İnmemiş Testis Kısırlığa Neden Olur Mu? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

İnmemiş Testis Kısırlığa Neden Olur Mu?

Üroloji & Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Cem Akbal, inmemiş testis hakkında merak edilen soruları sizler için cevapladı.

Haber: İnmemiş Testis Kısırlığa Neden Olur Mu?


İnmemiş testis genitoüriner sistemin en sık karşılaşılan doğumsal anomalisidir. Zamanında doğanlarda %3-6 görülürken bu oran 1 yaşında %1-2 ye düşer. Bu çocukların %25 inde her iki testiste inmemiştir ve %20 sinde testis hiç ele gelmemektedir. 

Her ne kadar doğumsal olsa da 5-8 yaş civarında %3-4 oranında sonradan yukarı çıkmış "ascending" testis ya da yanlış tanı almış hastalarla da karşılaşılmaktadır. Ailesel yatkınlık mevcuttur, inmemiş¸ testisin kardeşte olması 3,5 kat, babada olması 2,3 kat, ikizde olması 10,1 kat bu riski artırmaktadır. 

Testis skrotumda olması gereken yerde değil ise doğumsal ve genetik nedenler yanında testis yüksek ısıya maruz kaldığında sperm üretimi azalır, sperm üreten hücreler zaman içinde özellik değiştirebilir ve kontrolsüz büyüyen hücreler halini alabilir (kanser), spermin olgunlaştığı yer (Epididim) anatomik olarak bozuk olabilir, erkeklik hormonu salgılayan hücreler bu görevlerini yeterince yapamayabilirler. 

İnmemiş testis kısırlık yapar mı?

•Her ikisi inmemiş ve geç ameliyat olmuş hastaların sadece %20 si normal iken, erken zamanda ameliyat olan iki taraflı inmemiş testislerde normal olma olasılığı % 75 e kadar çıkar.

•Tek taraflı İnmemiş testislerde uygun zamanda ameliyat edilirlerse kısırlık oranı normal popülasyon ile aynıdır.

İnmemiş testiste 6 aydan sonra testiste volüm kaybı, 1 yaş sonrası hücrelerde istenmeyen değişiklikler olmaya başlar. Diğer önemli olabilecek komplikasyonlar fıtık ve testis torsiyonudur. 

İnmemiş testisin tanısı fizik muayene ile koyulur

•Testis kendiliğinden olarak torbanın üst yarısına iniyor ama daha aşağıya indirilemiyorsa veya testis torbanın üst yarısına kadar indirilebiliyor ama orada duramayıp yukarı kaçıyorsa buna inmemiş testis denir. 

•Testis torbaya indirilebiliyor ve torbanın üst veya alt yarısında yerini koruyorsa buna retraktil testis denir. Retraktil testislerin %10-50'si yanlışlıkla inmemiş testis tanısı alır. Genelde ameliyata ihtiyaç yoktur ve yıllık takip önerilir. Ancak 3 yılda %32 si inmemiş testis haline gelip cerrahiye ihtiyaç duyabilir. Retraktil testisin iniş olasılığı yaş ilerledikçe azalır. Bunun için yıllık takip önemlidir.

İnmemiş testisin tedavisinde amaç;

•Kısırlık olasılığını azaltmak

•Testis Kanseri riskini azaltmak

•Testiste oluşabilecek bir kitlenin elle tespit edilmesine olanak sağlayacak bir yere testisi yerleştirmek

•Beraberin de olan fıtığı onarmak

•Testis Torsiyonu riskini azaltmaktır.

Ameliyat yaşı 6-12 ay arasında olmalıdır.

• Diğer tedavi yöntemi Hormon tedavisidir. Hormon tedavisi yenidoğanlarda, daha önce başarısız operasyon geçirenlerde, ektopik testis durumlarında, inguinal cerrahi geçirmişlerde, Prune-belly Sendromu olanlarda, endokrinolojik olarak normal puberte sonrası yas¸ grubunda verilmemelidir.

•Başarı % 11 civarındadır ve uzun dönemde testis sağlığı için zararlı olduğuna dair tartışmalar sürmektedir.

Üroloji ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Cem Akbal
.Kaynak: Pembenar

13.6.2018 17:15 [10945879]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Hindistan Cevizi Sütünün Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?
  Hindistan Cevizi Sütünün Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

  Kremsi dokusu ve hafif doğal tatlılığı ile Hindistan cevizi sütü sağlık açısından oldukça faydalı ve lezzetli bir içecektir. Genellikle Hindistan cevizi suyu ile karıştırılan Hindistan cevizi sütü aslında çok farklıdır. Sizlere Hindistan cevizi sütü faydalarını ve Hindistan cevizi sütünün nasıl yapıldığını açıklayacağız. İşte Hindistan cevizi sütünün faydaları ve Hindistan cevizi sütü nasıl yapılır sorusunun cevapları…

  2 saat önce..
 • Kırlangıç Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?
  Kırlangıç Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

  Kırlangıç otu nedir, faydaları nelerdir son zamanlarda sık merak edilen sorulardan birisi. Ülkemizde yetişen ve oldukça şifalı bir bitki olması nedeniyle dikkat çeken kırlangıç otu nedir, faydaları nelerdir bilmiyorsanız artık yeni bir besin ile tanışmanızın tam zamanı. İnsan vücudu için birçok etkisi olan bitkiyi aktarlardan satın alabilir, çay olarak tüketerek tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Peki, kırlangıç otu neden bu kadar merak ediliyor? Kırlangıç otu nedir, faydaları nedir sizler için derledik, işte o maddeler…

  3 saat önce..
 • İdrar Söktürücü Bitkiler
  İdrar Söktürücü Bitkiler

  İdrar söktürücüler vücuttaki fazla su ve sodyumu atmaya yararlar. Vücutta fazla su olması sizi olduğunuzdan kilolu gösterebilir, eklem ağrıları ve yüksek tansiyona sebep olabilir. Bazı otlar ve bitkiler vücuttaki fazla sıvıdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Peki, bu idrar söktürücü bitkiler hangileridir merak ediyor musunuz? Sizin için idrar üretimini arttıran idrar söktürücü bitkileri araştırdık. İşte idrar söktürücü bitkiler…

  4 saat önce..
 • Her Şiddet Uygulayan, Psikiyatrik Hasta Değil!
  Her Şiddet Uygulayan, Psikiyatrik Hasta Değil!

  Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Dilek Meltem Taşdemir Erinç, hayvanlara yönelik şiddet olaylarını değerlendirdi.

  5 saat önce..
 • Ergen Beslenmesinin 10 Önemli Kuralı
  Ergen Beslenmesinin 10 Önemli Kuralı

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan, “Çocukluk çağında alınan kiloları göz ardı etmek, en büyük ebeveyn hatalarından biridir; dedi ve beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

  22.6.2018 12:15