Kadınlar artık izinsiz seyahat edebilecek! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
21.08.2019 14:53

Kadınlar artık izinsiz seyahat edebilecek!

Suudi Arabistan yönetimi, yasal düzenleme yaparak kadınların erkek vasilerinin izni olmadan yurt dışına seyahat edebilmelerine izin verdi. Bu gelişme, ülke tarihinde bir ilk olma özelliği gösteriyor.

Haber: Kadınlar artık izinsiz seyahat edebilecek!

Suudi Arabistan yönetimi kadınların artık erkek vasileri olmadan yurt dışı seyahatine çıkabileceğini duyurdu. Söz konusu düzenleme ülke genelindeki şubelerde uygulamaya konuldu.

ÜLKE TARİHİNDE BİR İLK

Suudi Arabistan haber ajansı SPA'nın resmi makamlara dayandırdığı habere göre, Suudi Arabistan'da kadınlar artık yurt dışına vasileri olmadan çıkış yapabilecek.

Suudi Arabistan'da 2 Ağustos'ta yayınlanan kararnamede kadınlar, erkek vasileri olmadan pasaportları ile yurt dışına seyahat etme konusunda hak tanınması öngörülmüştü. Yeni düzenleme ile kadınlar, erkek vasileri olmadan yurt dışına seyahat edebilecek. Bu gelişme, ülke tarihinde bir ilk olma özelliği gösteriyor.

Yapılan düzenlemede kadınların ikamet adresinin erkeğin ikamet adresi olma zorunluluğu da ortadan kaldırdı. Kadınlar, bu düzenleme ile doğum, evlilik, boşanma ve resmi aile evraklarının çıkarılması ile küçük çocukların vesayetinin alınması haklarına da sahip oldu.

VASİLERİNDEN İZİN ALMALARI GEREKİYORDU

Söz konusu düzenleme, uygulamaya konulmadan önce 21 yaş altı erkeklerin ve tüm kadınların yurt dışına çıkabilmeleri için vasilerinden izin almaları gerekiyordu.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Son yılların birbirine en yakışan dizi çiftleri
  Son yılların birbirine en yakışan dizi çiftleri

  Televizyon dizilerinin hikayeleri, dekorları ve müzikleri bizim için her zaman etkileyici olmuştur. Bunlar kadar diziyi dikkat çekici kılan diğer bir önemli detay ise dizideki uyumlu başrol çiftler. Bazı dizilerde oyuncuların kimyaları birbirine o kadar uyuyor ki hikayenin ve yapımın da önüne geçerek efsaneleşip yıllar yılı akıllara kazınıyor.

  19.11.2019 15:00
 • Bebek banyosu hakkında merak edilen her şey!
  Bebek banyosu hakkında merak edilen her şey!

  "Vücudumuzun en büyük organı sayılan cildimizin bebekler için önemi, bir örtü olmaktan çok daha fazlasıdır. Yeni doğan bir bebeğin derisi; duyarlı, ince ve kolay zedelenir yapıdadır. Bu nedenle; yıkanması ve bakımı da ayrı bir özen gerektirmektedir" diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu açıkladı...

  18.11.2019 10:09
 • 11-17 Kasım haftalık burç yorumları
  11-17 Kasım haftalık burç yorumları

  Haftaya yüz yılda 13 defa olan Merkür Tutulması ile başlıyoruz. Bu hafta iletişim ve internet sorunları artabilir. Ancak gökyüzündeki koruyucu bir etki sebebiyle, olaylar geçen haftaya göre daha yumuşak geçişli olabilir.

  11.11.2019 09:30