Kadın Hastalıklarında Laparoskopik Cerrahi Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Kadın Hastalıklarında Laparoskopik Cerrahi

Teknolojideki ilerlemelerle birlikte gelişen kamera sistemleri, cerrahi alanındaki uygulamalara da yenilikler getirdi. Laparoskopik cerrahi uygulamalarında, açık cerrahide kullanılmayan kamera ve ışık sistemleriyle karına bir santim kesi ile girilerek gerekli cerrahi işlemlerin gerçekleştirilebilmektedir. Hatta üç boyutlu kamera sistemleri de bu alanda kullanılan yöntemler arasındadır.

Haber: Kadın Hastalıklarında Laparoskopik Cerrahi


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Gamze Sinem Çağlar, kadın hastalıklarında laparoskopik cerrahi yöntemi hakkında bilgi verdi. 

Laparoskopik Cerrahinin Avantajları

Açık cerrahi ile yapılan pek çok ameliyatın laparoskopikcerrahiyle yapılması hastaya pek çok avantaj sağlıyor. Laparoskopik cerrahide enfeksiyon riski minimum, ağrı çok çok daha az, hastanın yatış süresi ve evine/işine dönüş süresi ise oldukça kısa olmaktadır. Bu sebeple laparoskopi, kadın hastalıklarında cerrahi gereksinimi olan hastalara mutlaka sunulması gereken bir opsiyon olmalıdır. Bu durumunda istisnaları elbette mevcuttur. Bunlar arasında ilk akla gelen durumlar çok büyük myomlar veya fazla sayıda myomunvarlığı ya da kanser hastaları olup, bu hastalara laparoskopikcerrahi uygulanamaz. Ek olarak kişinin kalp ve akciğerde meydana gelmiş mevcut bazı hastalıkları bu yöntemin uygulanmasına olanak vermeyebilir. 

Laparoskopik cerrahi uygulamalarında tıbbı cihaz ve donanımın önemli olduğu kadar bu konudaki cerrahi eğitim de önemlidir. Ülkemizde çoğu uzmanlık eğitimi veren merkezde endoskopik cerrahide eğitimde yer almaktadır. Bu konuda eğitimli uzman doktor sayısı arttıkça bu yönteme ulaşan hasta sayısı da artacaktır. 

Kadın Doğum Hastalıklarında Laparoskopik Cerrahinin Kullanımı 

Laparoskopi; teşhis, tedavi veya her ikisi de için de uygulanabilen bir yöntemdir. Laparoskopi yardımıyla teşhis edilebilecek durumlar şunlardır:

• Endometriyozis

• Myomlar

• Yumurtalık kistleri veya tümörleri

• Ektopik gebelik

• Pelvik abse

• Kısırlık nedenleri

• Pelvik inflamatuar hastalık v.b. 

Laparoskopik yöntemle tanısı konulan bu hastalıklar aynı seansta tedavide edilebilmektedir. Tedavi amacı ile uygulandığında laparoskopi ile 

 

• Yumurtalıkların çıkarılması

• Rahmin çıkarılması

• Yumurtalık kistlerinin alınması

• Myomların alınması

• Tüplerin açılması

• Tüplerin çıkarılması

• Karın içi yapışıklıkların açılması

• Endometriozis tedavisi 

• Endometrial kist çıkarılması ve daha pekçok işlem yapılabilmektedir. 

Laparoskopi hemen hemen her zaman genel anestezi altında yapılır. Bazı laparoskopik işlemlerde hastanın aynı gün evine gitmesi mümkündür. Elbette bazı vakalarda hastanede 1-2 gün yatış da gerekebilir. 

Ameliyat sonrası, göbekte hassasiyet oluşabilir ve hasta, kesi yapılan bölgelerde orta dereceli bir ağrı hissedebilir. İşlemden 3-5 saat sonra hasta ayağa kalkar ve gezmeye başlar. Taburcu olurken hekimler, antibiyotik veya hastanın ağrısını hafifletmek için ağrı kesici ilaçlar reçete edebilirler. Taburculuk sürecinde evde bir süre dinlenilmeli ve ağır aktiviteler yapmaktan kaçınılmalıdır. Genellikle 1 haftanın sonunda hasta, günlük işlerini gerçekleştirilebilecek duruma gelmiş olur.

Laparoskopik cerrahi genellikle hasta memnuniyeti yüksek, kolay tolere edilebilen cerrahi işlemler olarak size sunulabilir. Cerrahi bilgilendirmede uygulamayı yapacak hekimden laparoskopik cerrahi ile ilgili bilgi almayı lütfen unutmayınız. 

 

Prof. Dr. Gamze Sinem Çağlar
.Kaynak: Pembenar

7.8.2018 13:45 [11122628]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Uyurken Cilt Kırışıklığını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?
  Uyurken Cilt Kırışıklığını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

  Yüzüstü ve yan uyumak yüzde kırışıklıklara neden oluyor. Yatış pozisyonundan dolayı yüzde oluşan kırışıklıkların botoks ya da dolguyla tedavisinin olmadığını ifade eden Dr. Başar Kaya, bunu önlemek amacıyla bu şekilde yatan kişilere ilginç bir tavsiyede bulundu.

  10.12.2018 16:43
 • 2019'un Beslenme Trendleri
  2019'un Beslenme Trendleri

  Tüm canlılar için en temel ihtiyaçlardan biri olan beslenme ihtiyacı, yıllar içinde değişen koşullarla birlikte birçok farklı tarz yarattı. Çoğu insan “sağlıklı beslenme” kaygısı taşımaya başladı ve birçok yeni yöntem gün yüzüne çıktı. Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, yeni dönem beslenme trendlerini anlattı.

  10.12.2018 16:43
 • Evde Tavuk Döner Nasıl Yapılır?
  Evde Tavuk Döner Nasıl Yapılır?

  Evde tavuk döner yapmaya ne dersiniz? Dışarıda yediğiniz tavuk döneri aratmayacak, mükemmel bir tavuk döner tarifi paylaşıyoruz. Peki, evde tavuk döner nasıl yapılır? İşte tavuk döner tarifi...

  10.12.2018 16:43
 • Kelimelerin Gücünü Keşfet
  Kelimelerin Gücünü Keşfet

  İnsanoğlu ağzından çıkan cümlelerin, beyninden geçen düşüncelerin bütün evreni dolaşıp tekrar onlara geri döndüğünü bilse eminim çok daha dikkatli olurdu. (Albert Einsteine)

  10.12.2018 14:34
 • Bacaklardaki Varisler Tehlikeli Midir?
  Bacaklardaki Varisler Tehlikeli Midir?

  Prof. Dr. Semih Barlas, bu soruya “evet” yanıtını veriyor. Barlas, varislerin ‘venöz yetmezlik’ denen hastalık sürecinin bir parçası olduğunu; mutlaka bu konuda deneyimli bir kalp damar cerrahı tarafından değerlendirilmesi gerektiğini dile getiriyor.

  10.12.2018 13:58