İyi Bir Uyku İçin 6 Adımda Yatak Odası Tasarımı Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

İyi Bir Uyku İçin 6 Adımda Yatak Odası Tasarımı

EvimiTasarla.net'in kurucuları Ebru Tamer ve Banu Hatipoğlu, yoğun ve stresli iş temposu, gündelik koşuşturma ve zamana karşı yarışla dolu hayatın üçte birininin uykuyla geçtiği düşünüldüğünde, kaliteli bir uyku için gerekli ortamı hazırlamak gerektiğini, bunun için yatak odası tasarımının büyük önem taşıdığını belirtiyor.

Haber: İyi Bir Uyku İçin 6 Adımda Yatak Odası Tasarımı

SAĞLIKLI AYDINLATMA İÇİN IŞIK KONTROLÜ

Altı adımda sağlıklı bir yatak odası tasarımını gerçekleştirmenin mümkün olduğunu kaydeden Tamer ve Hatipoğlu, iyi bir uyku için öncelikle ışık kontrolünün önemli olduğunu kaydederek şunları belirtiyor: "Yatak odalarındaki aydınlatmaların dim edilebilir, yani kısılabilir olması gerekli. Yatak başucunda düşünülmüş vaviyen anahtarlar da kişiyi rahatlatır. Böylece yattıktan sonra da yatak başucunuzdan ışığınızı açıp kapayabilir veya kısabilirsiniz. Işık rengi olarak daha çok sıcak renkleri tercih etmek gerekir."

YATAK, YORGAN VE NEVRESİM TERCİHİ

İkinci adımın yatak, yorgan ve nevresim seçimi olduğunu ifade eden Tamer ve Hatipoğlu, "İyi bir uyku için yatak seçiminde vücudunuza en uygun yatağı seçmek önemli. Bunun için yeterli bütçe ayrılmalı. Ayrıca yorgan ve nevresim konusunda da hassas davranmak, mevsimsel değişimlere uygun seçimlere dikkat etmek gerekir" uyarısında bulunuyor.

ODA ISISINA DİKKAT

İdeal uyku için en uygun ısının 18-21 derece arasında olduğunu kaydeden Tamer ve Hatipoğlu, şu bilgileri veriyor: "24 derecenin üzeri ciddi rahatsızlık verebilir. Sıcak yaz günlerinde ısıyı düşürmek için kullandığımız klimaların konumları yatağımızın doğrudan karşısında olmamalı. Ayrıca yerden ısıtma kullanılıyorsa boruların yoğunlukta olduğu bölgeye yatak koymamak gerekir. Aksi takdirde tansiyon ve kan dolaşımında problem yaşanabildiği uzmanlar tarafından bildiriliyor. Ayrıca iyi bir uykudan önce odayı doğal olarak havalandırmak taze hava eşliğinde uykuya dalmak oldukça faydalıdır."

DUVAR RENKLERİNİN SEÇİMİ

Yatak odasının renk seçiminin ise odanın aydınlık durumuna göre yapılması gerektiğini söyleyen Tamer ve Hatipoğlu, "Çok aydınlık bir odada koyu renkler belki seçilebilir. Ama az aydınlık bir odada mutlaka çok açık ve pastel renklere gitmek gerekir. Turuncu, kırmızı gibi renkler heyecan aşılayan, uykuyu kaçırabilecek renklerdir. Gül kurusu, açık gri, pastel mavi ve pastel yeşil, lila, krem, bej gibi renkler ise rahatlıkla tercih edilebilir" diyor.

OKUMA KÖŞESİ OLUŞTURUN

İyi bir uyku için yatak odası tasarımında önemli diğer bir kriterin de rahatlık olduğunu belirten Tamer ve Hatipoğlu, şu önerileri yapıyor: "Odanızda sevimli bir okuma köşesi yaratın. Yatak odanızın bir köşesinde böyle bir alan ayıramıyorsanız, yatak başucunuzu buna uygun şekilde düzenleyebilirsiniz. Başucu aydınlatmanız ve hafif müzik dinleyebileceğiniz bir ortam yaratmanız, kısa bir okuma süreciyle beyin dalgalarınızı sakinleştirecek ve sizi uykuya daha iyi hazırlayacaktır."

KENDİNİZİ ŞIMARTMA KÖŞESİ

Yatak odasında kullanıcıyı şımartacak şeylerin bulunduğu bir köşe veya duvar yaratmanın da dekorasyona renk katacağını belirten Tamer ve Hatipoğlu, "Bu köşede sevdiklerinizin resimleri, güzel anılarla dolu seyahat fotoğrafları, sevdiklerinizin size armağan ettiği objeler bulunabilir" diyor.

24.7.2018 11:35 [11079381]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.