İşkolik Olmayı Önlemenin Yolları Haberi - yenikadin.com
16.02.2019 14:49

İşkolik Olmayı Önlemenin Yolları

İşinize çok önem veriyorsanız ve özel hayatınızla işiniz arasındaki çizgiyi koruyamıyorsanız, işkolik olabilirsiniz.

Haber: İşkolik Olmayı Önlemenin Yolları

Kariyeriniz tabi ki çok önemli ancak işkolik olup özel hayatınızı görmezden gelmeyin. İşkolik olmayı önlemenin yolları ile iş ve özel hayat dengesine kavuşabilirsiniz.

KABUL EDİN

Akşam eve geldiğinizde "Patron beni sorar" diye düşünceye kapılıyorsanız kabul edin, işkoliksiniz. İşkolik olmayı engellemek için öncelikle işkolik olduğunuzu kabullenmelisiniz.

TERAPİSTE BAŞVURUN

Sorunlarınızı profesyonel şekilde çözüme kavuşturmak için terapiste başvurun. Birçok insan terapiste gitmeye çekinse de bu en doğru çözümdür.

HAFTA SONUNU KENDİNİZE AYIRIN

Hafta sonunu ailenize ve kendinize ayırın. Telefonu ve bilgisayarı bir kenara bırakın ve ailenizle beraber olmanın tadını çıkarın.

ÖĞLE ARASI VERİN

Öğle yemeklerinizi iş yerinde mi yiyorsunuz, ya da öğle yemeğini hızlı hızlı geçiştiriyor musunuz? Bundan vazgeçin. Öğle arası verin ve öğün atlamayın. Bu sizi hem daha sosyal hem de daha zinde yapacaktır.

ÇALIŞMA SAATLERİNİZİ SINIRLANDIRIN

İşinizin çok olması sebebiyle normalden fazla çalışmak doğru değildir. Sağlığınız için çalışma saatlerini belirlemeniz gerekiyor.

KUSURSUZLUĞU ARAMAKTAN VAZGEÇİN

İnsan olduğunuzu unutmayın. Kimse kusursuz olamaz. Kusursuz olmak için çabalayarak stres olmayın.

RANDEVULARINIZDA DAKİK OLUN

İş sebebiyle randevularını ertelemek ya da randevularınıza geç gitmek hoş olmayacaktır. İş ve randevu takviminizi ayarlayarak özel hayat ve iş hayatı arasında denge oluşturun.

HAYIR DEMEYİ BİLİN

Hayır demek zordur. Ama bu sizi güçlü yapacak. Herkese "evet" diyerek her işi yapabileceğinizi kanıtlamaya çalışmayı bırakın. Kendinizi belirli konularda kısıtlamayı öğrenmelisiniz.

HOBİNİZ OLSUN

Hayat işten ibaret değil. Eve geldiğinizde stresinizi atacak bir hobi, iş stresinden uzak olmanızı sağlayacaktır. Hafta sonları için de keyif aldığınız bir hobi edinmeniz stresten uzaklaşmanızı sağlayacaktır.Yeni Yenikadın Haberleri