İyimserler daha uzun yaşıyor Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
31.08.2019 08:47

İyimserler daha uzun yaşıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırmada iyimser insanların daha uzun yaşadığı ortaya koyuldu.

Haber: İyimserler daha uzun yaşıyor

Boston Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmada onbinlerce kadın ve erkeğin yimserlik seviyeleri, genel sağlık durumları, spor, diyet, alkol ve sigara alışkanlıkları mercek altına alındı.

KADINLAR 10, ERKEKELR 30 YIL GÖZLEMLENDİ

Hastanelerde sürdürülen araştırmada erkekler 30, kadınlar 10 yıl boyunca gözlemlendi. İyimser insanların diğer insanlara göre 11-15 yıl daha fazla yaşadığı ve 85 yaşına kadar yaşama ihtimallerinin diğer insanlara göre daha fazla olduğu ortaya konuldu.

SORUNLARI DAHA KOLAY ÇÖZÜYORLAR

Araştırma ekibinde yer alan Lewina Lee, İlk verilerin, daha iyimser insanların hedeflerini gerçekleştirmek için öz güvenlerinin olduğunu, problemleri daha kolay çözdüklerini, bunun da duygularını ve stres seviyelerini daha iyi kontrol edebildiklerini gösterdiğini ifade etti.

"SAĞLIKLI YAŞLANMAYA KATKI SAĞLAYABİLİR"

Lee, araştırma sonuçlarını yorumlayarak "Denek gruplarından rastgele alınan veriler, güzel bir gelecek hayal etmenin veya daha yoğun 'bilişsel davranışçı terapi'nin iyimserlik seviyesinin arttığını gösteriyor. Sürekli olumsuzlukları düşünmekten kaçınmak stresle başa çıkmak için sıradan bir mekanizma olabilir. Bulgularımıza göre iyimserlik, insan ömrünü uzatarak sağlıklı yaşlanmaya katkı sağlayabilir." dedi.

NASIL DAHA İYİMSER OLUNABİLİR?

Northumbria Üniversitesi bilim insanlarından Michael Smith, günde 20 dakika yazı yazmanın, resim yapmanın, müzik dinlemenin, kitap okumanın ve aşık olmanın iyimserliği artırabileceğini ifade etti. Smith, iyimser olmak için pozitif varsayımlar yapmanın ve olumlu kelimeler kullanmanın gerekliliğine işaret etti.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Kadınlarda görülen bu belirtiler kanser habercisiKadınlarda görülen bu belirtiler kanser habercisi

  Söz konusu kadınlar olduğunda birçok belirti bazı kadın hastalıklarına işaret edebiliyor. Özellikle de günlük hayatın yoğunluğu içinde gözden kaçırılan bu belirtiler çoğu zaman önemsenmese de ciddi bir hastalığın habercisi olabiliyor.

 • Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!

  Günümüzde çekirdek aile sayısı giderek artmaktadır. Ancak buna rağmen, aile büyüklerinin de aynı evi paylaştığı aile tipleri devam etmektedir. Çocukların bakımı için alınan aile büyükleri desteği de ailedeki kişi sayısını artırmaktadır.

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor