Kahvenin 6 farklı faydası Haberi - yenikadin.com
11.03.2021 11:24

Kahvenin 6 farklı faydası

Dünyanın en çok tercih edilen içeceklerinden biri olan kahvenin bir çok faydası var. Yüksek seviyede antioksidanlar ve faydalı besin maddeleri sayesinde kahve oldukça sağlıklı bir besindir.

Haber: Kahvenin 6 farklı faydası

Fazla tüketmenin zararları konusunda uzmanlar tarafından hep uyarıldığımız kahve, yapılan yeni araştırmalar ile bu genellemeyi yıkıyor. Makul miktarda tüketilen kahvenin hiç zararlı olmadığı hatta vücuda faydalı yönlerinin de olduğu belirlendi.

Beyni korur

Kahvenin içerisinde bulunan ve ne olduğu tam bilinemeyen bir şeyin alzheimer riskini azalttığı öne sürülüyor. Her gün tüketilen 5 veya 6 fincan kahvenin hastalığın oluşumunda etkili olan beta amiloid birikimini azalttığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Kahve yeni beyin nöronları oluşturma, beyin hücresi yaratma, dikkati toparlama ve konsantrasyon kabiliyetini yükseltme gibi faydalar da sağlıyor.

Kadınlarda depresyon riskini azaltır

Kafeinli kahve içen kadınlarda içmeyenlere göre depresyon riski daha azdır. Yapılan araştırmalar günde 2-3 fincan kahve içen kadınlarda depresyona girme ihtimalinin yüzde 15, 4 veya daha fazla içenlerde ise yüzde 20 azaldığını ortaya koymuştur.

Kahvenin 6 farklı faydası

En yaygın cilt kanserini önler

Dünyada en sık rastlanan cilt kanseri türü olan bazal hücreli Karsinom'u önlemek için kahve tüketimi tavsiye ediliyor. Yapılan araştırmalarla, 3 veya daha fazla kafeinli kahve içen kadınlarda bu hastalığa yakalanma riskinin yüzde 20, erkeklerde ise yüzde 9 oranında azaldığını sonucu ortaya çıkmıştır. Kafeinsiz kahve aynı koruyucu etkiye sahip değildir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Erken ölüm riskini azaltmak için kahve önemlidir.Sebebi ise kahvenin bağışıklık sisteminizi harekete geçirip onu daha sağlıklı ve güçlü bir hale sokması denilebilir. Karaciğeriniz, kalbiniz ve sindirim sisteminiz için de çok yararlı olan kahvenin doğal olarak öğütülmüş olanını kullanmak gerekiyor.

Kahvenin 6 farklı faydası

Kilo vermenize yardımcı olur

Bedeninizin yağ depolamaya başlamasının nedeni vücudumuzda bulunan leptin hormonu seviyesinin düşük olmasıdır. Bu düşük seviyekilo almanızı sağlar. Kahve bedeninizdeki hormon seviyelerini yükseltir. Kahve bağımlılarının zor kilo alması ve yaptıkları egzersizlerden hızlı sonuç almaları bu sebeptendir.

Hafızayı güçlendirir

Kahveden aldığımız uyarıcılar sadece hormonlarımızı ve ruh halimizi etkilemez. Uzun bir süreçte kahve tüketimi hafızayı da güçlendirir.Öğrendiğimiz tüm bilgiler ilk başta kısa süreli hafızamıza depolandığından ve yaklaşık bir saat sonra uzun süreli belleğimize aktarıldığından kahve detayı bize avantaj sağlıyor denilebilir.

Kahvenin 6 farklı faydası


Yeni Sağlık Haberleri

 • Kabus geri döndü, öldürücülüğü Covid'den yüksekKabus geri döndü, öldürücülüğü Covid'den yüksek

  Kabus geri döndü, öldürücülüğü Covid'den yüksek Öldürücülüğü Covid-19'dan daha yüksek olan KKKA Sivas'ta 3 can aldı, KKKA hastalığı taşıyan keneler Batı'ya doğru yayılıyor Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Bulaşıcı Hastalıklar...

 • Prof.Dr. Mehmet Ceyhan'dan endişe veren uyarı: Tedbirler arasında ters tepebilecekler varProf.Dr. Mehmet Ceyhan'dan endişe veren uyarı: Tedbirler arasında ters tepebilecekler var

  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Şu anda tedbirler, hastalığı kontrol etme açısından aşılamadan daha önemli. Aşılamada, etkiyi yüzde 70-75 aşıladığınızda görüyorsunuz" açıklamasını yaptı. Öte yandan 1 Haziran'a kadar uygulanacak tedbirleri çok etkili bulmadığını söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, "Eğer dikkatli davranmazsak bu kazanımları kaybedebiliriz. Kısa sürede birkaç haftada vakalar tekrar artmaya başlar.'' dedi.

 • Karantinada olması gereken kişi hasta ziyaretine giderken yakalandıKarantinada olması gereken kişi hasta ziyaretine giderken yakalandı

  Karantinada olması gereken kişi hasta ziyaretine giderken yakalandı Kırklareli'nde korona virüs mücadelesi kapsamında karantinada olması gereken kişi, hastanede tedavi gören yakınını ziyaret etmeye giderken trafik uygulamasında yakalandı.

 • PROF. DR. ÇETİN KKKA AŞISI, KORONAVİRÜS NEDENİYLE İKİNCİ PLANDA KALDIPROF. DR. ÇETİN KKKA AŞISI, KORONAVİRÜS NEDENİYLE İKİNCİ PLANDA KALDI

  SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, havaların ısınmasıyla yeniden ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı için başlatılan aşı çalışmalarının, dünya genelinde bütün dikkatlerin koronavirüs üzerinde yoğunlaşması nedeni ile ikinci planda...

 • Şanlıurfa'da Covid-19 aşılarını yaptıran yaşlılar normal hayata döndüŞanlıurfa'da Covid-19 aşılarını yaptıran yaşlılar normal hayata döndü

  Şanlıurfa'da Covid-19 aşılarını yaptıran yaşlılar normal hayata döndü Yaşlılar gezmenin keyfini çıkardı Şanlıurfa'da kontrollü normalleşme genelgesi kapsamında iki doz aşısını yaptıran yaşlılar, kısıtlamadan muaf olarak 15 ay sonra normal hayata geri döndü.