Kadınlar artık izinsiz seyahat edebilecek! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
21.08.2019 14:53

Kadınlar artık izinsiz seyahat edebilecek!

Suudi Arabistan yönetimi, yasal düzenleme yaparak kadınların erkek vasilerinin izni olmadan yurt dışına seyahat edebilmelerine izin verdi. Bu gelişme, ülke tarihinde bir ilk olma özelliği gösteriyor.

Haber: Kadınlar artık izinsiz seyahat edebilecek!

Suudi Arabistan yönetimi kadınların artık erkek vasileri olmadan yurt dışı seyahatine çıkabileceğini duyurdu. Söz konusu düzenleme ülke genelindeki şubelerde uygulamaya konuldu.

ÜLKE TARİHİNDE BİR İLK

Suudi Arabistan haber ajansı SPA'nın resmi makamlara dayandırdığı habere göre, Suudi Arabistan'da kadınlar artık yurt dışına vasileri olmadan çıkış yapabilecek.

Suudi Arabistan'da 2 Ağustos'ta yayınlanan kararnamede kadınlar, erkek vasileri olmadan pasaportları ile yurt dışına seyahat etme konusunda hak tanınması öngörülmüştü. Yeni düzenleme ile kadınlar, erkek vasileri olmadan yurt dışına seyahat edebilecek. Bu gelişme, ülke tarihinde bir ilk olma özelliği gösteriyor.

Yapılan düzenlemede kadınların ikamet adresinin erkeğin ikamet adresi olma zorunluluğu da ortadan kaldırdı. Kadınlar, bu düzenleme ile doğum, evlilik, boşanma ve resmi aile evraklarının çıkarılması ile küçük çocukların vesayetinin alınması haklarına da sahip oldu.

VASİLERİNDEN İZİN ALMALARI GEREKİYORDU

Söz konusu düzenleme, uygulamaya konulmadan önce 21 yaş altı erkeklerin ve tüm kadınların yurt dışına çıkabilmeleri için vasilerinden izin almaları gerekiyordu.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Dünyanın en iyi 10 filmi seçildi
  Dünyanın en iyi 10 filmi seçildi

  The Guardian gazetesi 21. yüzyılın en iyi filmlerini listeledi. Oldukça iddialı ve çekişmeli bu listede birbirinden iyi zamanının ses getiren filmleri mevcut.

  5 dakika önce..
 • Aç karnına bunları asla yapmayın!
  Aç karnına bunları asla yapmayın!

  Aç karnına yaptığınız bazı şeyler sağlığınız için ciddi riskler oluşturuyor olabilir. Size olağan gibi gelen ve günlük rutinlerinize dönüşen bazı davranışları sağlığınız için terk etmeli ve sağlığınızı korumalısınız.

  2 saat önce..
 • İlişkinizin uzun sürmeyeceğini gösteren işaretler
  İlişkinizin uzun sürmeyeceğini gösteren işaretler

  İlişkinizin ömrünü uzatmak ve hayat boyu mutlu olmak istiyorsanız, birlikteliğinizin şifrelerini iyi okumanız gerekiyor. Çünkü bazı işaretler ilişkinizin sonuna geldiğini söylüyor olabilir.

  3 saat önce..
 • Jöleli muhallebi tarifi
  Jöleli muhallebi tarifi

  Evinizde tatlı mı tatlı sevimli mi sevimli bir tarif hazırlamak ister misiniz? Özellikle çocuklarınızın çok seveceği jöleli muhallebi tarifi, tadı ve görüntüsüyle alışkanlık yapacak.

  4 saat önce..
 • BİM, 20 Eylül Cuma aktüel ürünler kataloğunu yayınladı
  BİM, 20 Eylül Cuma aktüel ürünler kataloğunu yayınladı

  BİM, 20 Eylül Cuma aktüel ürünler kataloğunu yayınladı. Katalogda teknoloji ürünlerinden çocuk ürünlerine, dekorasyon malzemelerinden kişisel ürünlere kadar çok sayıda seçenek bulunuyor.

  5 saat önce..