekibi yönetti. Stephan Hawking ile de çalışan Özel, NASA'da kara delikler üzerine çalışmalar yaptı. NASA'nın Hubble kadrosunda yer alan ilk ve tek Türk olan Feryal Özel, Maria Goeppert Mayer ödülü, Harvard Üniversitesi'nin en başarılı astrofizikçisi ödülü gibi saygın ödüllere layık görüldü. Harvard Radcliffe Enstitüsüne ve Berkeley Miller Enstitüsüne üye seçilen Özel, aynı zamanda Türkiye'de Bilim Akademisi'ne üyedir.

Feryal Özel NASA'nın 2020'de hayata geçecek olan uzay teleskobu ekibinin de başına getirilmiştir.

"UZUN ZAMAN ALDI"

Prof. Dr. Feryal Özel, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile yaşanan gelişmeden duyduğu mutluluğu ifade ederek "Bu tatlı anı yaşamak çok uzun zaman aldı" yorumunu yaptı.

11.4.2019 13:20 [11940013]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.