Kahramanmaraş'ta Jandarma Olmak İsteyen Genç, Organlarının Ters Olduğunu Öğrendi Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Kahramanmaraş'ta Jandarma Olmak İsteyen Genç, Organlarının Ters Olduğunu Öğrendi

Kahramanmaraş'ta yaşayan genç bir vatandaş, jandarma uzman erbaşlık için sağlık raporunu almaya gittiği hastanede iç organlarının ters yerde olduğunu öğrendi. Kalbi sağ tarafta olan ve diğer iç organları da normal insanlara göre ters yerde olan genç vatandaş, bu nedenle jandarma uzman erbaşlığına alınmadı.

Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde yaşayan Mehmet Köroğlu (27), jandarma uzman erbaşlık sınavında sağlık raporunu almak için gittiği hastanede iç organlarının ters yerde olduğunu öğrendi. Tüm sınavları başarıyla geçmesine rağmen, organlarının yerinin ters olmasından dolayı elendiğini belirten Köroğlu, "Bunun bir çözüm yolunun bulunması, yetkililerin buna bir el atması lazım" dedi.

TÜM SINAVLARI KAZANDI

Andırın'da 3 çocuklu ailenin en küçüğü olan Mehmet Köroğlu, çok sevdiği askerlik hayalini gerçekleştirmek için nisan ayında jandarma uzman erbaşlık için başvuru yaptı. Adana'da girdiği tüm sınavları kazanan Köroğlu, sağlık raporu alması için Osmaniye Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Hastanede ultrasona giren Köroğlu'nun tıptaki karşılığı 'Situs inversus totalis incidence' olan organlarının ters olduğu ortaya çıktı. Kalbi sağ tarafta olan ve diğer iç organları da normal insanlara göre ters yerde olan Mehmet Köroğlu, bu nedenle jandarma uzman erbaşlığı alınmadı.

''ŞU AN KALBİN ATMIYOR''

Mehmet Köroğlu, organlarının ters yönde olduğunu duyunca önce inanamadığını söyledi. Köroğlu, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Ultrasonu çeken kişi sol tarafa baktığında 'Şu an kalbin atmıyor' dedi ve o anda bir şok geçirdim. Sonra sağ tarafa bakınca kalbimin sağ tarafta olduğunu söyledi. Ben o an inanamadım şaka yapıyor sandım sonra diğer organlarıma baktığında da onların da ters olduğunu söyledi. Bunun, uzmanlık için engel olduğunu söylediler ve bir hayalim yıkılmış oldu. Bir şekilde askeriyeye girip o üniformayı giymek istiyordum üzerime ama bunu elde edemedim."

''YETKİLİLERİN EL ATMASI LAZIM''

Kendisi gibi ailesinin de ilk başta inanmadığını, raporu görünce de çok şaşırdıklarını ifade eden Köroğlu, kendisine bu durumun jandarma astsubaylık için engel olmadığını söylendiğini ancak astsubaylık için sevk edildiği Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde de aynı teşhisin konulması üzerine astsubaylıktan da elendiğini söyledi.

Uzman erbaşlık sınavında 400 metre koşuyu birincilikle bitirdiğini, barfiks, mekik gibi diğer sporları da başarıyla tamamladığını ifade eden Mehmet Köroğlu, astsubaylığın spor mülakatından da 95 puan aldığını belirtti. Organlarının ters olmasının bir engel olmadığı için spor mülakatlarını başarıyla geçtiğini kaydeden Köroğlu, şunları söyledi:

"Doktorlar 'Sağlık açısından hiçbir zararı yok, bu şekilde ömür boyu yaşayabilirsin. Sana bir sıkıntısı olmaz' dediler ama benim hayalim olan her şeyden mahrum bırakıyor bu durum. Bu durumdan dolayı bütün yollarım kapanmış gözüküyor. Ne yapacağımı bilmiyorum, istediğim mesleğe bir türlü ulaşamıyorum. Bunun bir çözüm yolunun bulunması, yetkililerin buna bir el atması lazım."

''ASKERLİK EN BÜYÜK HAYALİMDİ''

Ağabeylerinden birinin jandarma uzman çavuş, diğerinin polis olduğunu belirten Mehmet Köroğlu, "Askerlik ve polislik bizler için çok önemlidir, değerlidir. O nedenle çocukluğumdan bu yana asker olmanın, o üniformanın altında vatanıma hizmet etmenin hayalini kuruyordum tıpkı uzman çavuş ağabeyim gibi. Ama 27 yaşında öğrendiğim ve bugüne kadar da sağlık açısından hiçbir problem yaşamadığım organlarımızın yerlerinin ters olması nedeniyle en büyük hayalim yıkıldı. Hayallerimin gerçekleşmesi için yetkililerden yardım bekliyorum" dedi.

(Doğan Haber Ajansı) 15.9.2018 10:55 [11235264]

Ziyaretçi yorumları

 • Yorum yazmak için tıklayın
 • MEMATİ - 17 Eylül 2018 Pazartesi

  saglık raporu beni de yaktı
 • ESMER BAŞARAN - 17 Eylül 2018 Pazartesi

  BEYİN DOĞRU YERDE DİĞER ORGANLARI TAKLA ATMIŞ :) TAKLACİ SENİ
 • CİĞERİM - 16 Eylül 2018 Pazar

  Beyni çalışıyor sorun yok 95 almış
 • ALİCAN - 16 Eylül 2018 Pazar

  yaralanıp müdahale edilmesi durumunda yapılacak hata canına malolabilir. aklıma gelen bu. hakkında hayırlısı olsun üzücü durum
 • AHMET - 16 Eylül 2018 Pazar

  İç organlar sağlıklı ve düzgün işlevini yerine getirdikten sonra bir sıkıntı olmasa da doktorlar ilgili mevzuat karşısında olur raporu veremez. Sağlam insanlar da ansızın kalp krizinden ölse de buna gizli denilir ama böyle vakalarda yarın bir gün bir şey olursa sorumlu doktor olacağından hiç bir doktorda bu sorumluluğu almaz ancak konuyu Sağlık Bakanlığı araştırıp bu tip insanlarda normal insan olarak kabül edildiğine dair bir mevzuat yasa, yönetmelik tüzük adı her neyse bu yönde adım olursa
 • OIIPIOPIO - 16 Eylül 2018 Pazar

  ulan buna bile gülenler var yazıkk
 • ADİYAMANLİ - 16 Eylül 2018 Pazar

  İddaya girsin daha fazla kazanir saka bir yana o meslek para icin yapilmaz vatan sevdasi yaptirir
 • F.B - 16 Eylül 2018 Pazar

  olay cok basıt bu kardesımız askerlıgını yapıyor da sen yapamazsın demıyorlar. o zaman yapılmıs olan askerlıgının tazmınatını versınler.
 • SSK EMEKLİSİ - 16 Eylül 2018 Pazar

  BEN BURADAN SORUYORUM BU KARDEŞİMİZ NORMAL ASKERLİĞİNİ YAPMIŞ MI ? YAPMIŞSA NASIL YAPMIŞ NORMAL ASKERLİĞİNİ YAPABİLİYORSA NEDEN UZMAN OLAMIYOR ?
 • MİSAFİR - 16 Eylül 2018 Pazar

  iÇ ORGANLARIN FARKLI YERLERDE OLMASI HAREKET VE SAĞLIK AÇISINDAN HİÇBİR ENGEL OLUŞTURMAZ. .

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

Yeni Haberler

 • Düşük Tansiyonlulara Özel ÖnerilerDüşük Tansiyonlulara Özel Öneriler “Benim tansiyonum hep düşük” diyorsanız, tansiyon hastası olma riskiniz de düşük demektir. Ama bir grup düşük tansiyonlu bu kadar şanslı değil! Tansiyon hastası olmasalar bile yorgunluktan bulantıya, çarpıntıdan bayılmaya kadar varan günlük hayatlarını ve hayat kalitelerini etkileyebilen sorunlar yaşayabiliyorlar. Peki, düşük tansiyonla yaşamanın sırları neler? Kardiyoloji Uzmanı Dr. Yeşim Yılmaz Can bu kişilere yönelik genel ve acil durumlardaki yapabilecekleri konusunda önerilerde bulunuyor.
 • 6. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 23 Eylül'de6. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 23 Eylül'de 2013 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl 6’ncı etkinliğiyle tüm şehir kadınlarını bisikletleriyle birlikte buluşma noktalarına davet ediyor.
 • Tükenmez Kalem Nasıl Çıkar?Tükenmez Kalem Nasıl Çıkar? Tükenmez kalem lekesi en zor çıkan lekelerden biridir. Özellikle kıyafetlerinize sık sık bulaşan tükenmez kalemi nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız, bu haberimiz sizin için. Gömlekten, pantolondan, halıdan, kumaştan, koltuktan tükenmez kalem lekesini çıkarmak için pratik ve kolay yöntemleri paylaştık. Peki, tükenmez kalem nasıl çıkar?
 • Japon Yapıştırıcısını Elinden Çıkaramayınca...Japon Yapıştırıcısını Elinden Çıkaramayınca... Japon yapıştırıcısı özellikle ele yapıştığında çıkarması oldukça zor olur. Japon yapıştırıcısı uygun yöntemlerle çıkarılmadığında cildinizde hasar meydana getirebilir. Japon yapıştırıcısı yapıştığı yüzeyde kırılmaz bir bağ oluşturması anlamına gelse de, bu bağı güvenli bir şekilde kırabileceğiniz yollar vardır. Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar, Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar sorularının cevapları haberimizde…
 • Çocukları Kamburluktan Korumanın 7 Püf NoktasıÇocukları Kamburluktan Korumanın 7 Püf Noktası Okulların açılması ile birlikte çocukların taşıdığı ağır sırt çantaları kamburluğa sebep oluyor. Duruş bozuklukları içerisinde Skolyoz kadar farkında olunmasa da, “kamburluk” ta çocukların omurga yapısını son yıllarda artan oranlarda etkiliyor.