İyi Bir Uyku İçin 6 Adımda Yatak Odası Tasarımı Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
24.07.2018 11:35

İyi Bir Uyku İçin 6 Adımda Yatak Odası Tasarımı

EvimiTasarla.net'in kurucuları Ebru Tamer ve Banu Hatipoğlu, yoğun ve stresli iş temposu, gündelik koşuşturma ve zamana karşı yarışla dolu hayatın üçte birininin uykuyla geçtiği düşünüldüğünde, kaliteli bir uyku için gerekli ortamı hazırlamak gerektiğini, bunun için yatak odası tasarımının büyük önem taşıdığını belirtiyor.

Haber: İyi Bir Uyku İçin 6 Adımda Yatak Odası Tasarımı

SAĞLIKLI AYDINLATMA İÇİN IŞIK KONTROLÜ

Altı adımda sağlıklı bir yatak odası tasarımını gerçekleştirmenin mümkün olduğunu kaydeden Tamer ve Hatipoğlu, iyi bir uyku için öncelikle ışık kontrolünün önemli olduğunu kaydederek şunları belirtiyor: "Yatak odalarındaki aydınlatmaların dim edilebilir, yani kısılabilir olması gerekli. Yatak başucunda düşünülmüş vaviyen anahtarlar da kişiyi rahatlatır. Böylece yattıktan sonra da yatak başucunuzdan ışığınızı açıp kapayabilir veya kısabilirsiniz. Işık rengi olarak daha çok sıcak renkleri tercih etmek gerekir."

YATAK, YORGAN VE NEVRESİM TERCİHİ

İkinci adımın yatak, yorgan ve nevresim seçimi olduğunu ifade eden Tamer ve Hatipoğlu, "İyi bir uyku için yatak seçiminde vücudunuza en uygun yatağı seçmek önemli. Bunun için yeterli bütçe ayrılmalı. Ayrıca yorgan ve nevresim konusunda da hassas davranmak, mevsimsel değişimlere uygun seçimlere dikkat etmek gerekir" uyarısında bulunuyor.

ODA ISISINA DİKKAT

İdeal uyku için en uygun ısının 18-21 derece arasında olduğunu kaydeden Tamer ve Hatipoğlu, şu bilgileri veriyor: "24 derecenin üzeri ciddi rahatsızlık verebilir. Sıcak yaz günlerinde ısıyı düşürmek için kullandığımız klimaların konumları yatağımızın doğrudan karşısında olmamalı. Ayrıca yerden ısıtma kullanılıyorsa boruların yoğunlukta olduğu bölgeye yatak koymamak gerekir. Aksi takdirde tansiyon ve kan dolaşımında problem yaşanabildiği uzmanlar tarafından bildiriliyor. Ayrıca iyi bir uykudan önce odayı doğal olarak havalandırmak taze hava eşliğinde uykuya dalmak oldukça faydalıdır."

DUVAR RENKLERİNİN SEÇİMİ

Yatak odasının renk seçiminin ise odanın aydınlık durumuna göre yapılması gerektiğini söyleyen Tamer ve Hatipoğlu, "Çok aydınlık bir odada koyu renkler belki seçilebilir. Ama az aydınlık bir odada mutlaka çok açık ve pastel renklere gitmek gerekir. Turuncu, kırmızı gibi renkler heyecan aşılayan, uykuyu kaçırabilecek renklerdir. Gül kurusu, açık gri, pastel mavi ve pastel yeşil, lila, krem, bej gibi renkler ise rahatlıkla tercih edilebilir" diyor.

OKUMA KÖŞESİ OLUŞTURUN

İyi bir uyku için yatak odası tasarımında önemli diğer bir kriterin de rahatlık olduğunu belirten Tamer ve Hatipoğlu, şu önerileri yapıyor: "Odanızda sevimli bir okuma köşesi yaratın. Yatak odanızın bir köşesinde böyle bir alan ayıramıyorsanız, yatak başucunuzu buna uygun şekilde düzenleyebilirsiniz. Başucu aydınlatmanız ve hafif müzik dinleyebileceğiniz bir ortam yaratmanız, kısa bir okuma süreciyle beyin dalgalarınızı sakinleştirecek ve sizi uykuya daha iyi hazırlayacaktır."

KENDİNİZİ ŞIMARTMA KÖŞESİ

Yatak odasında kullanıcıyı şımartacak şeylerin bulunduğu bir köşe veya duvar yaratmanın da dekorasyona renk katacağını belirten Tamer ve Hatipoğlu, "Bu köşede sevdiklerinizin resimleri, güzel anılarla dolu seyahat fotoğrafları, sevdiklerinizin size armağan ettiği objeler bulunabilir" diyor.Yeni Dekorasyon Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.