İlkokul bitti, peki ortaokulda bizi neler bekliyor? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

İlkokul bitti, peki ortaokulda bizi neler bekliyor?

Güzel anılar biriktirerek 4 seneyi geride bıraktık. Artık ilkokuldan mezun oluyoruz. Sınıf arkadaşlarımızla, sınıf öğretmenlerimizle hatta belki okulumuzla vedalaşma vakti geldi.

Haber: İlkokul bitti, peki ortaokulda bizi neler bekliyor?

Her veda üzücüdür ve her değişiklik gibi ayrılık da, olgunlaşmak anlamına gelen bir değişim olabilir. Yeni bir dönem, yeni bir okul, yeni arkadaşlıklar ve çoklu öğretmenli düzene geçiş muhakkak ki farklı tedirginlikleri, soruları, acabaları beraberinde getirecektir.

Biz yetişkinler bile yeni bir işe başladığımız ya da yeni bir ortama girdiğimizde aslında cevabını bilmediğimiz birçok soruyu düşünebiliyoruz ve tedirginlik yaşayabiliyoruz. Öğrenciler ise okul kapandığından itibaren bütün yaz tatili sürecini bu sorulara yanıt arayarak geçirebiliyorlar. Yeni sınıfım nasıl olacak, arkadaşlarımla anlaşabilecek miyim, beni sevecekler mi, öğretmenlerim nasıl biri olacak, dersler zor mu olacak? Bu sorular soruldukça bir başka soruyu da peşinden getireceği için çocuklar kendilerini çaresiz hissedebilirler. Bu noktada ailelerine danıştıklarında alınan yanıt eğer boşuna endişelendiği yönündeyse ya da sert bir tavırla gereksiz olduğu söylendiyse ve sorularının cevaplarını net olarak alamadıysa, çocuk bu konuyu kendi içinde çok fazla düşünür. Bu durum onlarda okul fobisi bile oluşturabilmektedir. Bu konu da yapılması gereken temel şey çocukta oluşmuş olan tedirginlikleri sabır ve güven ortamı içerisinde çözmeye çalışmaktır. Söz konusu öğrencinin 10 yaşında bir çocuk olduğunu da unutmadan hareket edersek biz de bu değişimi onlar için daha kolay hale getirebiliriz.

ŞİMDİ ORTAOKULLU OLDUK

Yaz tatili bitiminde o heyecanlı gün geldiğinde genellikle okullarda ilkokuldan ortaokulu geçişi daha kolaylaştırmak adına oryantasyon süreci uygulanır. Okullarda uygulanan oryantasyon sürecinin amacı öğrencilerin okula uyumunu kolaylaştırmaktır. Bu süreçte rehber öğretmen, dersine giren branş öğretmenleri, idari kadro hatta okul personeline kadar çalışan herkes öğrencinin okula uyumu konusunda destek olur. İlk geldiklerinde tuvaletin ya da yemekhanenin yerini bilmemek bile bazen bir kaygı sebebi haline gelebilir. Bu konuda öğrenciye , okulun ve öğretmenlerin tanıtımı yapılır. Öğrencilerle onları bir araya getirici buz kırıcı etkinlikler yapılır. Onlara her an sıkıntısını, üzüntüsünü, sevincini, başarısını paylaşabilecekleri bir rehberlik ve psikolojik danışma servisinin bulunduğu ilgili rehber öğretmen tarafından anlatılır. Oluşabilecek durumlar için yardım isteyebileceği katından sorumlu personel tanıtılır.

Bütün bu işbirliğinin amacı öğrencide okula karşı bir güven ortamı oluşturmaktır.Fakat bu alışma süreci kimi öğrencide ilk gün biterken kimi öğrencide daha uzun sürebilmektedir.Bu konuda öğrenci suçlanmamalı, zorlanmamalıdır. Oryantasyon sürecinde aile tarafından oluşturulan en ufak bir inatlaşma öğrencide okula karşı bir ön yargı oluşturabilmektedir. İletişim kurmak, bunun için de öğrencinin sorununu dinlemek gerekmektedir. Hislerinin anlaşıldığını anlayan çocuk kendisini anlayan kişiye çok daha açık olacaktır. Kendisini daha rahat ifade edecektir. Sorun olarak gördüğü şey sizin için ne kadar ufak olursa olsun çocuk için büyük bir şey olduğu için onu sorun halinde görebilmektedir.

Eğitim-öğretim sistemini idealdeki mesleğe ulaşan bir merdivene benzetirsek ana sınıfı ve ilkokulla ilk iki basamağını tamamlamış üçüncü basamağa ulaşmış durumdayız. Her basamak beraberinde zorlukları ve daha fazla sorumluluğu getirdiği gibi onları hedeflerine bir adım daha fazla yaklaştırmaktadır. Eğitim ailede başlar ve okulla şekillenir. Çocuğun da en büyük destekçisi ailedir. Her ne kadar yoğun çalışsanız da, her ne kadar bazen sabırlarınızı zorlasalar da artık onlarda bir birey. Duygularını düşüncelerini çok daha iyi ifade edip sizlerle paylaşabildikleri gibi, haklarını savunma noktasında da daha inatçı olabileceklerdir.

Üstün Dökmen'in bir seminerinde söylediği gibi 'İş arkadaşlarımıza, dostumuza, komşularımıza gösterdiğimiz sabrı çocuklarımıza gösteremiyoruz.' Her çocuk gelecek nesiller için bir umuttur. Umutlarımızı en güzel şekilde yeşillendirmemiz dileklerimle…

10.06.2019 09:27 [12129018]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.