Kadınlar artık izinsiz seyahat edebilecek! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
21.08.2019 14:53

Kadınlar artık izinsiz seyahat edebilecek!

Suudi Arabistan yönetimi, yasal düzenleme yaparak kadınların erkek vasilerinin izni olmadan yurt dışına seyahat edebilmelerine izin verdi. Bu gelişme, ülke tarihinde bir ilk olma özelliği gösteriyor.

Haber: Kadınlar artık izinsiz seyahat edebilecek!

Suudi Arabistan yönetimi kadınların artık erkek vasileri olmadan yurt dışı seyahatine çıkabileceğini duyurdu. Söz konusu düzenleme ülke genelindeki şubelerde uygulamaya konuldu.

ÜLKE TARİHİNDE BİR İLK

Suudi Arabistan haber ajansı SPA'nın resmi makamlara dayandırdığı habere göre, Suudi Arabistan'da kadınlar artık yurt dışına vasileri olmadan çıkış yapabilecek.

Suudi Arabistan'da 2 Ağustos'ta yayınlanan kararnamede kadınlar, erkek vasileri olmadan pasaportları ile yurt dışına seyahat etme konusunda hak tanınması öngörülmüştü. Yeni düzenleme ile kadınlar, erkek vasileri olmadan yurt dışına seyahat edebilecek. Bu gelişme, ülke tarihinde bir ilk olma özelliği gösteriyor.

Yapılan düzenlemede kadınların ikamet adresinin erkeğin ikamet adresi olma zorunluluğu da ortadan kaldırdı. Kadınlar, bu düzenleme ile doğum, evlilik, boşanma ve resmi aile evraklarının çıkarılması ile küçük çocukların vesayetinin alınması haklarına da sahip oldu.

VASİLERİNDEN İZİN ALMALARI GEREKİYORDU

Söz konusu düzenleme, uygulamaya konulmadan önce 21 yaş altı erkeklerin ve tüm kadınların yurt dışına çıkabilmeleri için vasilerinden izin almaları gerekiyordu.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'