İyimserler daha uzun yaşıyor Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
31.08.2019 08:47

İyimserler daha uzun yaşıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırmada iyimser insanların daha uzun yaşadığı ortaya koyuldu.

Haber: İyimserler daha uzun yaşıyor

Boston Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmada onbinlerce kadın ve erkeğin yimserlik seviyeleri, genel sağlık durumları, spor, diyet, alkol ve sigara alışkanlıkları mercek altına alındı.

KADINLAR 10, ERKEKELR 30 YIL GÖZLEMLENDİ

Hastanelerde sürdürülen araştırmada erkekler 30, kadınlar 10 yıl boyunca gözlemlendi. İyimser insanların diğer insanlara göre 11-15 yıl daha fazla yaşadığı ve 85 yaşına kadar yaşama ihtimallerinin diğer insanlara göre daha fazla olduğu ortaya konuldu.

SORUNLARI DAHA KOLAY ÇÖZÜYORLAR

Araştırma ekibinde yer alan Lewina Lee, İlk verilerin, daha iyimser insanların hedeflerini gerçekleştirmek için öz güvenlerinin olduğunu, problemleri daha kolay çözdüklerini, bunun da duygularını ve stres seviyelerini daha iyi kontrol edebildiklerini gösterdiğini ifade etti.

"SAĞLIKLI YAŞLANMAYA KATKI SAĞLAYABİLİR"

Lee, araştırma sonuçlarını yorumlayarak "Denek gruplarından rastgele alınan veriler, güzel bir gelecek hayal etmenin veya daha yoğun 'bilişsel davranışçı terapi'nin iyimserlik seviyesinin arttığını gösteriyor. Sürekli olumsuzlukları düşünmekten kaçınmak stresle başa çıkmak için sıradan bir mekanizma olabilir. Bulgularımıza göre iyimserlik, insan ömrünü uzatarak sağlıklı yaşlanmaya katkı sağlayabilir." dedi.

NASIL DAHA İYİMSER OLUNABİLİR?

Northumbria Üniversitesi bilim insanlarından Michael Smith, günde 20 dakika yazı yazmanın, resim yapmanın, müzik dinlemenin, kitap okumanın ve aşık olmanın iyimserliği artırabileceğini ifade etti. Smith, iyimser olmak için pozitif varsayımlar yapmanın ve olumlu kelimeler kullanmanın gerekliliğine işaret etti.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Son yılların birbirine en yakışan dizi çiftleri
  Son yılların birbirine en yakışan dizi çiftleri

  Televizyon dizilerinin hikayeleri, dekorları ve müzikleri bizim için her zaman etkileyici olmuştur. Bunlar kadar diziyi dikkat çekici kılan diğer bir önemli detay ise dizideki uyumlu başrol çiftler. Bazı dizilerde oyuncuların kimyaları birbirine o kadar uyuyor ki hikayenin ve yapımın da önüne geçerek efsaneleşip yıllar yılı akıllara kazınıyor.

  19.11.2019 15:00
 • Bebek banyosu hakkında merak edilen her şey!
  Bebek banyosu hakkında merak edilen her şey!

  "Vücudumuzun en büyük organı sayılan cildimizin bebekler için önemi, bir örtü olmaktan çok daha fazlasıdır. Yeni doğan bir bebeğin derisi; duyarlı, ince ve kolay zedelenir yapıdadır. Bu nedenle; yıkanması ve bakımı da ayrı bir özen gerektirmektedir" diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu açıkladı...

  18.11.2019 10:09