İş Yerinde Sağlıklı Beslenmenin 8 Yolu Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

İş Yerinde Sağlıklı Beslenmenin 8 Yolu

Uzm. Dyt. Emel Arslan iş yerinde sağlıklı beslenmenin 8 yolunu anlatıyor.

Haber: İş Yerinde Sağlıklı Beslenmenin 8 Yolu

İş Yerinde Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapmalıyız?

1-DÜZENLİ YEMEK YİYİN

Çalışanların en büyük hatalarından biri düzensiz yemek yemek ve uzun süreli aç kalmaktır. Bu süre zarfında kan şekeri düşer ve bu sebeple konsantrasyon azalır, dikkat dağılır ve bilinç zayıflar. Yani gün boyu zihinsel fonksiyonlarımızın düzgün çalışmasını istiyorsak mutlaka düzenli yemek yemeli ve ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar, taze sebze ve meyveler, yoğurt, süt ve tam tahıllı gıdalar gibi sağlıklı yiyeceklerle ara öğünler yapmalıyız.

2-MUTLAKA PROTEİN VE LİF AĞIRLIKLI BİR KAHVALTI EDİN

Poğaça, börek, açma gibi yüksek karbonhidratlı ve yağlı yiyecekler yerine yumurta, az yağlı peynirler, ceviz/badem/fındık gibi yağlı tohumlar, bol yeşillik ve tam tahıllı gıdalardan oluşan protein ve lif içeriği yüksek bir kahvaltı ile güne başlayın. Bu sayede enerjimiz gün boyu yüksek olacaktır.

3-RAFİNE KARBONHİDRATLARDAN VE İŞLENMİŞ GIDALARDAN UZAK DURUN

Beyaz unlu gıdalar, şeker, tatlılar, bisküvi gibi yiyecekler kan şekerinin daha hızlı düşmesine sebep olur. Ayrıca rafine karbonhidrat tüketimi vücuttaki B grubu vitaminlerin düzeyini düşürdüğü için yorgunluk, uyku hali ve asabiyet gibi durumlar ortaya çıkar. Rafine karbonhidratlar yerine tam tahıllı gıdalar, taze sebze ve meyveler, yulaf gibi lif içeriği yüksek karbonhidratlar tercih edilmelidir.

4-ÖĞLE YEMEKLERİNE DİKKAT

Ofis çalışanları öğle yemeklerinde genellikle fast food tarzı yiyecekler ya da kebap çeşitleri gibi yüksek yağlı yiyecekleri yemeyi tercih ederler. Bunun yerine ızgara çeşitleri yanında salata ya da ızgara sebzeler, pirinç yerine bulgur, karabuğday, kinoa, kepekli makarna gibi sağlıklı karbonhidratlar ve az yağlı yoğurt ayran tercih edilmelidir.

5-MEŞRUBATLARI HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Kolalı/gazlı içecekler, enerji içecekleri, şekerli ve tatlandırıcılı içecekler hem fazla kalori almamıza neden olurlar hem de stresi artırırlar. Bunlar yerine ayran, doğal maden suyu ve su tercih edilmelidir.

6-BOL BOL SU İÇİN

Su düzgün beyin fonksiyonları için oldukça önemlidir. Vücudun hidraysan düzeyindeki %1'lik bir azalma performansımızda %20'lik bir azalmaya yol açabilir. Ayrıca susuzluk kişiyi gergin ve sinirli yapar, konsantrasyonu azaltır.

7-ÇAY VE KAHVE TÜKETİMİNİ AZALTIN

Ofis çalışanları sürekli dinç ve uyanık kalmak adına sürekli çay ve kahve tüketirler. Ancak çay ve kahve fazla tüketildiği takdirde fazla kafein bilinenin aksine stresi artırır ve dikkati dağıtır. Ayrıca bazı vitamin ve minerallerin de emilimlerinin azalmasına neden olur. Siyah çay ve kahve yerine yeşil çay, bitki çayları ve su tercih edilmelidir.

8-HAREKET EDİN

Masanızın başında 2 saatten fazla hareketsiz kalmamaya özen gösterin. Ofis içinde kısa turlar atılabilir. Ayrıca öğle yemeklerini ofise söylemek yerine dışarı çıkarak kısa da olsa yürümenize olanak sağlayın.13.9.2017 12:45 [10022893]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.