İlişkinizde Haklı Olmayı Değil Mutlu Olmayı Seçin Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

İlişkinizde Haklı Olmayı Değil Mutlu Olmayı Seçin

Aşk Ol kitabının yazarı, iletişim ve ilişki uzmanı Hande Akın sağlıklı bir ilişki için yapılması gereken 28 şeyi yazdı.

Haber: İlişkinizde Haklı Olmayı Değil Mutlu Olmayı Seçin

Sağlıklı ilişkiler kurabilmek ve en önemlisi sürdürebilmek için öncelikle kişinin kendini tanımasının şart olduğunu belirten Akın, kişisel gelişiminin sorumluluğunu alan, birey olan yetişkinin sağlıklı bir ilişki yaşayabileceğini vurguladı. Ve evlilik için de ehliyetimizin olması gerektiğini söyledi.

Peki; ilişkinin, evliliğin sağlığı için neler yapabiliriz?

Kişi duygularının, korkularının, düşünce yapısının farkındalığında olursa, ilişkisinde, evliliğinde iletişim dili olarak Sevgi'yi kullanabilir. Böylece; ilişkideki olası tüm sorunları çözebilir. Önemli olan haklı olmaya çalışmayı bırakıp mutlu olmaya gayret etmektir.

Geçmişi yaşadığınız ilişkiye taşımayın. Daha önceki ilişkilere dair yorum yapmaktan, ön yargılı olmaktan kaçının. Bugününüze bakın.

Kıskanmak, kıskandırmak sevgiden değil, özgüven eksikliğindendir. Bunun bilincinde olun.

Küsmek çocuk davranışıdır. Bunun bilincinde olup yetişkin davranışına geçin.

Arkadaş olmaya özen gösterin. Paylaşarak, bir şeyler yapmakla birlikte kendi yapmak istediklerinizden, hayallerinizden, hobilerinizden vazgeçmeyin.

Sevgilinizin, partnerinizin de kendisi için yapmak istediklerini, hayallerini destekleyin.

İlişkinize dair isteklerinizi, beklentilerinizi, ihtiyaçlarınızı samimiyetle ifade edin. Beklentiler gerçekleşmediğinde hayal kırıklığı yaşamayın.

Her zaman iletişim kurmaktan yana olun. Bu olgunluğu gösteremiyorsanız destek alın.

Tüm mahremiyetinizi paylaştığınız kişiye saygı duyun. O kişinin de mahremiyetine "biz" bilinciyle saygı gösterin.

Destekleyen, motive eden, onurlandıran sözleri sevgiyle cömertçe sarf edin.

Size nasıl davranılmasını istiyorsanız ''önce o yapsın!'' diye beklemeden siz yapın.

Hissinizi ifade edin. Hoşlanmadığınız davranışlar olduğunda içinize atmayın, üslubunca sitem etmeden ifade edin. Duygularınızı biriktirmeyin. Sınır çizmeyi bilin.

Cinselliği deneyimlemeye izin verin. Kendinizi ayıplar ve tabularla sınırlandırmayın. Bir ilişkinin, evliliğin tutkalı, en önemli unsurlarından biri de sağlıklı cinsel birlikteliktir.

Bu konuda rahat değilseniz destek alın. Tensel uyumunuz yoksa bu konuyu görmezden gelip üstünü örtmeyin.

Eşinizle, partnerinizle anne baba olmaya dair duygu ve düşüncelerinizi paylaşın. İlişki içerisinde net olmaya özen gösterin.

Sevgililik halini her anda hissetmeye, hissettirmeye niyetiniz tam olsun. Zaman geçtikçe ilişkiyi besleyen, geliştiren keşiflere birlikte yelken açın.

Evlilik ve ilişkiye dair başkalarının deneyimleriyle kendinizi özdeşleştirmeyin. Bu onların realitesi… Sizinki bambaşka olabilir.

Partnerinizi değiştirebileceğinizi asla düşünmeyin ve buna çabalamayın.

Sevgilinizin aile yapısına bakın… Korku odaklı mı? Sevgi odaklı mı? Nasıl bir ortamda yetiştiği davranışlarının sebeplerini algılamanız için size kılavuz olur.

Ortak hayaller kurun ve bu hayalleri gerçekleştirmek üzere birbirinizi motive ederek hareket edin.

Maddi konular, evdeki ortak yaşamda görev ve sorumlulukların paylaşımı, kaliteli zamanın nasıl geçirilebileceği, çocukların gelişimi, eğitimi, cinsel yaşamın kalitesi, aileler arası ilişkilerin nasıl ilerleyeceğine dair iletişim kurun. Her iki taraf için de BİZ bilinci içinde sohbetedin. Kararlar alın. Zaman içinde koşullar değiştiğinde kararlarınızı tekrar iletişim kurarak değerlendirin, yenileyin.

Çocuğunuz olduktan sonra hayatınızın merkezine sadece çocuğunuzu koymayın, partnerinizi unutmayın. Kendinizi hiç unutmayın. Ben zamanınız ve Biz zamanınız olsun.

İlişkiye emek verin, sevginizi ifade etmekte cömert ve cesur olun.

Evlilik kararı aldıysanız kendi çekirdek ailenizi kurmak üzere heyecanlar yaşarken kendi ailelerinizin beklentilerini önce "biz" diyerek karşılayın. Ailelerin çatışmasına ya da partnerinizin ailesiyle çatışmaya girmeyin.

Kendinize olan özsevginiz, özsaygınız, özgüveniniz tam olsun. Kendiyle barışık ve sevgi dolu bir ilişkisi olan yetişkin birey tüm ilişkilerini sağlıklı sürdürebilir.

Hayata güzel bakın, yaşadığınız her ana, aldığınız her nefese, sevgilinizin, eşinizin varlığına şükredin.

Partnerinizin size göre olumsuz taraflarına odaklanmak yerine, güzel yanlarına odaklanıp sevgiyi içinizde büyütün, besleyin.

Gözlerinin içine sevgiyle bakarak ''içindeki ışığı ve yaşamı onurlandırıyorum. Bu deneyimi paylaştığımız için şükrediyorum!'' sözlerini sık sık ifade edin.

14.2.2018 14:10 [10563513]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Hindistan Cevizi Sütünün Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?
  Hindistan Cevizi Sütünün Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

  Kremsi dokusu ve hafif doğal tatlılığı ile Hindistan cevizi sütü sağlık açısından oldukça faydalı ve lezzetli bir içecektir. Genellikle Hindistan cevizi suyu ile karıştırılan Hindistan cevizi sütü aslında çok farklıdır. Sizlere Hindistan cevizi sütü faydalarını ve Hindistan cevizi sütünün nasıl yapıldığını açıklayacağız. İşte Hindistan cevizi sütünün faydaları ve Hindistan cevizi sütü nasıl yapılır sorusunun cevapları…

  22.6.2018 16:15
 • Kırlangıç Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?
  Kırlangıç Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

  Kırlangıç otu nedir, faydaları nelerdir son zamanlarda sık merak edilen sorulardan birisi. Ülkemizde yetişen ve oldukça şifalı bir bitki olması nedeniyle dikkat çeken kırlangıç otu nedir, faydaları nelerdir bilmiyorsanız artık yeni bir besin ile tanışmanızın tam zamanı. İnsan vücudu için birçok etkisi olan bitkiyi aktarlardan satın alabilir, çay olarak tüketerek tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Peki, kırlangıç otu neden bu kadar merak ediliyor? Kırlangıç otu nedir, faydaları nedir sizler için derledik, işte o maddeler…

  22.6.2018 15:00
 • İdrar Söktürücü Bitkiler
  İdrar Söktürücü Bitkiler

  İdrar söktürücüler vücuttaki fazla su ve sodyumu atmaya yararlar. Vücutta fazla su olması sizi olduğunuzdan kilolu gösterebilir, eklem ağrıları ve yüksek tansiyona sebep olabilir. Bazı otlar ve bitkiler vücuttaki fazla sıvıdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Peki, bu idrar söktürücü bitkiler hangileridir merak ediyor musunuz? Sizin için idrar üretimini arttıran idrar söktürücü bitkileri araştırdık. İşte idrar söktürücü bitkiler…

  22.6.2018 14:45
 • Her Şiddet Uygulayan, Psikiyatrik Hasta Değil!
  Her Şiddet Uygulayan, Psikiyatrik Hasta Değil!

  Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Dilek Meltem Taşdemir Erinç, hayvanlara yönelik şiddet olaylarını değerlendirdi.

  22.6.2018 13:45
 • Ergen Beslenmesinin 10 Önemli Kuralı
  Ergen Beslenmesinin 10 Önemli Kuralı

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan, “Çocukluk çağında alınan kiloları göz ardı etmek, en büyük ebeveyn hatalarından biridir; dedi ve beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

  22.6.2018 12:15