İyimserler daha uzun yaşıyor Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
31.08.2019 08:47

İyimserler daha uzun yaşıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırmada iyimser insanların daha uzun yaşadığı ortaya koyuldu.

Haber: İyimserler daha uzun yaşıyor

Boston Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmada onbinlerce kadın ve erkeğin yimserlik seviyeleri, genel sağlık durumları, spor, diyet, alkol ve sigara alışkanlıkları mercek altına alındı.

KADINLAR 10, ERKEKELR 30 YIL GÖZLEMLENDİ

Hastanelerde sürdürülen araştırmada erkekler 30, kadınlar 10 yıl boyunca gözlemlendi. İyimser insanların diğer insanlara göre 11-15 yıl daha fazla yaşadığı ve 85 yaşına kadar yaşama ihtimallerinin diğer insanlara göre daha fazla olduğu ortaya konuldu.

SORUNLARI DAHA KOLAY ÇÖZÜYORLAR

Araştırma ekibinde yer alan Lewina Lee, İlk verilerin, daha iyimser insanların hedeflerini gerçekleştirmek için öz güvenlerinin olduğunu, problemleri daha kolay çözdüklerini, bunun da duygularını ve stres seviyelerini daha iyi kontrol edebildiklerini gösterdiğini ifade etti.

"SAĞLIKLI YAŞLANMAYA KATKI SAĞLAYABİLİR"

Lee, araştırma sonuçlarını yorumlayarak "Denek gruplarından rastgele alınan veriler, güzel bir gelecek hayal etmenin veya daha yoğun 'bilişsel davranışçı terapi'nin iyimserlik seviyesinin arttığını gösteriyor. Sürekli olumsuzlukları düşünmekten kaçınmak stresle başa çıkmak için sıradan bir mekanizma olabilir. Bulgularımıza göre iyimserlik, insan ömrünü uzatarak sağlıklı yaşlanmaya katkı sağlayabilir." dedi.

NASIL DAHA İYİMSER OLUNABİLİR?

Northumbria Üniversitesi bilim insanlarından Michael Smith, günde 20 dakika yazı yazmanın, resim yapmanın, müzik dinlemenin, kitap okumanın ve aşık olmanın iyimserliği artırabileceğini ifade etti. Smith, iyimser olmak için pozitif varsayımlar yapmanın ve olumlu kelimeler kullanmanın gerekliliğine işaret etti.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Aç karnına bunları asla yapmayın!
  Aç karnına bunları asla yapmayın!

  Aç karnına yaptığınız bazı şeyler sağlığınız için ciddi riskler oluşturuyor olabilir. Size olağan gibi gelen ve günlük rutinlerinize dönüşen bazı davranışları sağlığınız için terk etmeli ve sağlığınızı korumalısınız.

  2 saat önce..
 • Sabahları kolay uyanmanızı sağlayacak 3 hareket
  Sabahları kolay uyanmanızı sağlayacak 3 hareket

  Yoğun iş temposu ve koşturmacada çoğu zaman güzel dinlenip kaliteli bir uyku çekemiyoruz. Durum böyle olunca da sabahları berrak bir zihinle ve iyi dinlenmiş bir vücutla uyanmakta zor olabilir.

  14.9.2019 15:17
 • Haftada 2 kilo verdiren sonbahar diyeti
  Haftada 2 kilo verdiren sonbahar diyeti

  Yaz boyunca tatil yaptınız ve beslenme alışkanlıklarınız biraz önemini kaybetti. Merak etmeyin sonbahar diyeti ile yazın değişen beslenme dengesini tekrar sağlıklı hale getirebilirsiniz.

  14.9.2019 11:47
 • Tatil sorunu: Çatlamış ayaklara cilt bakımı
  Tatil sorunu: Çatlamış ayaklara cilt bakımı

  Plajda tuzlu suya ve kuma maruz kalan ayaklarınız, yoğun güneşin de etkisiyle kuruma ve çatlama gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Bu sorunlardan kurtulmak için pratik bakım uygulamaları ile sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

  14.9.2019 08:56
 • Mutfak sorunsalı: Kızartma yağı kaç defa kullanılır?
  Mutfak sorunsalı: Kızartma yağı kaç defa kullanılır?

  Kızartma yağını en fazla kaç defa kullanmanız gerektiğini bildiğinizde sağlığınız için ciddi riskler oluşturacak durumlardan kurtulmuş olursunuz.

  13.9.2019 16:05