Jilet Tahrişlerini Önleyen Doğal Yöntemler Haberi - yenikadin.com
27.02.2019 15:28

Jilet Tahrişlerini Önleyen Doğal Yöntemler

Jiletin tahriş ettiği cildinizi, pratik ve doğal yöntemlerle koruyabilirsiniz.

Haber: Jilet Tahrişlerini Önleyen Doğal Yöntemler

Jiletle istenmeyen tüylerden kurtuluyorsunuz ama jiletin tahriş etkisinden kurtulamıyorsunuz. Doğal çözümlerle jiletin, tahriş, kızarıklık ve şişme gibi olumsuz etkilerinden kurtulabilirsiniz.

ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ağacı yağının antibiyotik ve antiseptik özelliği, tahriş olmuş ciltleri iyileştirmek için etkili bir çözüm aracıdır.

Çay ağacı yağını, tahriş olan bölgeye damlatın ve hafifçe masaj yapın. Bu işlem, kızarıklığı, tahrişi ve şişliği giderecektir.

SICAK KOMPRES

Cildin tahriş olmasını engellemek için tıraş öncesi de hazırlık yapmanız gerekiyor. Uygulama yapacağınız bölgeye nemli ve sıcak bir havlu koyun. 5-10 dakika bekletin. Bu işlem, gözeneklerin açılmasını sağlayacak ve tıraşın cilde zarar vermesini engelleyecektir.

ŞEKER

Tüyleri jiletle alırken derinin altına sıkışan kıllar nedeniyle kanamalar oluşabilir. Tıraş edilecek bölgeyi, tıraş işleminden önce şekerle ovarsanız, ölü deriler gider ve kıl dönmesi sorunu en aza iner. Bu da kanama sorunu yaşamanızı engeller.

LİMON

Limon suyu ile jiletin tahriş etkisinden kurtulmakla kalmaz; aynı zamanda oluşabilecek enfeksiyon risklerini de en aza indirmiş olursunuz.

Taze bir limonu ikiye bölüp küçük kaseye sıkın. Temiz bir top pamuk vasıtası ile limon suyunu tahriş olan bölgeye sürün. Sonra soğuk suyla uygulama yaptığınız bölgeyi durulayın.

TUZ

Tuzun şişliği azaltma, tahrişi giderme ve kan dolaşımını artırma gibi özellikleri vardır.

Bir su bardağı ılık suya, 2 yemek kaşığı tuz ekleyin ve karıştırın. Pamuğu tuzlu su karışımına batırın ve cildinizin tahriş olan bölgesine sürün.

ALOE VERA

Antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri olan aloe verayı tahriş olan bölgeye günde iki defa masaj yaparak uygulayın. Tahriş geçene kadar uygulamayı devam ettirin.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Probiyotikli cilt maskesi ile gençleşin!Probiyotikli cilt maskesi ile gençleşin!

  Sağlıklı,güzel ve genç bir cilde sahip olmayı herkes ister.Ancak birçok faktör cilt sağlığını olumsuz yönde etkiler.Dr.Fevzi Özgönül,cilt gençleşmesi ve güzelliği için Probiyotikli cilt maskesi tarifi konusunda bilgiler verdi.

 • Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 26 Ekim - 1 Kasım haftasında burçları neler bekliyor?

 • Online eğitimde çocukları tehdit eden 10 sorunOnline eğitimde çocukları tehdit eden 10 sorun

  Covid-19 ile mücadele sürecinde halen çoğu öğrenci evden online eğitim görmeye devam ederken, özellikle ilk ve ortaokul çocuklarının evde geçirdikleri uzun saatler ebeveynlere başlı başına sorumluluklar yüklüyor. Zira bu süreçte çocuklarda bazı kurallara dikkat edilmezse ileride çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir!

 • Mamografi hakkında 10 soru 10 cevapMamografi hakkında 10 soru 10 cevap

  Anadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Muhittin Mümtaz Özarar, Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında mamografi ile ilgili sık sorulan 10 soruyu şöyle yanıtladı...

 • Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?

  Kredi kartı hesap kesim tarihinden hemen sonra ya da yüklü bir taksidin sona ermesinin ardından yapılan alışverişler, en fazla pişmanlık duyulanlar oluyor.