İkinci El Oto Satışlarına Seçim Dopingi Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
11.11.2015 12:10

İkinci El Oto Satışlarına Seçim Dopingi

İstanbul Park Oto Pazarı Satış ve Pazarlama Direktörü Cevat Kabataş, " Ekim ayında 10 günde yaptığımız ortalamayı Kasım itibari ile bir günde yapmaya başladık." dedi.

Haber: İkinci El Oto Satışlarına Seçim Dopingi

1 Kasım seçimlerinin ardından hareketlenen ekonomi piyasaları 2. El oto pazarında da doping etkisi yarattı. Türkiye'nin en büyük oto pazarı olan İstanbul Park Oto Pazarı (İPOP) Satış ve Pazarlama Direktörü Cevat Kabataş, "Seçim öncesi piyasaların gidişatından rahatsız olan tüketici güçlü bir hükümet seçeneğinin sandıktan çıktığını görünce ertelediği otomobil alımlarını gerçekleştirdi" dedi.

"REKOR SATIŞLARA DOĞRU GİDİYORUZ"

Seçim sonuçlarının hemen ertesi sabah etkisini gösterdiğini vurgulayan Kabataş, "7 Haziran seçimlerinden sonra piyasalarda yaratılan olumsuz etki tüketicinin alım refleksini düşürmüştü. Kurların artışı ve piyasalardaki belirsiz ,otomotiv sektörünü olumsuz yönde etkilemişti. 1 Kasım seçimlerinde sandıktan tek parti iktidarın çıkması ekonomi piyasalarını olumlu yönde etkiledi. Bu hareketlilik anında otomotiv pazarına yansıdı. Bizler bu istikrarın pazara olumlu bir etki yaratacağını düşünüyorduk ama bu kadar hızlı gelişeceğini düşünmemiştik. Ekim ayında 1 haftada yaptığımız satışları, seçimden sonra bir günde gerçekleştirdik" dedi.

"2. EL OTOMOTİV PAZARI YÜZDE 25 BÜYÜYECEK"

Seçim sonucunun tüketicinin kredibilitesini de olumlu yönde etkilediğine vurgu yapan Kabataş, Seçim sonuçları ile tekrar belirli bir seviyeye gerilemeye başlayan kurların , tüketicilerin bankalar ile olan ilişkilerini de güçlendirecektir. Bankalar ise kredi verme konusunda daha esnek ve istekli davranacaktır. Tüm bu faktörleri göz önüne aldığımızda piyasalarda büyük bir hareketliliği beraberinde getirecektir. Bu gelişmeler ışığında 2015 yılını 2. el otomotiv pazarının yüzde 25 oranında bir büyüyeceğini öngörüyoruz " dedi.

"KAMPANYALAR İLE ATLATTIK"

İstikrar ortamının bütün sektörlerde bir bahar havası yaratığına değinen Kabataş, " Alım gücü olsun olmasın geride bıraktığımız dönemde tüm araç segment'lerinde bu kararsızlık vardı. 7 haziran sonrası oluşan belirsiz ortamında ise tüketicin alım refleksini kampanyalar belirledi. Tüketiciler tereddütlerini uyguladığımız tüm modellerde %10 indirim kampanyası, 1 yıl ücretsiz uzatılmış araç garantisi, 10 gün içinde değişim garantisi, lüx segment araçlar için uyguladığımız 10.000 TL'ye kadar indirim kampanyası ve halen devam eden Avrupa'ya 2 kişilik, çekilişsiz gidiş dönüş uçuş kampanyası gibi beğeni ile karşılanan kampanyalar ve uygulamalarla giderdik. Bu kampanyalar ve farklılıklar ile satışlarımızı hedeflerimizin üzerinde tuttuk. Piyasalardaki belirsizlikten etkilenmek istemeyen tüketici bizim yaptığımız indirim ve kampanyalarla bu açığını kapatmaya çalıştı.'' dedi
Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Alışveriş Haberleri

 • Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!

  Günümüzde çekirdek aile sayısı giderek artmaktadır. Ancak buna rağmen, aile büyüklerinin de aynı evi paylaştığı aile tipleri devam etmektedir. Çocukların bakımı için alınan aile büyükleri desteği de ailedeki kişi sayısını artırmaktadır.

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.