İlk Kadın Opera Sanatçısı Semiha Berksoy Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

İlk Kadın Opera Sanatçısı Semiha Berksoy

Bugün Türkiye'nin ilk kadın opera sanatçısı Semiha Berksoy'un 109. yaş günü. Google'ın da adına özel doodle hazırladığı Berksoy, hayatına birçok ilkleri sığdırarak başarılar elde etmiştir. Peki, Semiha Berksoy kimdir?

Haber: İlk Kadın Opera Sanatçısı Semiha Berksoy

Doğum gününün 109. yılında Semiha Berksoy unutulmadı. Google'ın doodle'ı olan Berksoy, Avrupa'da ilklere imza atarken Türk Operasının da gurur kaynağı oldu. İşte, Semiha Berksoy'un hayatı...

SEMİHA BERKSOY KİMDİR?

1910 yılında İstanbul'da doğan Semiha Berksoy, eğitimini İstanbul Konservatuvarı ve Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail Atölyesi Resim ve Tiyatro Okulunda almıştır. Devlet bursu ile Almanya'ya Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera Bölümüne giden Berksoy, bölümü birincilikle bitirmiştir. 1934 yılında operaya kariyerine adım atan opera sanatçısı, Türkiye, Almanya ve Portekiz gibi birçok Avrupa ülkesinde sahne almıştır.

88 YAŞINDA DEVLET SANATÇISI UNVANI ALDI

5 yıl sonra Richard Strauss'a ait Ariadne Auf Naxos adlı operada Ariadne rolü ile Avrupa'da sahne alan ilk Türk opera sanatçısı unvanını almıştır.1 yıl sonra memleketine dönüş yapan Berksoy, Tosca ve Madame Butterfly adlı operalarda yer almış, Deli Dolu, Lüküs Hayat operetlerinde görev almıştır. 1998 yılına devlet sanatçısı unvanı edinen ünlü isim 1 sene sonra New York Lincoln Center'da Robert Wilson'a ait The Days Before: Death, Destruction and Detroit III adlı operada opera söylemiştir. 15 Ağustos 2004 yılında 94 yaşında hayata gözlerini yuman Berksoy, ertesi gün İstanbul'da toprağa verilmiştir.

24.05.2019 09:44 [12080734]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.